Časopis energieŠpeciál | Na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vládne chaos. Ich rozhodnutia naďalej ovplyvňuje Robert Fico, pričom práve tento úrad má byť nezávislý. Premiér teatrálne trhal faktúry a navádzal ľudí, aby to robili tiež. Následne sa ľudia dozvedeli, že ich …
… predsa len platiť musia. A dnes evidujeme obrovský nárast neplatičov. Strana Sloboda a Solidarita v tejto veci podala už dve trestné oznámenia. Obe sa dnes nachádzajú na Krajskej prokuratúre v Bratislave. Liberáli z SaS chcú však ľuďom pomáhať a vysvetliť im, ako to s kauzou vysokých cien energií naozaj je. Preto dnes na tlačovej besede predstavili nový časopis „energieŠpeciál“. Nájdete v ňom zhrnutie celého doterajšieho vývoja v kauze cien energií. Kto si časopis energieŠpeciál prečíta, zistí, aký obrovský chaos nastal vďaka tomu, že Robert Fico osobne zasahoval do „nezávislého“ Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
Chceme, aby všetky prsty ukazovali na vinníka – Roberta Fica
Richard Sulík: Už 2 mesiace na Slovensku zúri kauza vysokých a najmä chaotických cien energií. Ľudia dodnes nevedia, koľko majú vlastne platiť, kedy majú platiť a čo je ešte horšie, ani dodávatelia energií nevedia, čo si majú vlastne účtovať. Na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vládne chaos. Ich rozhodnutia naďalej ovplyvňuje Robert Fico, pričom práve tento úrad má byť nezávislý. Ich hovorca musí v jeden deň aj dvakrát meniť stanovisko. Naposledy sme to videli minulý týždeň, kedy sme upozornili na informáciu zo stránky ÚRSO, podľa ktorej mali ľudia platiť dvojzložkové ceny za vodu, až kým nebude vydané nové cenové rozhodnutie. Keď sme na to upozornili, do pár hodín úrad stiahol zo svojej stránky toto oznámenie, lebo Robert Fico rozhodol. Podali sme dve trestné oznámenia, lebo pri tejto machinácii s ľudskou dôverou sa jednoznačne porušuje zákon. Premiér teatrálne trhal faktúry a navádzal ľudí, aby to robili tiež. Následne sa ľudia dozvedeli, že ich predsa len platiť musia. A dnes evidujeme obrovský nárast neplatičov. Obe naše trestné oznámenia boli postúpené na Krajskú prokuratúru v Bratislave. Chceme, aby všetci pochopili, čo sa na Slovensku stalo, kto sa s kým dohodol, kto, čo z toho mal a kto na to doplatil. Teda, to už vieme. To sú práve obyčajní ľudia. Chceme, aby všetky prsty ukazovali na vinníka, na toho, kto celý tento chaos spôsobil a týmto vinníkom je jednoznačne Robert Fico. Svedkom takého chaosu sme boli naposledy pri kauze Bašternák, keď ľuďom pomohol sa zorientovať nami a našimi kolegami vydaný časopis KaliŠpeciál. A toto sme sa rozhodli zopakovať, a preto vám dnes chceme predstaviť časopis „energieŠpeciál“. Tam sme všetko zhrnuli, čo sa vlastne udialo a kto si toto pozrie, tak zistí, aký obrovský chaos nastal vďaka tomu, že Robert Fico osobne zasahoval do nezávislého Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
O čom je časopis energieŠpeciál?
Jana Kiššová: Ako už Richard Sulík spomenul, tak v oblasti energetickej politiky a hlavne v otázkach cien energií máme na Slovensku už niekoľko mesiacov jeden veľký chaos. My v SaS sme sa tejto kauze venovali od úplného začiatku. My sme dokonca ešte pred jej vznikom upozorňovali na to, čo sa stane, ako významne pre mnohých odberateľov ceny energií vzrastú. A potom, ako táto kauza prepukla, ako ľuďom boli distribuované tieto zálohové faktúry, tak sme v rámci svojich možností, samozrejme, konali. Či už to bola žiadosť na pána prezidenta, aby preskúmal možnosti odvolať Jozefa Holjenčíka, bývalého šéfa regulačného úradu, alebo to boli už spomínané trestné oznámenia, alebo to bolo aj podanie návrhu zmeny zákona, ktorá mala zabezpečiť, aby sa podobný chaos nestal. Tento návrh zákona sme podávali dvakrát, v oboch prípadoch bol zmietnutý zo stola. Toto boli možno exponované kroky alebo momenty, ktoré sme z našej strany podnikli. No táto kauza v sebe zahŕňa množstvo iných dôležitých momentov, o ktorých sa hovorilo menej. A práve v tomto časopise energieŠpeciál na prvých štyroch stranách o všetkých týchto dôležitých momentoch hovoríme a veľmi jednoduchým jazykom ich vysvetľujeme. Ďalej sa v časopise energieŠpeciál venujeme vysvetleniu, ako vyzerá štruktúra koncovej ceny energií. Spracovali sme veľmi názorný graf, z ktorého je jasné, prečo sú na Slovensku ceny energií či už stabilne vysoké, alebo dokonca rástli. Všade v zahraničí totiž ceny energií dlhodobo klesali, ale na Slovensku rástli. Toto, samozrejme, nie je v poriadku a nesie v sebe otázku, prečo tomu tak je a my tento problém vysvetľujeme opäť veľmi jednoduchým jazykom. Vnímame ho v dvoch dimenziách. Jedna z príčin je veľmi silný lobbing či už súkromných lobistov, alebo priamo lobistov z radov politikov. A druhým dôvodom sú politické rozhodnutia a boli to práve politické rozhodnutia vlády Roberta Fica, kedy na základe týchto rozhodnutí mal štát dotovať ťažbu hnedého uhlia alebo obnoviteľné zdroje a pritom tieto dotácie nemali ísť zo štátneho rozpočtu, ale mali byť zahrnuté práve v cenách energií. Ďalej je v časopise energieŠpeciál jeden rozhovor, kde spolu s kolegom Karolom Galekom zodpovedáme viaceré otázky o tom, čo túto situáciu spôsobilo a aké navrhujeme riešenia. A na záver časopisu energieŠpeciál sme si prepožičali od INESS takúto peknú schému, z ktorej je jasné, aká je u nás na Slovensku energetická daň a čo všetko do nej spadá a akú má štruktúru cena elektrickej energie. A úplne na záver časopisu energieŠpeciál uvádzame podmienky, o ktorých sme presvedčení, že by mali byť splnené, aby sa takéto situácie neopakovali. A sú to či už zodpovední politici, čestní nominanti, otvorené a transparentné ÚRSO a odborné nominácie.
Kauza vysokých cien energií nekončí
Karol Galek: Kauza vysokých cien energií, bohužiaľ, stále nekončí, ale naopak pokračuje. Sledujeme ju naozaj so znepokojením a ešte s väčším znepokojením sledujeme aj udalosti najmä v súvislosti s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Najprv pán Holjenčík podpísal vyhlášku, a to v čase, kedy už na úrade ani nemal byť, a potom ho aj novinári videli, ako na tento úrad stále chodí. Je však možné, že si ešte potreboval pobaliť nejaké svoje veci. A potom príde ten chaos, keď ÚRSO dementuje vlastné vyjadrenia a večer ich sťahuje zo stránky. Tiež v súvislosti s menami, ktoré sa objavujú pri novom predsedovi úradu je to pomerne žalostné. Najprv sa objavilo meno jedného politika z vládnej strany, čo by okamžite pochovalo princíp nezávislosti, ktorá sa kladie na túto pozíciu. Včera médiami prebehlo meno bývalého riaditeľa SIS Jána Valka. Jeho skúsenosti s energetikou sú spojené s jeho trojročným pôsobením v Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, ale toto ani zďaleka nepostačuje na to, čo vyžaduje zákon. Zákon hovorí jasne – predseda musí mať desaťročnú prax a skúsenosti s pôsobením v sieťových odvetviach a minimálne 5 rokov na riadiacej pozícii. Vyzerá to však tak, že vládna koalícia sa nakoniec práve kvôli tomuto človeku rozhodla ohnúť zákon. Ale my sme práve ten zákon už raz predkladali. Bolo to v máji a teraz to predkladáme znova na marcovú schôdzu. Dúfame, že aspoň s nejakou mierou sa vláda bude týmto zákonom inšpirovať. Princípom je oddelenie Regulačnej rady od úradu pre reguláciu, zvýšenie jeho nezávislosti, vytvorenie trojčlenného predsedníctva. Takýto model napríklad funguje už dnes v Rakúsku. Ide o to, že ÚRSO má fungovať transparentne, systémovo a nezávisle. Určite nie v nejakom v nejakom režime utajovaných skutočností.
Viesť ÚRSO nebude žiadna trafika
To sme tu, bohužiaľ, už v minulosti mali a výsledkom je práve tá kauza vysokých cien energií. Meno pána Valka sa tu v minulosti už raz objavilo. Bolo to v súvislosti s energetických holdingom, čo by z môjho pohľadu bola možno vhodnejšia pozícia, pokiaľ by sme ju mali prideľovať podľa nejakých zásluh, pretože viesť ÚRSO nebude v žiadnom prípade trafika. Nového riaditeľa čaká to, že musí všetko, čo vybudoval jeho predchodca, zhodiť zo stola a začať odznova. Toto si bude vyžadovať naozaj veľkého odborníka, s veľkou praxou, nezávislého, otvoreného a s dôrazom na to, že ÚRSO je tu síce na ochranu spotrebiteľa, ale súčasne nesmie likvidovať ani samotné regulované subjekty. Nemôže to byť žiaden univerzálny vojak, ale naozaj úzko špecializovaný špecialista. Preto dúfam, že aj veci, ktoré sme zhrnuli do nášho časopisu energieŠpeciál, že si ich prečíta aj pán Valko a snáď pochopí, že táto funkcia je síce dobre platená, Jozef Holjenčík z tejto funkcie ročne priznával 70 000 eur, ale naozaj to nebude žiadna trafika za zásluhy alebo mlčanlivosť.