Čerpanie eurofondov na Slovensku zlyháva. Tvrdí to najnovšia správa Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF). V správe sa píše o obrovskej chybovosti pri čerpaní eurofondov. Slovensko pritom nedokáže tieto podozrenia účinne riešiť. Strana Sloboda a Solidarita už …
… dlhodobo tvrdí, že čerpanie eurofondov musí byť transparentnejšie a najmä nárokovateľné. Občania nemôžu neustále narážať na nadmernú byrokraciu, korupciu či klientelizmus. Aké kroky je pre efektívne čerpanie eurofondov na Slovensku potrebné podniknúť, vysvetlili predseda SaS Richard Sulík spolu s odborníkom strany na eurofondy Jánom Rudolfom na dnešnej tlačovej besede.
Čerpanie eurofondov na Slovensku zlyháva
Richard Sulík: Nielenže čerpáme málo eurofondov, ale aj to málo rozkradneme a dávame mafiánom na východe. Mimochodom, to je hlavný dôvod, prečo sú dnes traktoristi v bratislavských uliciach. Presne na toto poukazuje vo svojej najnovšej správe aj Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF, kde konštatuje, že na Slovensku je veľká chybovosť v čerpaní eurofondov v tomto programovom období, že nedokážeme účinne riešiť a vyšetrovať tieto podozrenia, a to je to, čím si Slovensko robí obrovskú hanbu. Aby ste mali predstavu, ako to asi je, na tomto grafe vidieť chybovosť pri čerpaní Slovenska a okolitých krajín. Je pravda, že tá chybovosť mierne klesá, ale stále je ešte násobne vyššia ako chybovosť v Českej republike, v Poľsku a v Maďarsku. Slovensko za posledné roky obsadzuje posledné miesto v EÚ, napr. pri nezrovnalosti v oblasti čerpania európskych peňazí pre tzv. ESI fondy alebo pre poľnohospodárstvo. Toto je tá veľká hanba, ktorú ma na svedomí vláda Roberta Fica, respektíve nová vláda Smeru. To, čo SaS už dlhodobo navrhuje, je, že čerpanie eurofondov musí byť transparentnejšie, musí byť nárokovateľné, nie že úradníci budú rozhodovať, kto je dobrý a kto je zlý, kto dostane a kto nedostane, ale dostať eurofondy, i keď možno nižšiu sumu, má každý, kto splní podmienky. A do tretice navrhuje presmerovať eurofondy najmä do infraštruktúrnych projektov.
Slovensko nebude schopné peniaze dočerpať
Ján Rudolf: Eurofondy skutočne čerpáme veľmi málo a v piatom roku implementácie je to okolo 12 % všetkých prostriedkov. Na konci tohto roka nám okrem toho hrozí, že prepadne niekoľko desiatok miliónov eur, pretože Slovensko nebude schopné tieto peniaze dočerpať . V súčasnosti Slovensko žiada o revíziu operačných programov, čo znamená, že tieto operačné programy a finančné limity neboli nastavené správne a ak Európska komisia túto revíziu nepovolí, tak prídeme o stovky miliónov eur.
Menej priorít a jasné ciele
Ako už bolo zmienené, nielen OLAF, ale aj Najvyšší kontrolný úrad SR už potvrdil, na čo SaS neustále upozorňuje, na náročnú byrokraciu, korupciu a klientelizmus v eurofondoch. A, samozrejme, najnovší škandál, NAKA zasahuje v meste Nováky pri rekonštrukcii škôlky a takýchto príkladov by sme mohli uvádzať viac. Tento stav my už nezmeníme, ale aby sa toto neopakovalo a aby bolo čerpanie eurofondov na Slovensku efektívnejšie a lepšie, musíme už dnes diskutovať o tom, kam pôjdu eurofondy v novom programovom období po roku 2021, pretože Európska únia už dnes rokuje o rozpočte, členské štáty si pripravujú svoje stratégie a priority a na to, aby sa neopakoval tento scenár, aby sme v piatok roku implementácie, to znamená tak, ako to je dnes, aby sa nám toto neopakovalo v nasledujúcom programovom období, upozorňujeme, že už dnes treba diskutovať o tom, kam majú ísť eurofondy. To znamená, čo je potrebné urobiť – nastaviť a jasne zadefinovať prioritné oblasti, to znamená analyzovať, resp. povedať , aká je národná stratégia Slovenskej republiky. Menej priorít a jasné ciele, dnes má Slovensko veľmi veľa priorít a my práve tvrdíme, že programové obdobie by malo mať menej priorít, jasné ciele a mali by sme si už jasne povedať, čo chceme z eurofondov podporovať v budúcom programovom období. Ale to sa nedá bez analýzy týchto prioritných sektorov. A keď budeme mať jasnú analýzu a jasnú stratégiu, že Slovensko bude vedieť, na čo chce dať peniaze v novom období, potom môžeme hovoriť o nárokovateľnosti.
V pracovnej skupine musí byť aj opozícia
Richard Sulík: Vznikla pracovná skupina, ktorá sa nazýva Partnertsvo pre politiku súdržnosti. Túto pracovnú skupinu vedie podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Chcel by som ho aj touto cestou vyzvať, aby aj zástupcov opozície prizval do tejto pracovnej skupiny, lebo najbližšie parlamentné voľby nie sú až tak ďaleko a už teraz je veľmi dôležité sa zamýšľať nad tým, aké chceme mať priority v ďalšom rozpočtovom období. Preto považujeme za veľmi dôležité, aby aj zástupcovia opozície boli v pracovnej skupine Partnerstvo pre politiku súdržnosti.