ROZHOVOR pre PL: Rozhodnutie Igora Matoviča nezúčastňovať sa práce v parlamente Richard Sulík zatiaľ nechce komentovať, no zdôrazňuje, že si to s ním chce vydiskutovať. Môže tento krok naštrbiť opozičnú dohodu SaS s OĽaNO pred župnými voľbami? A čo si Richard Sulík myslí o …
… založení novej strany Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála? Viac v rozhovore pre ParlamentnéListy.
PL: Ako hodnotíte aktuálne vyjadrenie poslanca Igora Matoviča, ktorý sa rozhodol „nechodiť do práce“?
Plánujeme zvolať opozičnú radu a tam si to prebrať. Dovtedy sa k tomu vyjadriť nedokážem, dozvedel som sa to z médií. Musím sa o tom s Igorom porozprávať a potom sa k tomu vyjadrím.
PL: Nebojíte sa, že takéto jeho kontroverzné kroky môžu uškodiť aj vám, strane, ktorá s matovičovcami ide do župných volieb a ktorá sa snaží pôsobiť odborne?
Igor je pod silným tlakom. To, čo proti nemu robí štátna moc, je vec nevídaná. Toto by nebolo možné ani za mečiarizmu, aby sa mu istí ľudia vŕtali v zdravotnej karte, pravidelne ho chodila prehľadávať polícia… Mimochodom, tá polícia, ktorá nie je schopná doručiť premiérovi predvolanie na súd. A druhá vec je, že SaS je samostatná strana, nemám obavu, že by na nás malo vplyv rozhodnutie Igora Matoviča.
PL: Čisto teoreticky, mala by sa k tomu prijať novela zákona, či už o voľbách, alebo o rokovacom poriadku, ktorá by takémuto niečomu zabraňovala? Lebo čo keď sa podobne rozhodne 150 poslancov…
Vo všeobecnosti si myslím, že by bolo chybou pre výnimočnú, jednorazovú udalosť hneď meniť zákon. Netreba podliehať panike, uvidíme, aký ďalší vývoj to prinesie. Ale skôr, ako by sme niečo iniciovali alebo podporili, zasadne naša opozičná rada.
PL: Vám osobne sa niekto takto otvorene vyhrážal? Máte podobnú skúsenosť?
Nie.
PL: Môže toto Matovičovo rozhodnutie ohroziť vašu spomínanú koalíciu pred župnými voľbami?
Myslím si, že nie, nakoniec OĽaNO nie je len Igor Matovič, dohody sú jasné. My sa primárne venujeme našim trom kandidátom, to je Martin Klus v Banskej Bystrici, Renáta Kaščáková v Trenčianskom kraji a Juraj Droba v Bratislavskom kraji.
PL: Do koalície v župných voľbách uvažujete ísť aj s KDH. Pred štyrmi rokmi ste o KDH s jeho bývalým vedením povedali, že je piatou kolónou Smeru, dokonca ste hnutiu odkazovali, aby sa už nikdy nehralo na opozíciu proti Smeru. Už im viac dôverujete?
To si nepamätám, že by som o KDH niekedy povedal.
PL: Ešte v roku 2013…
Vtedy ale KDH šéfoval Ján Figeľ, vtedy išli do koalície so Smerom. Myslím si, že pod vedením Alojza Hlinu to tak nebude.
PL: Ale aj s Hlinom máte v komunikácii isté šumy. Vo februári hovoril, že sa s ním nechcete stretnúť pre jeho vyhlásenia na stranu SaS. Okrem iného povedal v jednom rozhovore, že liberáli majú slovník ako neonacisti v Drážďanoch a nikoho to tu nevyrušuje. Vy ste sa už k tomu vyjadrovali, ale posunulo sa to niekam, že by ste si to vzájomne vydiskutovali?
Niekoľkokrát som sa ho pýtal, čím by to vedel podložiť, nevedel to doložiť, viac sme to neriešili.
PL: Má táto trojkoalícia vôbec zmysel? Na čom je vlastne postavená tá myšlienka? Programové prieniky sú ťažko viditeľné, je tu istá osobná animozita…
V každej koalícii je nutné vedieť sa niekedy povzniesť. Vždy sú medzi stranami rozdiely, inak by tu existovala len jedna strana.
PL: Áno, ale máte aj konkrétny problém, a to s pomerom, podľa ktorého si strany rozdelia počet miest na poslaneckých kandidátkach v jednotlivých krajoch. Spolu s OĽaNO navrhujete zakotviť v centrálnej zmluve, aby tieto dve strany obsadili zhodne po 41 percent miest na kandidátke. Zvyšných 18 percent miest by pripadlo KDH. Hlina chce individuálne dohody v krajoch, nie takúto presnú špecifikáciu…
Toto je otázka na Ľubomíra Galka, ktorý za nás vedie rokovania v každom kraji. Ale myslím si, že dôjde k dohode.
PL: Aký cieľ si dávate pred župnými voľbami? Koľko z troch postov župana by bol úspech?
Tak najradšej by som bol, keby uspeli všetci traja. Neviem, aký zmysel by malo teraz povedať, že chceme minimálne jedného alebo dvoch.
PL: Tak inak povedané, či napríklad Banská Bystrica a porazenie Kotlebu je väčšia priorita ako zisk Bratislavy, prípadne naopak.
Snažíme sa v každom kraji. Jeden výsledok neovplyvňuje druhý, nestanovujeme si, čo nám je prednejšie. Zápasíme na troch poliach a uvidíme, kde budeme ako úspešní.
PL: Ako vnímate SaS po marcovom kongrese? Máte pocit, že v strane je teraz väčší pokoj? Aj v súvislosti so zvolením Martina Poliačika do republikovej rady.
Myslím si, že áno. Veď aj ja som za Martina hlasoval. Za posledné týždne som nezachytil žiadne šumy, SaS je veľmi stabilná strana.
PL: Kauzu Čistý deň priniesla do mediálneho sveta vaša poslankyňa Natália Blahová. Spoločnosť ňou dosť žila, nešlo o žiadne prešľapy a podpásovky politikov, ale o problém, ktorý sa obyčajných ľudí dotýka viac, pretože je z reálneho sveta. Ako sa na celú záležitosť pozeráte dnes? Čistý deň má akreditáciu, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter má stále svoj mandát. Ste s celou akciou z vašej strany spokojný?
Natália Blahová tam odviedla obrovský kus práce. Venovala tomu desiatky hodín. To, že táto koalícia stratila akýkoľvek cit, je druhé. Ale opozičná práca bola práveže nadmieru odvedená. Poukázali sme na to, zvolali sme niekoľko tlačoviek, bolo odvolávanie Richtera, argumenty boli silné. Každá čo i len trochu slušnejšia vláda by z toho vyvodila závery, táto nie, a je na voličoch, aby to zohľadnili v najbližších voľbách.
PL: Ale kauzu ste postavili na výpovedi svedkyne, ktorá sa neskôr typologicky ukázala ako nedôveryhodná. Zverejnili by ste to aj dnes?
A lekárska správa, v ktorej sa hovorí o natrhnutom konečníku ako dôsledku znásilnenia, je čo? To pre vás nie je dostatočne silný fakt? Je tu skutočnosť, že dvaja členovia Akreditačnej komisie odstúpili na protest, že Čistému dňu ostala akreditácia. Tí boli tiež na drogách? Toľko vecí vyplávalo na povrch… V polepšovni by sa nemalo týrať, deti by nemali byť bez vody celý deň a to už priamo vôbec nesúvisí s touto jednou dievčinou. Sú to všetko alarmujúce veci a je veľmi podivné, že minister akreditáciu neodoberie.
PL: Je úspechom aspoň to, že sa začalo hovoriť o problémoch resocializačných centier?
Áno, v tom spočíva tá opozičná práca. Natália Blahová tému otvorila, poctivo tomu venovala desiatky hodín, medializovala množstvo konkrétnych informácií. To, že vláda nemá trochu slušnosti, je problém vlády, nie náš.
PL: EÚ podľa vás treba zreformovať. Ako?
Naša predstava sa dá nájsť TU. Týchto 23 konkrétnych opatrení sme predstavili nedávno. Podstata spočíva v myšlienke menej, ale efektívne. Sme jediná strana, ktorá niečo vôbec predložila s konkrétnymi návrhmi, a vítame akúkoľvek diskusiu na túto tému.
PL: Kde by bolo miesto Slovenska v takejto zreformovanej Európe?
Slovensko by malo byť členom EÚ, toto členstvo pokladáme za kľúčový záujem Slovenska, ale tí, ktorí Slovensko riadia, by mali hľadieť na slovenské záujmy. SaS ako súčasť vlády to robiť bude. Slovenské záujmy a záujmy občanov budú na prvom mieste. Áno, máme záujem o spoločný trh, o voľný pohyb osôb, tovaru či kapitálu.
PL: Nedávno ste poukázali na paradox, že vás Robert Fico navrhoval svojho času odvolať z funkcie predsedu parlamentu 7 týždňov po vašom zvolení, pričom dôvody boli, že ste (SaS) neobsadili obvodné volebné komisie a ústrednú volebnú komisiu a že ste namiesto „dohliadnuť“ povedali „ovplyvniť“. Dnes mu neprekážajú iné lapsusy súčasného šéfa NR SR, ono sa dá obkecať už aj otváranie súkromnej pošty. Marazmus sa prehlbuje. Ako sa k tomu staviate? Byť v opozícii môže byť frustrujúce aj vzhľadom na to, čo môžete ovplyvniť. Andrej Babiš raz povedal, že v opozícii nechce byť, bola by to strata času. Vy ste v politike už dlho, SaS je na politickej mape od roku 2009, ale okrem relatívne krátkej existencie Radičovej vlády ste v tej opozícii stále. Kde hľadáte zmysel alebo odpovede na otázku, prečo to celé nezabaliť?
Funkčnú stranu, ktorá je pripravená prevziať zodpovednosť, nevybudujete ani za rok, ani za tri. Nám to trvalo 8, 9 rokov. Možno niekto šikovnejší to spraví za 5 rokov, ale nie za tri. To, že sme boli väčšinou v opozícii, bolo z tohto pohľadu prospešné, mohli sme pokračovať v budovaní strany. Dnes máme nielen najlepší program, ale aj množstvo schopných ľudí, dobudované regióny, slušnú finančnú kondíciu, a pritom nemáme za sebou žiadnych oligarchov. Toto všetko sú dôležité predpoklady na to, aby sme po najbližších voľbách mohli byť súčasťou vlády. Je v rukách občanov, či ich o tom presvedčíme.
PL: V liberálnom priestore slovenskej politickej scény sa nám to začína zahusťovať. Tento priestor zatiaľ vypĺňala primárne len Saska, dnes si chcú z tejto časti koláča odhryznúť aj Mihál s Beblavým či Progresívne Slovensko. Ktoré z týchto dvoch zoskupení považujete za reálnejšieho súpera? Zatiaľ sa ešte neobjavujú v prieskumoch volebných preferencií, ich silu je ťažké odhadnúť…
Pokiaľ sa nespoja, tak ani jedno. Myslím si, že nutne tam musí prísť k spolupráci. Všetkých aktérov vnímam ako slušných ľudí, s Jožom Mihálom som zakladal Sasku, za neho dám aj ruku do ohňa, že je to slušný človek. Ak vznikne subjekt, ktorý chce byť stredoľavý, viac promigrantský, tak je to v poriadku. Táto oblasť je neobsadená, držím im palce a aspoň budeme mať s kým spolupracovať.
PL: Volič ale možno čaká na nového vizionára. Buďme možno trochu nekorektní a konkrétni. Miroslav Beblavý ako tvár tohto zoskupenia už tých strán prešiel až-až na svoj vek, je toto ten líder, na ktorého čaká nerozhodný volič?
Pokojne môže byť, o tom rozhodnú voliči. Miro Beblavý bol v SDKÚ, v Sieti, teraz má vlastný projekt, ale ak rozhodnú voliči, áno, môže to byť on.
PL: Pre vás sú to priami konkurenti, bojujete čiastočne o toho istého voliča.
My nebojujeme o toho istého voliča. My oslovujeme voliča, ktorý chce stranu, ktorá háji záujmy Slovenska. Ktorá nielen o tom rozpráva, ale aj pre to niečo robí, čo sme už aj preukázali. Či už išlo o posunutie dvoch miliárd eur do Grécka, za tie peniaze mohla byť dokončená diaľnica do Košíc. Naša pozícia bola jasná a pokiaľ si pamätám, pán Beblavý hlasoval za poslanie peňazí do Grécka. Ja tu vidím rozdiely.
PL: Upravíte v dôsledku týchto nových strán svoj program alebo budete v komunikácii poukazovať práve na tieto rozdiely?
Nie, to sa nám ani v minulosti nijako nevyplatilo. Budeme prezentovať naše koncepty, predstavili sme našu víziu do roku 2024. Toto budeme prezentovať voličom, toto budeme vo vláde presadzovať. Touto cestou v komunikácii pôjdeme.
PL: Keď sa ešte vrátim k tým župným voľbám na jednej strane, teda spolupráca s OĽaNO či s KDH, na druhej strane prichádza Štefunko, respektíve Beblavý s Mihálom… Nemalo by v ideálnom čase a v ideálnom priestore, pričom ani jeden nemáme, väčší zmysel spolupracovať naozaj so stranami, kde sú silné konkrétne programové prieniky, nielen spoločný boj proti niečomu, niekomu?
V ideálnom svete má SaS väčšinu v parlamente, takto to neskromne poviem (smiech). Svet ale nie je ideálny. To, s kým naozaj budeme alebo nebudeme spolupracovať, budeme môcť povedať po voľbách. Nevieme, či sa do parlamentu dostane KDH, nevieme, ako sa to vyvinie s OĽaNO po posledných udalostiach, nevieme, čo bude s SMK, s Mostom. Určite nebudeme spolupracovať s ĽSNS, na to máme jasné dôvody, rovnako nie ani so Smerom. Všetky ostatné strany sú pre nás potenciálni partneri.
PL: Na poslednom kongrese strany ste delegátom povedali, že vás Mihálov odchod mrzí, ale že v strane vidíte viacero vychádzajúcich hviezd, ako napríklad Karol Galek, Jozef Rajtár, Natália Blahová, Janka Cigániková, Martin Klus, Braňo Gröhling… Kto z nich sa môže prepracovať na vašu úroveň, respektíve starých harcovníkov v Saske, akú sú Galko, Nicholsonová či práve Mihál?
Peter Cmorej, ďalšia vychádzajúca tvár, náš expert na odvodový bonus. Čoskoro budeme prezentovať aktuálne prepočty dosahu na verejné financie a tam bude kľúčovú rolu hrať Peter Cmorej. Myslím si, že jeho budeme častejšie počuť.