BRATISLAVA – Šéf SaS hovorí, že mienkotvorci ho tlačia do „hnedého kúta“. Tvrdí, že voči Marianovi Kotlebovi sa vyhranil dostatočne, ale na druhej strane priznáva, že je mu sympatická nemecká populistická strana s radikálnymi vyhláseniami, Alternative für Deutschland.
V rozhovore vysvetľuje aj to, ako si predstavuje šéfovaniu pravice z Bruselu.
Aktualne.sk: Videli ste to video, ktoré sa vysmieva z povolebných vyjednávaní, to isté, čo slávilo úspech počas kauzy Váhostav, len teraz vyšlo s novými titulkami? Myslím, že to tiež zostavili ľudia okolo Jána Gorduliča.
Richard Sulík: Videl som nejaké Gorduličove video, raz alebo dvakrát. Tak neviem teraz presne, ktoré máte na mysli.
Aktualne.sk: To, čo sa vysmieva z toho, ako ste sa snažili, trochu naivne, že je možné vytvoriť koalíciu, stretávali sa a pritom nová zostava už bola dávno dohodnutá. Smejú sa na tom, ako s vami vybabrali.
Richard Sulík: Vybabrali, ako sa to vezme. Dnes si aj ja myslím, že už mali dohodnuté niečo iné a s nami chodili jednať len proforma.
Aktualne.sk: Vystihol teda tento humor situáciu?
Richard Sulík: Asi áno, hej.
Aktualne.sk: Kedy ste asi začali tušiť, že sa nič nepodarí?
Richard Sulík: Po kongrese SNS, keď zrazu dve hodiny po skončení kongresu má Most predsedníctvo, na ktoré si išli nohy dolámať, mi už bolo jasné, že majú niečo dohodnuté.
Aktualne.sk: Normálne vedia politici, čo sa chystá, čo sa rozpráva v iných stranách, v kuloároch, čo sa pripravuje… Prečo ste to teda možno zle vyhodnotili? Nie je to aj tým, že ste v Bruseli?
Richard Sulík: Je tam veľa klebiet. Stále som dostával informácie, ale vy včas a s dostatočnou mierou spoľahlivosti neviete rozlíšiť, čo je a čo nie je klebeta. Dávno som dostával informácie, že je všetko dohodnuté, zároveň v utorok po voľbách však sedel vedľa mňa pri stole Béla Bugár a hovoril mi „nie, nič nie je dohodnuté”. Nedá sa vždy povedať, tento klame, alebo na informácie od tohto človeka sa dá vždy spoľahnúť. To jednoducho neviete. Je tu skrátka také veľké množstvo informácií, čo haluzí svetom, že som si povedal, nebudem to riešiť. Budem si robiť svoju robotu, ktorá spočívala v tom, aby som viedol neformálne rozhovory. Tie som viedol.
Aktualne.sk: Keby ste boli v slovenskom parlamente, denne v slovenskej politike, vycítili by ste to skôr?
Richard Sulík: Je to úplne nepodstatné.
Aktualne.sk: Ako je to teraz s vašim líderstvom pravice. Ešte stále cítite, že potrebuje nejaké vedenie? Čo z nej zostalo?
Richard Sulík: Ľudová platforma de facto zmizla. SDKÚ na padrď, KDH mimo parlamentu, Most sa spreneveril typickým pravicovým hodnotám… Musí vzniknúť nejaká nová pravica.
Aktualne.sk: Zostalo vlastne len OĽaNO-NOVA a vy? A to sú teda hodnotovo dosť odlišné zoskupenia.
Richard Sulík: Ako sa to vezme, myslím, že KDH a Most mali tiež svoje odlišnosti. Toto nie je problém. Problém je, že strana vám vznikne a urobí prvý úspech strašne rýchlo. Dôležité je však udržať sa, to nie je jednoduché a viem to aj z vlastnej politickej skúsenosti. Treba počkať, ako sa vykryštalizuje strana Borisa Kollára Sme rodina, čo s nimi bude. Čo bude s OĽaNO-NOVA, či sa teda idú transformovať na riadnu stranu alebo nie. Či vznikne ďalší subjekt. Rybníček už ohlásil čosi. Takže toto nechajme otvorené. Momentálne je najsilnejšia pravicová strana SaS, takže sa budeme aj tomu zodpovedajúc správať. Budem iniciovať rozhovory, premiérovi som už písal list, kde som ho požiadal o termín, o stretnutie kvôli opozičným postom. Budem iniciovať rozhovory s ostatnými opozičnými lídrami. Uvidíme ako ďalej.
Aktualne.sk: Tieňová vláda je už passé?
Richard Sulík: Je to otázka, ktorá je otvorená, ale podľa mňa teraz nie je aktuálna.
Aktualne.sk: Nemala by však vzniknúť práve teraz?
Richard Sulík: Nemusí vzniknúť teraz, môže kľudne o rok. O vôbec nič nejde.
Aktualne.sk: Naozaj si myslíte, že môžete byť lídrom pravice z Bruselu?
Richard Sulík: Jasné. Nechajte sa prekvapiť, bude to fungovať. Ja v Bruseli nemám byt, ani rodinu, jednoducho dochádzam do Bruselu a do Štrasburgu tak, ako je to potrebné. Európsky parlament má len okolo 60 rokovacích dní do roka, kým slovenský 78. Navyše nezačal som byť teraz europoslancom, som ním už rok aj trištvrte. Máte dojem, že som sa už vytratil zo slovenskej politickej scény? Keby tomu tak, bolo, SaS nezíska predsa 12 percent.
Keby mňa nebolo počuť ako predsedu strany, tak toľko nemáme. A keď ma nebolo počuť, potiahli to aj iní ľudia. Nie je pravda, že som po voľbách odišiel do Bruselu. Rok aj trištvrte som nikomu nechýbal, preto lebo som sa pravidelne na Slovensku vyskytoval, tak nie je dôvod myslieť si, že teraz to bude inak. Nebude. Ale ten EP mi dáva odstup, pomáha držať sa tak trochu ďalej od tých žabomyších vojen domácej politiky. Najlepšie potvrdenie, že to funguje, je aj to, že nie sme stranou jedného človeka. To je dobre a ja to podporujem. To ľudia od nás vždy chceli. Máme skvelých ľudí v národnej rade – Nicholsonovú, Kiššovú, Galka, Poliačika….
Aktualne.sk: Na to som sa chcela tiež opýtať. Zaznievajú názory, ktoré sa dajú zhrnúť do vety „Volil som SaS nie vďaka Sulíkovi, ale napriek nemu“. Čo odpovedáte týmto voličom SaS?
Richard Sulík: Že je to super. Nemyslím si, že všetci budú voliť SaS-ku len kvôli mne. Preto tam máme ľudí ako Nicholsonová, Poliačik, či Gröhling, ktorí majú svojich voličov a tak je to dobré.
Aktualne.sk: Myslíte, že je jedného dňa možné, aby vás niekto vymenil na poste predsedu? Kedy bude snem?
Richard Sulík: O rok mi končí funkčné obdobie. Strana sa už vyčistila od svojho biznis krídla pred tromi rokmi, z čoho som ja osobne strašne rád. Tí ľudia, ktorí tam zostali, sú všetci úplne v pohode. Takže o rok uvidíme, kto proti mne nastúpi a kto získa koľko hlasov. Ale keď si strana zvolí nového predsedu, tak už teraz viem zodpovedne povedať, že toho zvoleného podporím plnými silami. Ak chce strana dlhodobo prežiť, jedného dňa musí predsedu vymeniť mierovou cestou. Ak sa to stane v 2017, budem s tým úplne v pohode.
Aktualne.sk: Kandidovať budete…
Richard Sulík: Áno, pravdepodobne budem. Vysoko pravdepodobne, nechám si však také malé zadné dvierka.
Aktualne.sk: Už viete, ako sa strana postaví k voľbám podpredsedov parlamentu z ĽSNS?
Richard Sulík: Áno, v pondelok sme mali poslanecký klub. Dohodli sme sa, že poslanci majú zelenú kartu. Niektorí odsúhlasia člena ĽSNS za podpredsedu výboru a niektorí nie. To znamená, že každý poslanec bude hlasovať podľa vlastného vedomia a svedomia.
Aktualne.sk: Viac bude hlasovať za alebo proti?
Richard Sulík: Uvidíme, nechajme sa prekvapiť. Nepovažujem to až za tak podstatné. Treba ale povedať aj inú vec a to, že súčasťou tej dohody, kde boli dohodnuté aj miesta podpredsedov, tak tam bolo dohodnuté, že budú štyria podpredsedovia parlamentu a Marian Kotleba porušil túto dohodu, lebo v pléne to nakoniec išli spochybňovať a navrhol, nech sú len traja. Takže už nevidíme takú silnú väzbu na túto dohodu a preto sme zvolili hlasovanie „zelená karta“.
Aktualne.sk: Pred voľbami ste sa rázne vyhranili voči premiérovi Ficovi a Smeru. Odborníci aj tomuto pripisujú dobrý výsledok SaS. Prečo ste sa po voľbách tak jasne nevyhranili aj voči Marianovi Kotlebovi a jeho strane?
Richard Sulík: To nie je pravda. Ešte vo volebný večer som povedal, že s Marianom Kotlebom do vlády nepôjdeme. Úplne jasne. A voči Ficovi som sa nevyhranil viac ako to, že som povedal, že so Smerom do vlády nepôjdeme. To znamená, že presne rovnakým spôsobom. Rozdiel je v tom, že pred voľbami sme nevideli dôvod vyhraňovať sa voči Kotlebovi, lebo sme nerátali s tým, že bude v národnej rade.
Aktualne.sk: Ale boli ste k nemu zhovievavý. Spoluprácu s ním ste označili za bezproblémovú… Potom sa ukázalo, že ste spolu v roku 2010 sedeli a zhovárali sa o spolupráci v Maďarsku.
Richard Sulík: Tak tieto dve veci snáď nechcete spájať. Čo sa tohto týka, tak rovnako bezproblémovo sa mi rokovalo aj s Pellegrinim, len na toto sa ma nepýtali. Skôr to vidím ako snahu médií, tlačiť nás k Marianovi Kotlebovi. Ako som už povedal, vyhranili sme sa voči nemu, rovnako ako voči Smeru a teda tým, že by sme s nimi nešli do vlády.
Médiá nás tlačia do nejakého extrémistického fašistického hnedého kúta, čo my ani náhodou nie sme. Veď my chceme registrované partnerstvá, kde by Kotleba hlasoval za to!
Aktualne.sk: Áno, ale sú veci na ktorých sa zhodnete. Migračná kríza napríklad…
Richard Sulík: Čo mám robiť. Keď Kotelba povie, že 2 a 2 je štyri, alebo keď povie, že som za to, aby zajtra vyšlo slnko, tak mám byť proti? Na toto sa ma často pýtali v súvisloti s Ficom, že ako môžem zastávať rovnakú pozíciu ako on, čo sa týka migrácie. Hovorím, že ak bude Fico hovoriť, že 2 a 2 sú štyri, tak budem hovoriť, že to tak nie je? Jednoducho utečenci sú obrovský problém Európy a Slovensko sa im musí ubrániť. Hotovo.
Aktualne.sk: Spomenuli ste, že s Marianom Kotlebom ste sa stretli na hodinu. O čom sa s ním dá za takú dobu rozprávať?
Richard Sulík: Pozrite, požiadal som ho o stretnutie, lebo kandidoval do NRSR v roku 2010. Chcel som vedieť, kto to je, s kým mám dočinenia. Stále som o ňom počúval len fámy a chýry, ktoré sa okolo neho šírili. A hlavne som mal nádej, že on by mohol stlačiť SNS pod 5 percent. Nechýbalo veľa. Keby bola SNS pod 5, tak ich 9 mandátov sa rozdelí a tá naša koalícia by nemala 79 ale 84 hlasov a bolo by to niečo úplne iné. Doteraz si myslím, že tento môj zámer bol dobrý aj strategický. Naša vláda v 2010 mohla fungovať úplne inak.
Aktualne.sk: On od vás nič nechcel, za to že by vám „pomohol“?
Richard Sulík: Nie, to bolo skrátka stretnutie, kde sa spoznávate. Kde nejdete teraz rýchlo vyriešiť nejaký detail, ktorý by ste nechceli riešiť cez telefón, tak sa stretnete. Kde si poviete áno-nie, áno-nie a idete ďalej. Nie, toto bolo skrátka stretnutie, kde som sa ho pýtal, ako založil stranu, s kým ide do parlamentu, aký má program, aké má ciele, aj on sa ma niečo také pýtal. Normálne teda rozhovor, keď sa s niekým spoznávate. Ale dúfam, že to v našej spoločnosti nie je nejaký hrdelný hriech, respektíve hriech, ktorý si zaslúži hrdelný trest.
V tom čase, keď som sa s ním stretol už normálne kandidoval do parlamentu, čiže mal stranu, ktorá splnila všetky zákonné podmienky. Keby tomu tak nebolo, nepustia ju k voľbám. Plnil teda všetky podmienky, aby mohol regulérne kandidovať v demokratických voľbách. Takže robiť z neho silou mocou nejakého strašiaka, prispeje len k tomu, že bude mať viac hlasov.
Aktualne.sk: Kto vám je najsympatickejší z nemeckých politických strán?
Richard Sulík: Dlho to bola AfD (Alternative für Deutschland), ale odišli z nej kľúčoví ľudia, zakladateľ strany profesor Joachim Starbatty a ďalší skvelí ľudia ako Hans-Olaf Henkel, kvôli ktorým som tú stranu miloval. Ostali tam takí dosť extrémni ľudia, s ktorými sa nestretávam, v europarlamente tu máme napríklad Beatrix von Storch. Títo už občas vypustia dosť čudné vety zo seba. Už som z nich teda nie veľmi nadšený.
Medzitým posilnila FDP (Freie Demokratische Partei), nemeckí liberáli. Tí sú mi celkom sympatickí, ale ešte sa nevyprofilovali dostatočne pod novým šéfom, Christianom Lindnerom. Moje rozhodovanie by teda bolo niekde medzi AfD a FDP, čo je teda u mňa jednoznačne posun, lebo pred pár mesiacmi by som povedal ešte jednoznačne AfD. Ale vidíte, veci sa vyvíjajú.
Aktualne.sk: Ako by ste zhodnotili svoju prácu v europarlamente?
Richard Sulík: Pozitívne. Aj to sa podpísalo na volebnom výsledku SaS. Myslím, že sa moja práca v EP podpísala aj na tom, že som získal najviac krúžkov z celej opozície. Dokonca aj v celkovom počte boli predo mnou len Fico, Kaliňák a Pellegrini.
Aktualne.sk: Vaše pôsobenie vnímam skôr vyhláseniami, tlačovkami, účasťou v diskusiách v nemeckých televíziách. Máte aj nejaký návrh zákona, smernice, nariadenia, na ktorý ste hrdý?
Richard Sulík: Treba si pozrieť, zverejňujem každý rok svoj odpočet práce. Podarilo sa napríklad celkom dobre poriešiť zákon o dopravcoch. Ide tam o to, že Nemci neuplatňujú zákon o minimálnej mzde, lebo ten bol diskriminačný voči ne-nemeckým vodičom a takisto sa teraz venujeme novej smernici o legálne držaných zbraniach. To je tiež dobrá aktivita.
Aktualne.sk: Blíži sa slovenské predsedníctvo. Europoslancov sa to týka síce minimálne, ale čo si o tom myslíte. Očakávate niečo?
Richard Sulík: Celé predsedníctvo je marketing. Je to pomerne drahý marketing, takže to treba aj využiť ako marketing. Keby to bolo na mne, tak predsedníctvo zruším. Malo zmysel, keď ešte Európska rada nemala svojho stáleho predsedu. Ale teraz ho má, je ním Donald Tusk. Prečo to s touto zmenou nezrušili? To je taká typická vlastnosť úradníkov, že oni sa sami nikdy nezrušia. Teraz budeme mať aj predsedu, aj predsedníctvo.