Daňová úľava pre Duslo Šaľa sa stala jednou z kľúčových tém zasadnutia Republikovej rady strany Sloboda a Solidarita. Jeden meter pre všetkých totiž slovenskej vláde opäť ani v kontexte daňovej politiky Slovenska nič nehovorí. Strana SaS sa rozhodla na svojej tlačovej …
… besede predstaviť konkrétne kroky voči nespravodlivým daňovým úľavám, pretože podľa slov Richarda Sulíka je „daňová úľava pre Duslo Šaľa exemplárny príklad katastrofálnej daňovej politiky nášho štátu“.
Problém Dusla nie sú vysoké dane
Richard Sulík: Problém Dusla nie sú vysoké dane, príčiny treba hľadať v poplatkoch. Duslo Šaľa plánuje postaviť novú linku v hodnote približne 300 miliónov eur, ktorá má vyrábať amoniak. Amoniak je podukt, kde je vstupná surovina zemný plyn, a preto je Duslo Šaľa najväčší odberateľ zemného plynu na Slovensku. Ako jeden z mála odberateľov však nepoužíva zemný plyn na spaľovanie, ale na výrobu ďalších produktov.
Podľa slov predstaviteľov Duslo Šaľa (generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva), problém Dusla nie sú vysoké dane, ale sú to vysoké poplatky za tranzit plynu. Je absurdné, že transportovať plyn 500 až 700 km ďalej na západ je v konečnom dôsledku pre odberateľa lacnejšie, ako si ho kúpiť na Slovensku. Toto je problém, ktorý Duslo má a ktorý treba riešiť.
Daňová úľava pre Duslo Šaľa – posledné riešenie?
Daňová úľava pre Duslo Šaľa nie je riešením. Riešenie je také, že buď sa upravia poplatky za distribúciu plynu pre obrovských odberateľov, alebo sa umožní podniku odoberať plyn priamo z tranzitného plynovodu. Duslo sa pôvodne snažilo o to, aby mohlo odoberať plyn priamo z tranzitného plynovodu, až následné riešenie bola žiadosť o daňovú úľavu pre Duslo Šaľa.
Liek strany SaS na katastrofálnu daňovú politiku Slovenska
Daňová politika Slovenska je čistá katastrofa. Aké vidíme riešenia?
Buď sa upravia tieto distribučné poplatky, alebo sa umožní Duslu Šaľa odoberať zemný plyn priamo.
Zároveň spolu s europoslancom Ivanom Štefancom v najbližších dňoch odošleme list komisárovi z Európskej komisie pánovi Almuniovi. Chceme sa s ním baviť práve o katastrofálnej daňovej politike Slovenska, pretože riešením nie sú daňové úľavy pre Duslo Šaľa, ktoré sú nespravodlivé voči všetkým ostatným. Riešenie je výrazné zlepšenie podmienok pre podnikanie pre všetkých, nie pre vybraných niekoľkých. Požadujeme rovnaké podmienky pre úplne všetky subjekty, ktoré na trhu existujú.
Návrhom zákona proti daňovým úľavám (nie len) pre Duslo Šaľa
Jana Kiššová: Na Republikovej rade SaS sme prijali uznesenie, ktoré podávame s Jozefom Mihálom – návrh zákona o investičnej pomoci, ktorým vraciame stav spred 1. mája 2014. Chceme nastoliť stav, kedy o takto zásadných rozhodnutiach ako je daňová úľava pre Duslo Šaľa, musí rokovať a rozhodovať vláda a nie len minister hospodárstva. Je absurdné, ak o daňovej úľave pre Duslo Šaľa, kde je poskytovateľom investičnej pomoci ministerstvo financií, nemusí minister financií ani vedieť, ani to nemusí schváliť, či vydať stanovisko a v podstate za jeho chrbtom môže daňovú úľavu pre Duslo Šaľa schváliť minister hospodárstva.
Rozhodovať o udeľovaní daňových úľav je v kompetencii vlády
Toto považujeme za absurdný stav, ktorý smeráci dosiahli nepriamou novelou cez úplne iný zákon. Ak poslanci SMER-u náš návrh zákona zamietnu, plánujeme podať sťažnosť na Ústavný súd. Zastávame totiž názor, že toto je jedna z ústavných povinností vlády, to znamená rozhodovať o udeľovaní daňových úľav je v kompetencii a má byť v kompetencii vlády. Ukladá jej to priamo Ústava SR, konkrétne článok 119, písmeno d, podľa ktorého vláda rozhoduje v zbore o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky Slovenskej republiky. Sme presvedčení, že pokiaľ náš návrh zákona neprejde, nájdeme dostatočnú podporu 30 podpisov poslancov v rámci parlamentu, čím sa do budúcna vyvarujeme absurdným prípadom ako je daňová úľava pre Duslo Šaľa.