Štrasburg 10.2. 2015 – Vystúpenie Richarda Sulíka v europarlamente v rámci rozpravy k téme: Európska iniciatíva pre mládež – EIM, (angl. European Youth Initiative), ktorej cieľom v roku 2015 je vytvorenie ambicióznych 650 000 pracovných miest pre mladých ľudí.
Európska komisia pri nástupe do funkcie sľubovala „nový začiatok“, kde program Európska iniciatíva pre mládež spolu s Európskym sociálnym fondom ESF predstavuje „kľúčovú dôležitosť“. Problémom však je, že keby Európska únia nezobrala zamestnávateľom peniaze, tak by mohli zamestnať mladých oni a všetky tieto veci by sa mohli robiť mnohonásobne hodnotnejšie.
Európska iniciatíva pre mládež – alebo o čo ide
Európska únia predčasne navrhuje uvoľniť 1 miliardu eur na Európsku iniciatívu pre mládež (EIM), pričom tieto peniaze by mali byť dostupné už tento rok. Európska iniciatíva pre mládež angl. European Youth Initiative má pomôcť mladým ľuďom získať prácu a získať ju rýchlejšie. Európska komisia očakáva, že vďaka tomu bude tento rok vytvorených 350 000 – 650 000 pracovných miest, namiesto 14 000 – 20 000, ktoré boli plánované pri pôvodnom tempe financovania.
Čo má priniesť Európska iniciatíva pre mládež podľa niektorých významných ľudí
Viceprezident pre Euro a Sociálny dialóg Valdis Dombrovskis:
„S dnešným návrhom Komisia vysiela jasný signál, že nezamestnanosť mladých je aj naďalej vysoko v našej politickej agende.“
Mladí vraj vďaka práci za tieto peniaze „prispejú do ekonomiky a spoločnosti prostredníctvom svojich zručností a dynamiky, ale tiež znovu získajú svoju dôstojnosť.”
Komentár:
- Program Európska iniciatíva pre mládež by mali porovnávať s alternatívou – keby zamestnávateľom nezobrali peniaze, tak by mohli zamestnať mladých oni a všetky tieto veci by mohli robiť ešte hodnotnejšie.
- Pri byrokratmi naplánovanej práci a vzdelávaní nezískajú „zručnosti“ reálne požadované v súkromnom sektore, vďaka ktorým by dokázali zamestnávateľom priniesť hodnotu, ale naučia sa len spĺňať požiadavky byrokratov.
Europoslanec a predseda Európskej Ľudovej strany Manfred Weber:
„Prioritou Európskej komisie je priniesť pracovné miesta a rast. Tento návrh Komisárky Thyssen je dobrým príkladom veľmi konkrétnych a praktických opatrení pre efektívnejší boj s nezamestnanosťou mladých. Toto od nás očakávajú európski občania.“
Komentár:
Jediné „konkrétne a praktické“ riešenie pre byrokratov je viac peňazí pre prerozdeľovanie. Znižovanie daní alebo znižovanie regulačnej záťaže, najmä pracovného práva? To je zrejme príliš abstraktné a nepraktické.
Johanna Nyman , predsedkyňa Európskeho fóra mládeže (organizácia financovaná Európskou úniou)
„Radi vidíme, že Európska komisia konečne dáva zamestnanosti mladých prioritu, akú si zaslúži. (…) Je načase, aby boli mladí ľudia vytiahnutí z krízy, ktorá ich pohltila na tak dlho!“
Komentár:
„Konečne“, ako keby doteraz Európska únia na nezamestnanosť mladých neprerozdeľovala dosť. Viac toho istého tiež len ťažko vytiahne mladých z krízy.
Európska komisia a „Nový začiatok“
Európska komisia pri nástupe do funkcie sľubovala „nový začiatok“. To potvrdila aj belgická eurokomisárka Marianne Thyssen, ktorá má na starosti portfólio pre zamestnanosť a sociálne veci. Podľa nej však má mať v boji proti nezamestnanosti program Európska iniciatíva pre mládež spolu s Európskym sociálnym fondom „kľúčovú dôležitosť“. Nový začiatok tak pre Európsku komisiu znamená jedine NOVÉ a NOVÉ prerozdeľovanie. Nová eurokomisárka sa tak veľmi nelíši od svojich predchodcov (a nová Európska komisia sa nelíši od predchádzajúcej Európskej komisie), keďže už tí prerozdeľovali čo najviac, ako bolo možné.
Prepis vystúpenia Richarda Sulíka v europarlamente k téme: Európska iniciatíva pre mládež ako nový začiatok
„Vážená pani komisárka,
myslieť si, že s jednou miliardou eur na program Európska iniciatíva pre mládež vytvoríte státisíce pracovných miest je čistá ilúzia.
Tomu neveríte zrejme ani Vy sama.
Komisia sľúbila nové začiatky, a pritom dokážete robiť stále len to isté. Stále len dávate ďalšie a ďalšie peniaze do ďalších a ďalších programov ako je Európska iniciatíva pre mládež. Toto predsa nefunguje.
Však pozrite, aká je dnes zlá situácia. Politici nevedia vytvoriť pracovné miesta. Politici vedia vytvoriť iba podmienky pre vznik pracovných miest. Preto jediné riešenie je znižovať regulačnú záťaž.
Európska únia je najviac regulovaný hospodársky priestor na svete. Tu je problém. Nie v tom či dáte miliardu, alebo dve, alebo desať na program Európska iniciatíva pre mládež, však to už máme všetko za sebou.
Musíte zlepšovať podnikateľské prostredie, a pritom ešte aj ušetríte množstvo peňazí, ktoré môžu ostať podnikateľom. Oni vedia, čo s tým najlepšie.
Ďakujem vám.“