Štrasburg, 13.12.2017 – Európska komisia predložila Európsky pilier sociálnych práv v apríli 2017. Účelom piliera je zavádzanie nových “sociálnych práv” pre občanov EÚ. Na implementáciu Európskeho piliera sociálnych práv vyzval Juncker členské štáty v septembrovej správe o …
… stave EÚ. Problém je však v tom, že Európsky pilier sociálnych práv zasahuje do kompetencií členských štátov. Európsky pilier sociálnych práv si zároveň protirečí – na jednej strane sa tvári, že rozširuje práva občanov o „sociálne práva” a na druhej strane píli konár so základnými právami občanov EÚ vo forme 4 slobôd. Čo si o Európskom pilieri sociálnym práv myslí predseda strany SaS Richard Sulík, povedal na svojom dnešnom vystúpení v Európskom parlamente k bodu „Vykonávanie sociálneho piliera. Vyhlásenia Rady a Komisie“.
Prepis vystúpenia: Európsky pilier sociálnych práv si protirečí
Právo na celoživotné vzdelávanie, či právo na personalizovanú ochranu v prípade nezamestnanosti, to nie sú žiadne práva, ale nároky. Rozdiel medzi právom a nárokom je ten, že právo, napríklad právo na slobodu prejavu nič nestojí, zatiaľ čo nároky stoja miliardy a miliardy eur. Toto nie je nič nové.
Populisti v celej Európe roky rokúce pred voľbami sľubovali a po voľbách garantovali nároky, ktoré dnes spôsobujú obrovské dlhy. Najlepšie to vidieť na Grécku. Populisti sľúbili 100-mesačné odstupné a obrovské dôchodky, množstvo práv, teda v skutočnosti nárokov, a dostali tak Grécko do bankrotu.
Ale aj Španielsko, Taliansko, Portugalsko a Francúzsko ženú verejný dlh od jedného rekordu k druhému, lebo populistickí politici ľuďom nasľubovali veci, ktoré nemá kto zaplatiť. A práve v Grécku vidieť, ako ťažko sa následne ľudia svojich nárokov vzdávajú, ako sú ochotní ísť do ulíc.
Preto odporúčam Komisii nehnať Európu do socializmu a bankrotu.