Richard Sulík: Téma ilegálni migranti je mimoriadne dôležitá a očakávame, že jej význam bude najbližšie mesiace narastať. Téma ilegálni migranti určite nie je vec, ktorá bude za mesiac sprataná zo sveta. Ako prvé by som chcel ako predseda liberálnej strany Sloboda a Solidarita …
… odsúdiť akékoľvek násilie a akýkoľvek extrémizmus, aký sme zažili na demonštrácii 20. júna. Toto považujeme za neprípustné. Bez ohľadu na to, s ktorými výrokmi sa stotožňujeme alebo nie. Naopak, u tých ľudí, ktorí boli hanení, konkrétne moji europoslaneckí kolegovia, takisto bez ohľadu na to, či s nimi súhlasím alebo nesúhlasím, neprichádza do úvahy, aby ich niekto vešal. Toto jeveľmi nebezpečný jav v našej spoločnosti. Mňa osobne veľmi mrzí, že debata, ktorá práve pri dôležitých témach musí byť vecná a racionálna, takto skĺza do takýchto úrovní. Takisto táto vláda, ktorú masívne kritizujem, je už len do určitej miery garantom, že napríklad politikom sa na Slovensku nič nedeje, žiadne fyzické násilie. Pri tom by sme mali určite ostať, a preto chcem ešte raz dôrazne odsúdiť akékoľvek prejavy extrémizmu a násilia počas demonštrácie proti ilegálnym imigrantom.
Ilegálni migranti sú bezpečnostným rizikom
Ľubomír Galko: Strana Sloboda a Solidarita zastáva jednotné stanovisko, čo sa týka povinných kvót pre ilegálnych migrantov, a síce, že kvóty musíme odmietnuť. Je to možno fakt, ktorý sa môže javiť, že je v rozpore s našou ľudskosťou a s našou solidaritou, ale my v strane Sloboda a Solidarita sme vždy priamo ľuďom hovorili aj nepríjemné veci. Ilegálni migranti z Afriky a Ázie v tomto stave, v prevažnej miere v Grécku a v Taliansku, sú bezpečnostným rizikom tak pre občanov celej Európskej únie, ako aj pre Slovensko. My sa môžeme prieť, koľko z nich je skutočne utečencov z vojnových oblastí, koľkí sú ilegálni ekonomickí imigranti a koľkí vycestovali do Grécka alebo Talianska s nejakými inými úmyslami, ale bolo by to úplne zbytočné. Je tam obrovské množstvo ľudí bez dokladov, o ktorých nič nevieme. A tá skladba ilegálnych migrantov je tak premiešaná, že nevieme ani rozlíšiť, kto je kto. V strane Sloboda a Solidarita sa snažíme vždy pomenovávať veci priamo. Riešenia, ktoré máme a ktoré chceme predostrieť, povie na záver predseda našej strany Richard Sulík.
Policajti odviedli profesionálny kus práce
Chcel by som z tohto miesta ešte oceniť zásah policajtov na sobotňajšej demonštrácii proti ilegálnym migrantom. Som presvedčený, že napriek tomu, že častokrát je ich práca spochybňovaná, odviedli naozaj profesionálny kus práce a ukázali, že sú pripravení na podobné situácie. Na tú hrubú silu, ktorú predviedli extrémisti, je potrebné použiť hrubú silu štátu. Mám na mysli policajnú silu. Presne rovnako im treba odpovedať, treba ich zatýkať, treba ich stíhať a treba ich zatvárať. Nemôžeme pripustiť, aby slušní ľudia, ktorí sú proti povinným kvótam pre ilegálnych migrantov na Slovensku, boli hádzaní do jedného vreca s extrémistami, ktorým v skutočnosti vôbec nejde o Slovensko.
Poslanci Európskeho parlamentu musia mať možnosť vystúpiť pred plénom Národnej rady
Chcel by som ešte vyjadriť rozčarovanie nad postupom predsedu Národnej rady pána Petra Pellegriniho, pretože dnes sme ho jednak listom, jednak osobne požiadali, aby Richard Sulík mohol ako europoslanec vystúpiť v rámci dnešnej rozpravy o 14:00 hod. k bodu o utečencoch a ilegálnych migrantoch na Slovensku. Pán Pellegriny nám oznámil, že nevyhovie našej žiadosti. Myslím si, že Richard Sulík zastáva veľmi jasné a veľmi konzistentné postoje v rámci otázky ilegálnych migrantov a dnes by jeho vystúpenie bolo určite na mieste. Musíme do budúcnosti naozaj uvažovať o tom, aby mali poslanci Európskeho parlamentu možnosť vystúpiť pred plénom Národnej rady. Veď kde inde by mali obhajovať svoje postoje a svoje riešenia, ktoré zastávajú v Bruseli.
Polícia situáciu zvládla
Martin Poliačik: Ako určite viete, bol som priamym účastníkom udalostí túto sobotu v Bratislave ako účastník blokády pochodu proti islamizácii Európy a proti ilegálnym migrantom na Slovensku. Súhlasím s kolegom Galkom, že celkovo polícia situáciu zvládla. Sú tam niektoré diskutabilné momenty, ale celkovo naozaj polícia robila svoju prácu tak, aby sa možné ujmy na strane ľudí v uliciach Bratislavy minimalizovali, to je prvá vec.
Nedokážeme vyhodnocovať, kde by sa mali ilegálni migranti vyskytovať
Druhá vec, ilegálny migranti sú bezpečnostným rizikom do toho momentu, kým nevieme získať kontrolu nad procesom ich prijímania do Európskej únie, kontrolu nad azylovým procesom, nevieme získať kontrolu nad tým, aby sme vedeli aspoň zhruba, kde sa pohybujú. Vtedy máme ľudí bez dokladov, ktorí sa voľne pohybujú po schenghenskom priestore a my nedokážame vyhodnocovať ani pripisovať konkrétne miesta, kde by sa takýto ilegálny migranti mali práve vyskytovať. Taliani a Gréci jednoducho nestíhajú a toto je situácia, ktorá presne z ilegálnych migrantov bezpečnostné riziko robí.
Zodpovednosťou Európskej únie je systematicky pracovať aj na mäkkých nástrojoch
Zároveň nás situácia v posledných týždnoch upozorňuje na to, že musíme nutne začať vnímať aj situáciu týchto ilegálnych migrantov. Musíme ju vnímať v kontexte so životmi ľudí, ktorí sa do Európy prisťahovali skôr, v kontexte s ľuďmi, ktorí už vytvárajú v Európe komunity. Zodpovednosťou celkovej Európskej únie je systematicky pracovať aj na mäkkých nástrojoch, to znamená na systéme integrácie, na systéme zdieľania skúseností. S ľuďmi, ktorí tu už žijú, ktorí tu majú azyl, ochranu alebo v akomkoľvek inom statuse sú, s týmito ľuďmi musíme pracovať. Oni nemôžu niekde sedieť a byť tam zavretí, lebo v momente, ak by azyl získali, majú byť už pripravení na to, že sa môžu zapájať do civilného života vo vnútri Európskej únie. Extrémistické názory, ktoré zaznievajú stále viac v Európe, aj udalosti v sobotu v Bratislave nám ukazujú, že téma ilegálni migranti bola zrejme doteraz podcenená a popri tých tvrdých nástrojoch, ktoré bude spomínať Richard Sulík, potrebuje posilniť aj oblasť mäkkých nástrojov, práca s ilegálnymi migrantmi, vzdelávanie, integrácia, prekonávanie kultúrnych rozdielov. Totiž bez ohľadu na to, ako hodnotíme fungovanie multikultúrnej spoločnosti doteraz, aj keď zvládneme súčasný nápor ilegálnych migrantov, tak oni neodídu z Európy. Tí, ktorí tu sú, tak ostanú a ilegálni migranti, ktorí z tých nových môžu dostať azyl, takisto tu ostanú a nikam nepôjdu. To znamená, že výzva na fungujúcu multikultúrnu spoločnosť je stále aktuálna a bude stále aktuálnejšia a myslím si, že Slovensko by ani v tomto nemalo zaostávať.
Ilegálni migranti – riešenia
Richard Sulík: To, čo my navrhujeme ako riešenia ilegálnych migrantov, sa týka výlučne dvoch skupín. Po prvé, žiadateľov o azyl, kde ich žiadosť ešte nebola posúdená a ľudí, ktorí sa nachádzajú ilegálne na území Európy. Netýka sa to tých, ktorí už azyl dostali v minulosti, respektíve, ktorí sa stali občanmi. Tam sa, samozrejme, treba snažiť o ich integráciu do spoločnosti. Inú možnosť Európa nemá.
Jeden veľký centrálny imigračný tábor mimo územia EÚ
Tieto dve skupiny žiadateľov o azyl a ilegálne nachádzajúce sa osoby na území Európy je potrebné združiť v jednom veľkom centrálnom imigračnom tábore, a to mimo územia Európskej únie. Európska únia si môže prenajať územie v Líbyi, v Maroku, v nejakom štáte Severnej Afriky, kde budú do tej doby, dokedy nebude posúdená ich žiadosť o azyl, kde skrátka budú združené všetci ilegálni migranti. Treba si totiž uvedomiť, že taký imigračný tábor to nie je väznica. My nevieme ľuďom zakázať sa odtiaľ pohnúť preč a práve preto je veľmi dôležité, aby bol takýto tábor mimo územia Európskej únie. To je prvá časť riešenia. Európska únia musí pre ilegálnych migrantov jednoducho zriadiť veľký centrálny tábor, kde budú všetci žiadatelia o azyl.
Presunúť do tábora všetky osoby, ktoré sa na území EÚ nachádzajú ilegálne
Po druhé, dôsledne do tohto tábora musí presunúť všetky osoby, ktoré sa na území Európskej únie nachádzajú ilegálne, ktoré napríklad zachytí pri dočasných kontrolách hraníc. Takisto tých ilegálnych migrantov, ktorých vylovia pohraničiari, ktorí prídu ilegálne do Talianska, ktorí sa nachádzajú na rôznych staniciach, v talianskych mestách atď. Tieto osoby treba skrátka všetky previesť do takého tábora, kde budú čakať na individuálne posúdenie ich žiadosti o azyl. To je teda druhé riešenie. Toto sú dve podstatné veci, a potom, samozrejme, tých ilegálnych migrantov, ktorí azyl dostanú bezpečne previesť do Európy, nie na loďkách, ale povedzme lietadlom.
Riadne utesniť južnú hranicu Európy
Tretie riešenie, ktoré tiež treba okamžite začať realizovať a považujem ho v súvislosti s ilegálnymi migrantmi za nevyhnutné, je riadne utesniť južnú hranicu Európy, lebo momentálne je deravá ako švajčiarsky syr. Potom, čo Taliansko skončilo s programom Mare Nostrum, ktorý ako tak poskytoval ochranu južnej hranice, nahradil ho program výrazne slabší Triton. Ten sa teraz síce posunie, ale to ešte stále stačiť nemusí. Existuje aj európska agentúra pre ochranu vonkajších hraníc Frontex. Tam je príklad na mieste, navýšiť rozpočet, aby bola ochrana južných hraníc Európy účinná.
Peniaze z eurovalu – veľká administratívna prekážka
Oravová, TA3: Pán Kaník navrhol financovať tie všetky záležitosti, ktoré by sa dotýkali táborov pre ilegálnych migrantov, z eurovalu. Akú máte vy predstavu?
Richard Sulík: Rozhodne súhlasíme s tým, aby náklady na ilegálnych migrantov boli delené solidárne a súhlasíme s tým, že ak existuje niečo ako prirodzená úloha Európskej únie, tak je to ochrana vonkajších hraníc. Či to má byť financované priamo z eurovalu, o tom sa dá diskutovať. Treba vedieť, že euroval vznikol za určitých okolností s určitými presne stanovenými podmienkami. Oproti tomu, čo išlo na záchranu Grécka alebo záchranu súkromných španielskych bánk, tak toto sú smiešne čiastky. Napríklad program Mare Nostrum stál 10 miliónov eur mesačne. Používať peniaze z eurovalu vidím ako veľkú administratívnu prekážku, preto by som to neodporúčal.
Ľuba Oravová, TA3: Hovoríte o záchytnom tábore mimo Európskej únie. Vieme, že ilegálni migranti nemajú doklady. Je v nejakom reálnom čase možné toto dostať pod kontrolu a vôbec, ako sa to dá?
Ilegálnych migrantov treba niekde združiť
Richard Sulík: Prepokladám, že na túto otázku existujú v Európe väčší experti, ako som ja, ale rozhodne ilegálnych migrantov, ktorí nemajú doklady, treba predsa niekde združiť a určite by to nemalo byť na území Európskej únie, lebo tu predstavujú bezpečnostné riziko. Chcel by som ešte povedať, že pre Slovensko by nebol problém prijať 800 žiadateľov o azyl, ale to v žiadnom prípade nie je riešenie a dokonca chcem upozorniť, že to je len začiatok typickej bruselskej salámovej metódy, kedy dnes je to 800, zajtra 2000 a o dva roky to už bude neviem koľko tisíc ľudí. Slovensko nedokáže integrovať svojich Rómov. Netvárme sa, akoby to fungovalo. Čiže ešte raz, tí ktorí tu žijú, o tých sa musíme snažiť, ale ktorí sú noví žiadatelia, majú byť posúdení v tej krajine, do ktorej došli ako do prvej na území Európskej únie.