Jaromír Čižnár bol do funkcie generálneho prokurátora zvolený 18. júna 2013. Svoj hlas mu v tajnej voľbe odovzdalo 82 prítomných poslancov vládneho Smeru. Jaromír Čižnár sa tak stal nástupcom zvoleného, no nevymenovaného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Tento …
… spor otriasal Slovenskom od roku 2011, kedy sa vtedajší prezident Ivan Gašparovič rozhodol nového prokurátora nevymenovať. Žiadne relevantné dôvody pritom neuviedol. Začiatkom decembra 2014 však Ústavný súd vo veci konečne rozhodol – exprezident Gašparovič porušil Čentéšove základné práva zaručené ústavou a priznal mu finančné odškodnenie 60. 000 eur. Opoziční poslanci požadujú, aby bývalý prezident zaplatil túto čiastku z vlastného vrecka. Zároveň vyzývajú súčasného generálneho prokurátora, aby zo svojej funkcie odstúpil v prospech Jozefa Čentéša. Ak by totiž Jaromír Čižnár odstúpil, bolo by to podľa opozície z etického a morálneho hľadiska veľké gesto.
Protiústavný krok Ivana Gašparoviča
Daniel Lipšic: Už v čase, keď sa prezident Ivan Gašparovič rozhodol nevymenovať doktora Jozefa Čentéša, sme hovorili, že jeho krok je protiústavný, nie je zdôvodnený a nemá na to ani mandát na základe výkladového rozhodnutia Ústavného súdu SR, že za veľmi vážnych okolností môže prezident odmietnuť vymenovanie zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora. V tomto prípade neboli žiadne vážne dôvody, doktor Čentéš nebol ani disciplinárne stíhaný a Ústavný súd SR dnes potvrdil, že bývalý prezident Gašparovič konal svojvoľne. Zároveň bola priznaná nemajetková finančná ujma vo výške 60. 000 eur.
Chcem verejne vyzvať pána exprezidenta Ivana Gašparoviča, aby túto sumu z vlastného uhradil.
Nie je žiaden dôvod aby sa na ňu poskladali kvôli jeho neústavnému rozhodnutiu všetci daňoví poplatníci. Ak mu chce pomôcť pán premiér Robert Fico, nech sa zložia spoločne. Ale je nemorálne a neetické, ak by túto sumu za naozaj manipulatívne rozhodnutie bývalého prezidenta mali zložiť všetci slušní občania Slovenskej republiky.
Čo ďalej?
Druhá rovina je rovina právna – čo ďalej? Samozrejme, že pán Čentéš je dnes znovu v pozícii nevymenovaného, ale zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora. Čiže jedno z riešení je, ak by sa dnešný generálny prokurátor Jaromír Čižnár vzdal svojej funkcie, prezident Andrej Kiska môže pána Čentéša vymenovať. Toto by bolo asi jediné, ústavne čisté riešenie. Ak si spomínate na prvú vládnu krízu Ivety Radičovej, vznikla práve kvôli voľbe generálneho prokurátora, a to sa potom ťahalo až do času, keď nebol vymenovaný doktor Čentéš.
Generálny prokurátor je na Slovensku veľmi významná funkcia, pretože systém je veľmi hierarchicky založený. Pokiaľ by na Slovensku v tejto funkcii fungoval čestný a odvážny generálny prokurátor, tak by aj mnohé kauzy dnešných dní mali aj trestnoprávnu koncovku.
Inými slovami, bolo by možné trestne stíhať a odsúdiť aj veľké ryby v politike a ľudí, ktorých stoja za nimi. Preto bol ten boj o generálneho prokurátora taký tvrdý, preto sa bývalý prezident a dnešná vládna koalícia tak bránili tomu, aby na pozícii generálneho prokurátora bol nikým neovplyvniteľný čestný človek. A ten boj pokračuje a musíme ho zvádzať.
Myslím, že treba začať uvažovať o zmene systému voľby generálneho prokurátora, aby nemohla byť v parlamente manipulovaná polomafiánskymi skupinami, ako sa to udialo pred štyrmi rokmi, keď boli kúpené hlasy poslancov v prospech doktora Trnku.
Občania by mali rozhodovať o generálnom prokurátorovi, ktorý bude naozaj nezávislý, odvážny a dôrazný.
Ktorý naozaj bude vyznávať heslo: „Padni komu padni.“ Je možné stanoviť päťročné funkčné obdobie, spojiť to s prezidentskými voľbami, nemusia byť žiadne nové voľby a som presvedčený, že by žiadne polomafiánske skupiny nevedeli ovplyvniť štyri milióny voličov, ktorí by si určite zvolili odvážnejšieho a čestnejšieho prokurátora, ako volí Národná rada a politici, ktorí v nej sú.
Výzva exprezidentovi SR Gašparovičovi k úhrade 60. 000 eur
Richard Sulík: Tiež sa chcem pripojiť k výzve exprezidentovi Gašparovičovi, aby uhradil týchto 60. 000 eur zo svojich peňazí, lebo táto škoda vznikla len preto, že nesplnil svoje ústavné povinnosti.
Keď sa pán doktor Jaromír Čižnár pôvodne vyjadril, že príjme pozíciu generálneho prokurátora až keď bude na svete rozsudok Ústavného súdu SR, tak mi bolo jeho vyjadrenie nielen veľmi sympatické, ale ja rozumné a bolo to pre mňa vyjadrenie človeka, ktorý dbá na svoju povesť. Bohužiaľ, nakoniec pán doktor Jaromír Čižnár zmenil svoj názor a stal sa generálnym prokurátorom, i keď presne vedel, že môže vzniknúť situácia, ktorá bude po právnej stránke veľmi skomolená.
Jaromír Čižnár by mal svoju pozíciu opustiť
Samozrejme, v Ústave SR neexistuje postup na to, čo robiť, ak si prezident neplní svoje ústavné povinnosti, a preto chcem vyzvať pána doktora Jaromíra Čižnára, aby jednoducho zvážil svoje odstúpenie, lebo je tu iný, riadne zvolený kandidát na generálneho prokurátora, doktor Čentéš, ktorému táto pozícia patrí. Tým, že nebol vymenovaný, bol hrubo porušený zákon aj Ústava SR. Dnes to skonštatoval aj Ústavný súd SR. Z týchto dôvodov by mal doktor Jaromír Čižnár svoju pozíciu opustiť.
Po druhé, na začiatku jeho funkčného obdobia boli také nádeje, že aj keď je to spolužiak terajšieho premiéra, naozaj bude postupovať objektívne a spravodlivo, v zmysle: „Padni komu padni“, ale za tú dobu, čo je doktor Jaromír Čižnár vo funkcii, sme svedkami, že to tak úplne nie je. Áno, dnešný stav je lepší ako za čias jeho predchodcu doktora Trnku, ale určite ten stav nie je ideálny ani len uspokojujúci. Doktora Čentéša už chvíľu poznám a som presvedčený, že by bol o triedu lepší generálny prokurátor ako Jaromír Čižnár.
Samozrejme, pre terajšiu vládu je to asi najhoršie, čo by sa mohlo stať, lebo by nechal všetky tie rozkrádačky naozaj dôsledne vyšetrovať. To nemôže vyhovovať vláde, ktorá kradne tak ako druhá vláda Roberta Fica.
Ak by takýto veľký krok doktor Jaromír Čižnár urobil, jediné, čo by sme mohli spraviť, je k tomu mu gratulovať a tlieskať.
Prečo je dôležité prijať zákon o hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov
Igor Matovič: Zrejme dnes neexistuje lepší príklad toho, prečo je veľmi dôležité prijať zákon o hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov. Prijať takýto zákon žiadajú aj ľudia na námestiach, ktorí už boli na piatich mítingoch a je to jedna z našich šiestich požiadaviek, aby verejní činitelia boli hmotne zodpovední za svoje nazákonné rozhodnutia.
Presne tento prípad, ktorí je dnes medializovaný, je nezákonné rozhodnutie verejného činiteľa, prezidenta Slovenskej republiky, kde spôsobil občanom SR, čiže štátu, škodu 60. 000 eur.
Ak by sme mali dnes prijatý zákon o hmotnej zodpovednosti verejného činiteľa, nemuseli by sme vyzývať pána prezidenta, aby to zaplatil. Automaticky by sme mu to strhli alebo by mu prišiel exekučný príkaz na 60. 000 eur, lebo túto škodu vedome spôsobil občanom Slovenskej republiky, čiže štátu.
Gašparovič klamal Ústavný súd SR
Mrzí ma, že pán prezident od začiatku používal v argumentácii situáciu pri vypočúvaní mňa samého doktorom Čentéšom. Mrzí ma, že pán bývalý prezident Gašparovič argumentoval Ústavnému súdu SR vedomými klamstvami, kedy hovoril, že doktor Čentéš ma vypočúval napríklad vo veci voľby samotného doktora Čentéša. Bola to podľa môjho názoru vedomá lož, lebo nepredpokladám, že si pán prezident nevie prečítať správy v médiách. Keď takéto odôvodnenie písal na Ústavný súd SR, tak zrejme kalkuloval s tým, že sa mu podarí uviesť do omylu Ústavný súd SR. Najprv porušil zákon, následne klamal Ústavný súd SR a do tretice spáchal škodu 60. 000 eur, 1,8 milióna eur, čo je cena trojizbového bytu u nás v Trnave.
Pán prezident Gašparovič, ak máte kúsok cti, tak vráťte ľuďom 60. 000 eur, o ktoré ste ich zvojím nezákonným rozhodnutím okradli!
Jaromír Čižnár je vo funkcii bez vlastnej viny
Martin Linhart, TA3: Sťažnosť doktora Čentéša práve v tej druhej časti, kde žiadal, aby bol prípad vrátený znovu na rozhodnutie prezidentovi, bola Ústavným súdom SR zamietnutá. Ak je to tak, aj v tomto prípade platí vaša výzva doktorovi Jaromírovi Čižnárovi?
Daniel Lipšic: Právne to sedí, to znamená, že právne ani Ústavný súd SR nemohol rozhodnúť o tom, že doktor Jaromír Čižnár stráca funkciu generálneho prokurátora. On bol potom parlamentom zvolený na základe síce neústavného kroku prezidenta, ale bol zvolený parlamentom a bol vymenovaný. Čiže doktor Jaromír Čižnár je dnes vo funkcii bez vlastnej viny. Preto aj kolega Sulík hovoril, že by to bolo veľké gesto skôr z pozície etickej a morálnej ako právnej, lebo Ústavný súd SR rozhodol len o porušení základného práva doktora Čentéša, o priznaní majetkovej ujmy a právne ani inak rozhodnúť v tejto situácii nemohol.
Problém v kauze doktora Čentéša bol, že prezident Gašparovič neuviedol žiadne významné odôvodnenie na nevymenovanie. Ústavný súd SR preskúmaval individuálne rozhodnutie prezidenta, ktorým neuviedol dôvody prečo nevymenuje doktora Čentéša. To neplatí paušálne. Ak mal súčasný prezident Andrej Kiska vážne dôvody prečo nevymenoval päť kandidátov na ústavných sudcov a zôvodnil to kvalifikačnými predpokladmi, tak je to, samozrejme, skutkovo úplne iný prípad.
Niektorí ľudia si myslia, že ich sa zákon netýka
Richard Sulík: Nevymenovaním generálneho prokurátora vznikol vlastne predsedens. Keby si bývalý prezident Gašparovič plnil svoju ústavnú povinnosť a jednoducho by doktora Čentéša vymenoval, ako káže Ústava SR, tak by neexistoval predsedens, podľa ktorého postupoval terajší prezident Kiska. Tu sa jednoducho vnáša chaos do právneho poriadku preto, lebo niektorí ľudia si myslia, že ich sa zákon netýka, a to mám teraz na mysli bývalého prezidenta Gašparoviča. Vytvárajú chaos a konfúziu úplne zbytočne len preto, lebo nie sú ochotní akceptovať a rešpektovať platné pravidlá. A z tohto vzniká obrovské množstvo problémov.
Takisto sú na mieste otázky, či vôbec vtedajší predseda Národnej rady Pavol Paška mohol vyhlásiť voľbu, keď už raz bol jeden prokurátor zvolený, ale ešte nie vymenovaný. Ústava SR vychádzala z toho, že rozhodujúci ľudia ctia zákon, no ale, bohužiaľ, žijeme v takej dobe.