Kauza Gabčíkovo । Richard Sulík: Kauza Váhostav minulý týždeň zatienila všetky ostatné udalosti. Bohužiaľ, sme nútení konštatovať, že Fico nás ťahá opäť do jedného veľkého dobrodružstva, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou bude stáť slovenských daňovníkov …
… stovky miliónov eur. Ide o kauzu Gabčíkovo, kde sa silou mocou snaží zmocniť sa tejto vodnej elektrárne, a to v rozpore s platnými zmluvami. Ten postup, ktorý zvolila na základe tlaku Roberta Fica Vodohospodárska výstavba v prípade kauzy Gabčíkovo je amatérsky. Posielajú sa výpovede, ktoré nie sú v súlade so zmluvou a už došiel prvý účet za takýto nešťastný postup, a síce faktúra vo výške 588 miliónov eur, to je približne šesťkrát viac ako celá kauza Váhostav. Robert Fico je opäť veľmi múdry a veľký hrdina, lebo presne vie, že ak príde deň zúčtovania, on už premiérom nebude. Kauza Gabčíkovo je presne ten istý prípad ako zdravotná poisťovňa Achmea, kde bol tiež veľmi múdry, kde sa chcel ťahať za prsty a v kauze Gabčíkovo ide o spor, ktorý Slovenská republika s vysokou pravdepodobnosťou prehrá.
Kauza Gabčíkovo – najväčšia kauza v objeme financií
Karol Galek: Dovolím si v stručnosti zhrnúť celú túto kauzu Gabčíkovo, ktorá je podľa mňa jedna z najväčších momentálne, ak nerátame Váhostav, ale v objeme financií ešte väčšou.
V stručnosti by som zhrnul genézu problému kauzy Gabčíkovo, kedy 28.8.2014, čo bolo asi mesiac po prvej policajnej razii v Slovenských elektrárňach, doručila Vodohospodárska výstavba upozornenie na porušovanie zmluvy. Doručila to Slovenských elektrárňam, ktoré včas reagovali. 21.11 sa takisto konalo mimoriadne valné zhromaždenie, na ktorom bolo dohodnutých viacero bodov medzi nimi, napríklad aj odstránená jedna asi najdôležitejšia výhrada, a to je generálna oprava turbín vo vodnom diele Gabčíkovo. Táto bola pôvodne naplánovaná na rok 2017. Na mimoriadnom valnom zhromaždení sa to presunulo na prvý štvrťrok 2016. Nič to ale nebránilo v tom, aby Vodohospodárska výstavba iba pár dní na to 4.12. vypovedala zmluvu o prevádzke vodného diela Gabčíkovo so Slovenskými elektrárňami. Táto výpoveď prišla bez udania dôvodu a v praxi by to pre Slovenskú republiku znamenalo, že …
Akonáhle vstúpi táto výpoveď do platnosti, to znamená pri výročí zmluvy o prevádzke, automaticky nastupuje do platnosti zluva o odškodnení.
V zmluve o odškodnení sa hovorilo, že Slovenské elektrárne majú nárok na odškodné vo výške prognózovaných budúcich tržieb Gabčíkova až do riadneho ukončenia zmluvy. Toto sa stalo 4.12.
Buď Slovenská republika zaplatí 588 miliónov eur, alebo príde o Gabčíkovo
Následne potom sme tu mali divoký marec, kedy doručili výpoveď ešte raz, to bolo iba deň predtým, ako vlastne tá prvá výpoveď mala vstúpiť do platnosti, kedy už bolo všetko na odovzdanie pripravené a súčasne v ten istý deň padlo aj rozhodnutie krajského súdu o neplatnosti zmluvy o prevádzke.
Ešte predtým, ako ale rozhodnutie o neplatnosti bolo doručené Slovenským elektrárňam, Slovenské elektrárne si uplatnili odškodné vo výške 588,2 miliónov eur.
Udialo sa to začiatkom apríla.
Samozrejme, na stole je niekoľko scenárov, ale v praxi to znamená jeden obrovský právny chaos. Máme tu jednu výpoveď, druhú výpoveď. Máme tu odškodné, máme tu rozhodnutie krajského súdu.
To znamená v jednom kroku sa môže stať to, že Slovenská republika bude musieť zaplatiť 588 miliónov eur. V druhej možnosti sa ale môže stať to, že rozhodnutie krajského súdu v kauze Gabčíkovo bude brané ako berná minca. V súvislosti s týmto rozhodnutím bude zneplatnená takisto dohoda o odovzdávaní vlastníckych práv od 2006, kedy Slovenské elektrárne odovzdali vodné dielo Gabčíkovo do rúk Vodohospodárskej výstavbe. A keď táto dohoda bude zneplatnená, automaticky to môže znamenať, že Slovenská republika o vodné dielo Gabčíkovo definitívne príde.
Spor štátu so štátom
Tretím veľmi dôležitým bodom je aj to, že v tejto kauze Gabčíkovo išlo o spor štátu so štátom. Slovenská republika žalovala v prvom rade Vodohospodársku výstavbu, v druhom rade Slovenské elektrárne. To znamená, Slovenským elektrárňam vznikla priamo škoda. Vodohospodárska výstavba, ktorá bola žalovaná, viac-menej vyšla z toho celého ako víťaz, hoci v skutočnosti v kauze Gabčíkovo tento spor prehrali.
Takže aké máme možnosti?
Buď zaplatíme 588 miliónov eur ako odškodné, alebo prídeme o Gabčíkovo alebo zaplatíme nateraz ešte neznámu výšku náhrady za poškodenie práv Slovenských elektrární.
Ja sa pýtam, kto je za toto zodpovedný a kto bude niesť zodpovednosť?
Politickú a osobnú zodpovednosť nesie Robert Fico
Richard Sulík: Podľa nášho názoru je táto vec úplne jasná.
Politickú a v tomto prípade aj osobnú zodpovednosť nesie Robert Fico preto, lebo on osobne sa nadmieru angažuje v celej tejto kauze Gabčíkovo, ministra životného prostredia Petra Žigu fakticky odstavil a chceme upozorniť slovenskú verejnosť na to, že na Slovenskú republiku sa blíži ďalšia obrovská platba, ktorú zaplatia daňovníci len preto, lebo jeden podpriemerný právnik si Slovenskú republiku pomýlil so svojou firmou.
Takisto šéf Vodohospodárskej výstavby pán Lazar tiež nie je žiadna výhra. Ten sa doteraz vyznamenal akurát tým, že zaplatil milióny eur za právne služby, ale ich kvalita je teda nadmieru pochybná. My sa budeme tejto kauze Gabčíkovo naďalej venovať, budeme verejnosť informovať a určite neostaneme nečinní.
Vraciame sa k právnemu stavu spred roku 2006
Karol Galek: Slovenská republika môže prísť o Gabčíkovo.
V zásade tam ide o to, že v roku 2006 bolo podpísaných niekoľko zmlúv a dohôd. V prvom rade bola podpísaná zmluva o prevádzke medzi Vodohospodárskou výstavbou a Slovenskými elektrárňami, potom zmluva o odškodnení, a potom nasledovala dohoda o odovzdávaní vlastníckych práv. V tejto dohode je zakotvené, že vlastnícke práva sú prevádzané naspäť na Vodohospodársku výstavbu, ale súčasne táto dohoda o odovzdávaní vlastníckych práv zakotvuje to, že bude platná iba v prípade, že je platná aj zmluva o prevádzke a zmluva o odškodnení. Ak teraz krajský súd v kauze Gabčíkovo rozhodol, že zmluva o prevádzke nie je platná, akoby ani nikdy neexistovala, v praxi to znamená, že akoby nikdy neexistovala ani táto dohoda o odovzdávaní vlastníckych práv, a ergo znamená to to, že sa vraciame k právnemu stavu spred roku 2006, kedy vlastníkom boli Slovenské elektrárne.