Juraj Široký si na Slovensku robí, čo chce. Váhostav bankrotuje, ale Juraj Široký si naďalej buduje svoje luxusné impérium na Bahamách. Je to možné? Ako? Nemal by byť Juraj Široký v ohrození bankrotu tiež? Zdravý rozum hovorí, že áno, ale nie je to tak. A prečo to tak nie je?
Jednu z možných odpovedí je nedávne zverejnenie komplikovanej siete schránkových spoločností Dreger Holdings, Pakema Holdings, Havelock a Toreluga a ich štruktúr, ktoré spravujú a vlastia akcie Váhostavu Juraja Širokého. Tieto schránkové spoločnosti majú veľa spoločného.
Kauza Váhostav však nie je jediná, za ktorou stojí Juraj Široký. Preto Robert Fico nedopustí prijatie zákona na odhalenie vlastníkov schránkových firiem.
Daniel Lipšic: Chcel by som vám povedať jeden príbeh z portfólia Juraja Širokého, kvôli tomu, že dnes je jednou z najväčších káuz na Slovensku práve kauza Váhostav – SK, a. s. Tento príbeh Juraja Širokého dokumentuje v princípe niekoľko vecí. Po prvé, je zrejmé, že Robert Fico nikdy nedopustí prijatie zákona, ktorý by reálne odhaľoval vlastníkov schránkových firiem. V parlamente sa tomu bráni pol roka, napriek verbálnym deklaráciám aj tento príbeh zdokumentuje, prečo to Robert Fico reálne nikdy nemôže urobiť. Druhá vec je, že sa ukazuje, že táto krajina a táto vláda funguje v rôznych tendroch z rôznych oblastí na niekoľkých nastrčených osobách. Mali sme tu istého nemeckého pána Hauptmanna, ktorý figuroval v kauze pána Pavlisa aj v kauzách ministerstva zdravotníctva. Tu bude jeden pán z Nového Zélandu Geoffrey Cone, ktorý figuruje v mnohých prípadoch schránkových firiem z rôznych oblastí – zo zdravotníctva, z Váhostavu Juraja Širokého a pod. Proste krajina za vlády Roberta Fica v princípe darovala krajinu ekonomickým zločineckým skupinám, ktoré majú aj štruktúru zločineckých skupín. V tomto okamihu to asi nevieme hneď vyriešiť a zastaviť. Zastaviť to môžu len ľudia o necelý rok vo voľbách.
Váhostav je na pokraji bankrotu a Juraj Široký rozširuje svoje luxusné impérium
Marcel Klimek: Váhostav je na pokraji bankrotu, jeho skutočný majiteľ Juraj Široký podľa médií rozširuje svoje luxusné impérium na Bahamách. Ako je to možné? Nemal by byť v ohrození bankrotu aj on sám? Sedliacky rozum káže, že áno, ale nie je to tak. A prečo to tak nie je? Jednu z možných odpovedí by sme radi povedali dnes.
Transparency Internacional pred pár dňami zverejnilo komplikovanú sieť schránkových spoločností a štruktúr, ktoré spravujú a vlastia akcie Váhostavu Juraja Širokého. Sú medzi nimi aj štyri novozélandské spoločnosti Dreger Holdings, Pakema Holdings, Havelock a Toreluga. Tieto štyri schránkové spoločnosti majú veľmi veľa spoločného. Vznikli približne v rovnakom čase, na rovnakej adrese v Oaklande, v rovnakom čase sa zároveň aj o päť rokov neskôr presťahovali, majú identického administrátora, to znamená správcu v osobe Geoffreyho Petra Cone. Geoffrey z Nového Zélandu, respektíve niekto, pre koho jeho spoločnosť New Zealenad Escrow and Trust Company Limited (Novozélandská schránková spoločnosť s ručením obmedzeným) zrejme až tak stavebníctvu nerozumie, pretože inak by Váhostav Juraja Širokého nemusel ísť do reštrukturalizácie.
Príbeh z prostredia výpalníckej Sicílie
Ale neporovnateľne lepšie sa Geoffreymu darí v našom zdravotníctve. Príbeh, ktorý sa v ňom ocitol je akoby z prostredia výpalníckej Sicílie. Hovoríme o najúspešnejšom prevádzkovateľovi sanitiek na Slovensku o spoločnosti Falck Emergency. Dánsky Falck je medzinárodná spoločnosť podnikajúca už mnoho rokov v zdravotníctve po celom svete. V roku 2009 Falck Slovakia prevádzkoval na Slovensku asi 70 záchraniek, to jest stanovísk zdravotnej záchrannej služby. 100 % akcií v roku 2009 vlastnil dánsky Falck, a. s. Zmena prekvapivo nastala na prelome rokov 2009 – 2010 počas prvej vlády Roberta Fica, kedy zhodou okolností Falcku vypršali licencie na tieto záchranné stanoviská a museli sa znovu o ne uchádzať v novom tendri. Dáni vtedy v rozpore a akoukoľvek ekonomickou logikou zriadili pod matkou Falck Slovakia ďalšiu druhú matku s názvom Falck Emergency. To nedávalo žiaden zmysel, prečo by to robili? Až dovtedy, kým sa na mimoriadnom valnom zhromaždení vo februári 2012 dva dni potom, než boli tri tendre záchranné body ukončené, odkryla identita druhého, respektíve nového spoluakcionára. Bola ním spoločnosť Carterton Springs Healthcare Limited. Z výpisu z obchodného registra sa o nej dozvieme všetko podstatné. Vznikla na adrese v Oaklande, majiteľom, správcom, zakladateľom bol Geoffrey Peter Cone a zároveň v roku 2014 sa presťahovala na spomínanú adresu v Oaklande.
Čo sa vlastne stalo? Podrobnejšie informácie nájdete vo videu >>
Koho záujmy zastupuje Novozélanďan Geoffrey
Koho záujmy zastupuje podnikavý Novozélanďan Geoffrey z pozadia Váhostavu a Falck Emergency, no pre tých, ktorí by mali ešte akékoľvek ďalšie otázky, zásadne doplňujúce informácie:
Po prvé, na februárovom 2010 valnom zhromaždení zastupoval na základe absolútneho plnomocenstva záujmy spoločnosti Carterton Springs Healthcare Advokátska kancelária Futej &Partners priamo v zastúpení JUDr. Daniela Futeja. Na tejto valnej hromade bolo zároveň zaujímavé aj to, že sa konala priamo v sídle advokátskej kancelárie a zároveň tam boli do orgánov nominované nové osoby, medzi nimi napríklad istá kolegyňa alebo podriadená JUDr. Futeja Mgr. Radoslava Sláviková Geržová, ktorej meno vám môže byť známe napríklad z kauzy Medical Group, kde pani Sláviková Geržová tiež sedí v dozornej rade. Takže doktor Futej zastupuje Carterton vo všetkých aktivitách na Slovensku, samozrejme, v Novom Zélande je úplne iné časové pásmo, takže Geoffrey asi nestíha sledovať, čo sa deje a doktor Futej s pani Slávikovou Geržovou, keďže sú zorientovaní v slovenskom zdravotníctve, pani Geržová z aktivít v Medical Group, doktor Futej myslím sám seba označil v médiách, že on je vlastníkom Prefto Holding, čo je teda polovičný vlastník zdravotnej poisťovne Dôvera, majú myslím všetky kompetencie na to, aby spravovali podiel vo Falck Emergency.
107 záchranných staníc garantuje pre akcionárov Falcku niekoľko miliónový zisk na najbližších 6 rokov, to jest pokiaľ tieto licencie vypršia. Pri problémoch Váhostavu Juraja Širokého môže Geoffrey a jeho slovenská spojka mávnuť rukou, im z tohto čudesného sanitkového tendra bankrot nehrozí. My ostatní môžeme chýbajúce peniaze pre slovenské nemocnice a zdravotníctvo ísť hľadať napríklad na Nový Zéland. Určite je im tam dobre.
Praktiky Cosa Nostry
Igor Matovič: Ja by som možno pár slovami zhrnul, že v podstate minulý rok sa prepieralo, že taká Dôvera 450 miliónov eur nemusí zdaniť a v podstate ich vie vytiahnuť zo dravotníctva bez toho, aby z toho zaplatila akúkoľvek daň. Všetci sme si kládli otázku, kto je vlastne ten skrytý vlastník. Prefto Holding síldi na Cypre, ale v skutočnosti vlastníka sme nepoznali, len sa hovorilo, že za tým je Juraj Široký. Potom, čo tu bolo predstavené, je to záchranná spoločnosť Falck Emergency. Podľa ľudí, ktorí sú v pozadí, ktorí sú síce papierovo niekde v Novom Zélande a v skutočnosti tí istí ľudia stoja za Váhostavom, tak znovu sa nám zdá, že aj za týmto, aj za Váhostavom, aj za Falckom je znova Juraj Široký. A keď som tak počúval, objavil sa mi obraz spred možno 30 rokov. Neviem, či si pamätáte na seriál Chobotnica. Presne som mal ten pocit, že vykresľovali Sicíliu, kde vlastne chápadlá tej chobotnice siahali všade v tom štáte a bol to v podstate taký zväzok medzi štátnym aparátom a mafiou, kde doslova vyciavali štát. A tak, ako to tu teraz kolega Klimek opisoval, tak mal som presne tento pocit, že jednoducho Smer tu urobil systém štátneho výpalníctva, kde za záchrannou spoločnosťou vtedy, keď jej vypršia licencie, príde čuduj sa svete niekto z Nového Zélandu, lebo sa asi o tom dozvie a povie: „Vieš čo, predaj mi polovičku a nakoniec aj ty budeš spokojný, aj ja. Keď mi predáš tú polovičku, tak ja ti zaručím, že budeš mať tých bodov záchraniek viac a nakoniec budeš mať väčší zisk z polovičky, ako máš teraz z celého.“ A toto sa zrejme v tomto prípade stalo. Všetko tomu nasvedčuje, a tým som iba chcel povedať – toto sú naozaj praktiky Cosa Nostry z polovičky minulého storočia v Taliansku. Chceme mať takýto štát alebo chceme bývať naozaj v štáte, ktorý slúži pre všetkých a ktorý nerobí zo štátu len previazaný systém chápadiel zákernej chobotnice, ktorá systematicky štát vyciciava.
Juraj Široký si môže na Slovensku robiť, čo len chce
Richard Sulík: Evidentne si na Slovensku pán Juraj Široký môže robiť, čo len chce preto, lebo drží Roberta Fica pevne za citlivú časť tela. Najväčšia tragédia pre Slovensko nie je, že Robert Fico má nejakú pomýlenú ideológiu alebo, že nemá páru o ekonomike, ani tie jeho vláčiky zadarmo nie sú skutočným problémom pre Slovensko. Problémom pre Slovensko je, že rozkrádanie je tu systematické, dlhodobé a siaha aj ďaleko do budúcna na základe rôznych zmlúv, PPP tendrov atď. Chcel by som voličov na toto upozorniť, chcel by som im povedať, že strany, ktoré dôsledne bojujú proti korupcii, odkrývajú ju a ktoré nemajú žiadne korupčné kauzy sú práve tie naše tri.
Tejto krajine nevládne Fico ani Paška
Daniel Lipšic: Niekedy sa nás snažia presvedčiť oligarchovia na Slovensku, že zbohatli vlastnou šikovnosťou, vlastným umom, vlastnou iniciatívou. Portfólia pána Juraja Širokého dokazujú, že opak je pravdou. Váhostav v krachu, Plastika v krachu, jediné, kde zarábajú, je tam, kde je monopol. Záchranky tam vedia zarábať. V monopole vie každý zarábať. Čo sa týka iných firiem, Penta v zdravotníctve, Brhel v energetike, J&T v SPP, to sú spoločnosti, ktoré vyciciavajú túto krajinu. Nás možno už veľmi nebaví podávať trestné oznámenie každý druhý týždeň, ale pokiaľ sa na Slovensku reálne nezmenia pomery, tak dovtedy tejto krajine nevládne ani Robert Fico, ani Pavol Paška, ale reálne ľudia, ktorí stoja za nimi, ktorí ich financujú a ktorí krajinu na úkor ľudí ovládajú.