Štrasburg 22.10. 2014 – Utrpenie ľudí uväznených v obliehanom sýrskom meste Kobane, ďalšia hrozba Islamského štátu (IŠ) a rastúca obava v súvislosti s ohrozením vnútornej bezpečnosti Európskej únie po návrate občanov Únie bojujúcich na strane IŠ boli predmetom rozpravy …
Vystúpenie Richarda Sulíka v europarlamente k situácii v Kobane a hrozbe Islamského štátu.
… poslancov Európskeho parlamentu s Komisiou do ktorej sa zapojil aj europoslanec Richard Sulík.
O čo v rozprave ohľadom Kobane a Islamského štátu vlastne ide?
Rozprava v Európskom parlamente k situácii v Kobane a hrozbe Islamského štátu sa týkala obnovenia bojov v obliehanom sýrskom meste Kobane, ktoré zvýšilo hrozbu Islamského štátu. Mesto Kobane, obývané predovšetkým Kurdmi, obliehajú extrémisti z Islamského štátu vyše mesiaca. Turecká vláda doposiaľ odmieta umožniť prísun zbraní cez hranicu. Koalícia vedená USA v uplynulých dňoch uskutočnila desiatky náletov na vytlačenie IŠ z územia.
Bezpečnostné riziko zahraničných bojovníkov z EÚ
Agresivita Islamského štátu zároveň priniesla rastúce obavy, že Európania, ktorí sa vrátia domov po bojoch na strane IŠ budú predstavovať hrozbu tiež pre vnútornú bezpečnosť Európskej únie.
Hrozba Islamského štátu – vystúpenie R. Sulíka k vzniknutej situácii
Europoslanec Richard Sulík vo vystúpení k situácii v Kobane a hrozbe Islamského štátu kritizoval zahraničnú politiku USA a ich podiel na destabilizácii celého regiónu. Ako uviedol: „Kam USA chceli doniesť demokraciu, tam doniesli chaos.“ Netýka sa to výhradne situácie v Kobane, ale tiež Egyptu, Líbye, Afganistanu, Iraku a Sýrie. Islamský štát vznikol práve na území posledných menovaných.
Richard Sulík, ako aj ďalší poslanci Európskeho parlamentu, tiež vyjadrili pohoršenie nad neprítomnosťou Catherine Ashton, vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, ktorá mala vystúpiť na rozprave o Islamskom štáte, Kobane a bezpečnostnom riziku zahraničných bojovníkov z EÚ s vyhlásením.
Prepis vystúpenia – Kobane a hrozba Islamského štátu
Richard Sulík: Keď sa bavíme o Kobane, mali by sme aj otvorene pomenovať, ako došlo k tak masívnej destabilizácii celého regiónu. A takej masívnej, že mohol vzniknúť Islamský štát.
Tu musím bohužiaľ vysloviť masívnu kritiku na veľkého spojenca Európy, na adresu Spojených štátov amerických.
Kam USA chceli doniesť demokraciu, tam doniesli chaos. Egypt, Líbya, Afganistan, Irak, Sýria, všade namiesto demokracie doniesli jeden obrovský chaos.
Najmä Irak v roku 2003 je veľkým hriechom Spojených štátov amerických, neskôr nasledovala Sýria a dnes práve na území Iraku a Sýrie vznikol Islamský štát. Kobane je v prvom rade dizaster americkej zahraničnej politiky.
Europarlament s nejakou deklaráciou alebo takouto diskusiou nevyrieši vôbec nič. A aj pani barónka Ashton dáva jasne najavo, čo si myslí o váhe Europskeho parlamentu, keďže tu nikdy nie je.
Ale myslím si, že mali by sme veci aspoň jasne pomenovať, teda príčiny.