Kongres strany SaS 2014 priniesol hodnotenie dopadov na stranu za posledný rok, ktorý bol mimoriadne náročný. Hoci v strane SaS nastali personálne zmeny na základe odchodu viacerých členov, voľby do VÚC a Európskeho parlamentu potvrdili, že Sloboda a Solidarita …
… je pevnou súčasťou slovenskej politickej scény. Tento fakt stvrdzuje tiež rastúci počet Priateľov slobody. Richard Sulík na kongrese strany SaS 2014 poukázal aj na dôležitosť nadchádzajúcich parlamentných volieb v marci 2016. Slovensko totiž v dôsledku smeráckej vlády stagnuje a potrebuje reformy, za ktoré je SaS pripravená bojovať. Kongres strany SaS sa zároveň niesol v znamení volieb nových ôsmich členov Republikovej rady. Vo vedení strany zmena nenastala. Novozvolený europoslanec Richard Sulík predsedom SaS aj naďalej ostáva.
Strana SaS má za sebou náročný rok, no vie zabojovať
Richard Sulík: Strana Sloboda a Solidarita má za sebou náročný rok. Rok sceľovania po odchode časti členov, čo malo, samozrejme, negatívne, ale aj pozitívne dopady. Stratili sme časť odborného potenciálu, no vytratili sa napríklad osobné animozity alebo prehnané ambície. Za posledný rok sme zažili dvojo volieb, voľby do VÚC, kde sa nám podarilo zvýšiť počet mandátov z 1 na 9, čím sme dosiahli celkom slušný výsledok a taktiež eurovoľby, kde sme získali 1 mandát. Doteraz sme nemali žiaden a celkovo sme získali 6,7 % hlasov. Tieto výsledky nám dokazujú, že bez ohľadu na to, aké sú práve preferencie, vie strana SaS zabojovať o dobrý výsledok.
Rastúci počet Priateľov slobody vlieva chuť do práce
Stratu časti členov sme nahradili inštitútom Priateľ slobody. Ide o inštitút, ktorý našim sympatizantom umožňuje s nami spolupracovať, byť k nám bližšie, zdieľať s nami úspechy aj neúspechy, pričom nie je tak zaväzujúci ako pre členov strany. Dnes máme Priateľov slobody vyše 600 a chceme pracovať na tom, aby sme čoskoro dosiahli prvú tisícku. Dvojo volieb s dobrým výsledkom a takisto rýchlo rastúci počet Priateľov slobody nám vlieva energiu a chuť do ďalšej práce. Práve to ma vedie k záveru, že strana Sloboda a Solidarita je pevnou časťou slovenskej politickej scény a je len v našich rukách túto pozíciu obhájiť.
Slovensko potrebuje odvážne reformy
V nasledujúcom období, ktoré vyvrcholí v marci 2016, teda približne o 20 mesiacov, budeme o našu pozíciu bojovať. Budúce parlamentné voľby budú pre Slovensko mimoriadne dôležité, pretože už roky zažívame marazmus a stagnáciu pod vládou strany SMER. Strana SMER na čele s Robertom Ficom stratila svoj životný elán. V posledných troch voľbách dopadli horšie a dovolím si tvrdiť, že strana SMER je za svojím zenitom. Je práve na dnešnej opozícii, aby vytvorili programovú alternatívu. Posledné reformy boli robené pred 10 rokmi, odvtedy svet pokročil, ale Slovensko stagnuje. Práve odvážnymi reformami vieme posunúť Slovensko vpred. SaS je pripravená na tento boj ako skutočná liberálna strana a očakávame, že päť konzervatívnych strán začne efektívne spolupracovať. My sme na spoluprácu pripravení a prajem si, aby po parlamentných voľbách v marci 2016, vznikla reformná vláda, ktorej budeme súčasťou.
Kongres strany SaS 2014 a noví členovia Republikovej rady
Dovoľte mi poďakovať ôsmim novozvoleným členom do Republikovej rady. Stanovy strany Sloboda a Solidarita predpokladajú, že z našej 12-člennej Republikovej rady každý rok obmeníme troch nových členov. Každý rok teda štandardne volíme troch nových členov Republikovej rady, avšak po minuloročnom odchode časti členov, odišli aj niektorí členovia Republikovej rady, ktorí buď boli kooptovaní iba dodnes alebo kooptovaní neboli. Vznikla tak situácia, že sme mimoriadne volili 8 členov, ktorým gratulujem. Noví členovia Republikovej rady sú:
- Natália Blahová – bývalá poslankyňa v Národnej rade SR
- Michal Bróska
- Jana Cigániková – poslankyňa vo VÚC Bratislava
- podpredseda Ľubomír Galko – získal najviac hlasov, vyše 80 %
- generálna menežérka Jana Kiššová s mimoriadne silným výsledkom
- Milan Laurenčík – bývalý poslanec v Národnej rade SR a terajší starosta obce Terchová
- Radoslav Pavelka – regionálny predseda z Nitry
- Martin Poliačik – poslanec v Národnej rade SR.
Títo ôsmi ľudia sú odteraz novými členmi Republikovej rady.
Jana Kiššová nahradí Richarda Sulíka v NR SR
Keďže ja som sa stal europoslancom, opúšťam slovenský parlament a mojím náhradníkom je generálna menežérka Jana Kiššová, ktorá na pozícii generálnej menežérky končí. Dovoľte mi veľmi sa poďakovať za päť rokov dobrej spolupráce.
Richard Sulík – predseda SaS aj europoslanec
Otázka: Pán Sulík, v súvislosti práve s tým, že budete europoslancom, chcete zostať aj naďalej predsedom strany?
Richard Sulík: Áno. Bol som zvolený na minuloročnom kongrese v marci na obdobie štyroch rokov. Môj mandát je do roku 2017 a plánujem ho vykonávať celé obdobie. Predsedom strany teda ostávam a ako som už našim členom v doobedňajšej časti kongresu sľúbil, budem svoj mandát vykonávať s maximálnou snahou a usilovnosťou, aby sme boli vo voľbách 2016 úspešný.
Otázka: Ako to chcete všetko stíhať? Predsa len budete mať viac povinností a budete v zahraničí.
Richard Sulík: S touto otázkou sa stretávam často. Doteraz som bol predseda strany a poslanec Národnej rady, ktorá má 76 rokovacích dní. Odteraz budem predsedom strany a poslancom europarlamentu, ktorý má 60 rokovacích dní. Odtiaľ do Bruselu je to menej ako z Košíc do Bratislavy, nemám preto najmenšie obavy, že by sa to nedalo stíhať.