Štrasburg 07.07. 2015 – Vystúpenie Richarda Sulíka v europarlamente v rámci rozpravy k téme: Transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA (TTIP). | Richard Sulík sa vo svojom príhovore vyjadruje k vyjednávaniu transatlantickej dohody o obchode …
… a investíciách medzi EÚ a USA. Dohodu víta, lebo vždy je lepšie, keď krajiny medzi sebou obchodujú, ako by mali viesť vojny. Upozorňuje však na niekoľko úskalí, ktoré sprevádzajú vyjednávanie tejto dohody. Jednak ide o nedostatočnú transparentnosť v zmysle nezverejnenia dohody pre širokú verejnosť, aby sa táto mohla k jednotlivým ustanoveniam dohody vyjadriť. Ako druhú uvádza zavádzanie nových regulácií v rámci TTIP. Transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA má predsa slúžiť v prvom rade na odstraňovanie administratívnych bariér. V neposlednom rade ide o pokusy o harmonizáciu daní. Zatiaľ čo dnes je daňová záťaž plne legitímnou komparatívnou výhodou členských krajín, harmonizácia by priniesla ich zvýšenie. Preto by mala Transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA garantovať v oblasti daňovej politiky úplnú autonómiu.
Transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA a niektoré zo škodlivých návrhov europarlamentu:
“ vynaložiť maximálne úsilie na to, aby sa ochranná doložka začlenila do dohody, ako sa jasne uvádza v rokovacom mandáte, na ktorú by sa mohlo odvolať, ak by zvýšenie dovozu príslušného výrobku mohlo vážne poškodiť domácu výrobu potravín;“
Komentár: Čiže sa musia nutne „poškodiť“ iné odvetvia na úkor tých, ktoré poškodené „nesmú“ byť. O tom, ktoré odvetvia „poškodené“ budú a ktoré nie nerozhoduje produktivita daných podnikateľov a ani rozhodovanie zákazníkov, ale byrokrati.
„zlepšiť prístup na trh pre služby v súlade s prístupom založeným na hybridnom zozname s použitím pozitívnych zoznamov pre prístup na trh, pričom služby, ktoré sa majú otvoriť pre zahraničné spoločnosti, sú výslovne uvedené a nové služby sú vylúčené“
Komentár: Tu teda Európsky parlament priamo vyzýva proti rušeniu administratívnych bariér.
“ vrátane mechanizmov na účinnejšiu medzinárodnú spoluprácu s cieľom stanoviť prísnejšie globálne normy proti finančnej a daňovej trestnej činnosti a korupcii;“
Komentár: To, že boj „proti finančnej a daňovej trestnej činnosti a korupcii“ je často škodlivý, keďže postihuje najmä nevinných ľudí (uvalením rôznych obmedzení, zvýšením regulačnej záťaže, atď.) je jedna vec. Druhá vec ale je – prečo by sa tieto veci mali riešiť v rámci TTIP? Transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA mal slúžiť na odstránenie administratívnych bariér. Prečo, bez ohľadu na to, či sú žiaduce, má transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA slúžiť aj na vytvorenie nových administratívnych bariér?
“ zabezpečiť, aby transatlantická dohoda o obchode a investíciách podporovala využívanie a presadzovanie ekologických tovarov a služieb spolu s uľahčovaním ich rozvoja, a aby zjednodušovala ich vývoz a dovoz, čím sa využije značný potenciál prínosov v oblasti životného prostredia a hospodárstva, ktoré ponúka transatlantické hospodárstvo, a doplnia sa prebiehajúce mnohostranné rokovania o dohode o environmentálnych tovaroch s cieľom prispieť k boju s globálnym otepľovaním a vytvoriť nové pracovné miesta v „zelenom hospodárstve“;“
Komentár: zjednodušenie vývozu a dovozu ekologických tovarov a služieb, ako aj pri ostatných tovaroch a službách, je samozrejme žiaduce. Prečo ale majú byť ekologické tovary a služby už východiskovo podporované? Problém môže byť aj s definovaním toho, čo sú to ekologické služby a tovary (pod to sa dá zaradiť čokoľvek, aj úsporné žiarovky plné ortute alebo slabé vysávače, ktoré dobre nevysávajú, ale hlavne, že sú úsporné). Inak ale podobne ako pri predchádzajúcom bode, transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA by mala slúžiť na odstraňovanie administratívnych bariér a nie na ich zväčšovanie. Vytváranie nových pracovných miest „v zelenom hospodárstve“ je samozrejme čistá hlúposť, keďže všetky tieto pracovné miesta budú „vytvorené“ na úkor iných pracovných miest.
Prepis videokomentáru k téme – Kontroverzná transatlantická dohoda o obchode a investíciách
„Ďakujem pekne za slovo.
V podstate súhlasím s obchodnými dohodami, lebo je lepšie, ak krajiny medzi sebou obchodujú, ako by mali viesť vojny. Preto aj v podstate vítam dohodu TTIP medzi USA a Európskou Úniou, avšak mám niekoľko vážnych výhrad.
Po prvé, je to nedostatočná transparentnosť, toto kritizujem už dlhodobo Myslím si, že transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA, teda text dohody mal byť dávno zverejnený, aby sa vedeli vyjadriť všetky dotknuté skupiny a myslím si, že toto je práve voda na mlyn odporcom TTIP.
Po druhé, je to zavádzanie nových a ďalších regulácií. Transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA by mal v prvom rade slúžiť na odstránenie administratívnych bariér, no na viacerých miestach zavádza nové bariéry a regulácie.
A po tretie, sú tu pokusy o harmonizáciu daní. Dnes je daňová záťaž plne legitímnou komparatívnou výhodou členských krajín a harmonizácia daní znamená zvýšenie tých daní.
Práve naopak Transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA by mal garantovať autonómiu daňovej politike.
Ďakujem.“