Rozhovor – Keď sa bude dariť lepšie podnikateľom, porastú rýchlejšie aj mzdy všetkých zamestnancov. V rozhovore pre Aktuálne.sk to povedal predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík. Zároveň poprel, že by v strane dochádzalo k veľkým sporom.
Strana SaS predstavila v sobotu svoj program a víziu, no zároveň mení ľudí, ktorí mali jednotlivé programové oblasti na starosti, tzv. tímlídrov. Prečo?
Pokiaľ ide o Petra Osuského, ten už nemá záujem byť dlhodobo tímlídrom pre zdravotníctvo. To je jednou z našich ôsmich priorít a najneskôr začiatkom budúceho roku chcem predstaviť silný tím pre zdravotníctvo, ktorý budem v prvej fáze, prvých niekoľko mesiacov viesť ja. V priebehu budúceho roka by som potom chcel nájsť nového tímlídra.
A čo iné tímy?
Pravdepodobne dôjde aj k zmene v tíme pre poľnohospodárstvo a v lete sme zmenili tímlídra pre školstvo. Nie je to však nič nezvyčajné. Za existencie SaS sme vymenili možno 25 až 30 tímlídrov. Nie je to žiadna veľká udalosť.
Neznamená to teda, že by boli nejaké spory vnútri vašej strany?
Samozrejme, že vždy budú rozdielne názory. Nie je možné, aby sme si všetci mysleli to isté. A každá výmena tímlídra má svoje špecifické dôvody, ale že by kvôli tomu vznikol nejaký obrovský konflikt, to určite nie.
Hoci SaS na politickej scéne pôsobí už niekoľko rokov, má len 170 členov. Je to tým, že o vstup do nej nie je záujem, alebo pri nábore robíte také sito?
Čo sa týka výberu, je to približne pol na pol. To znamená, že z desiatich uchádzačov prijmeme asi štyroch až šiestich. Keďže je to o nás už známe, tak sa hlásia už kvalitnejší uchádzači. Lepšie si na našej webstránke naštudujú, aké máme podmienky, takže tá miera postupne rastie.
Prezentujete sa ako strana odborníkov, ale často sú to podnikatelia či finančne dobre zabezpečení ľudia. Na voličov preto môžete pôsobiť ako elitárska strana, ktorá je odtrhnutá od reality. Viete vôbec, aké problémy trápia bežného človeka?
Toto považujem akurát tak za akademickú otázku, úplne nepodstatnú. Naopak, myslím si, že je dôležité, aby sa v strane angažovali ľudia, ktorí už v živote niečo dokázali. Od nich predsa chceme, aby spravovali krajinu. Nie je teda nič zlé na tom, že si hľadáme práve tých schopných.
Áno, ale poznajú život a problémy radového občana?
Je súčasťou ich práce, aby sa s tými problémami oboznámili. Ani schopní ľudia sa nenarodili ako bohatí, každý si zažil svoje. Je „iks“ ľudí, ktorí sú úspešní, no narodili sa v chudobných podmienkach. Je ich úlohou, aby si zistili, aká je situácia. V zásade považujem za nevyhnutné, aby krajinu spravovali ľudia, ktorí v súkromnom živote boli úspešní.
Program SaS je plný slov o podnikaní a podnikateľoch. Vás slogan znie: „Aby sa doma oplatilo pracovať, podnikať a žiť.“ Naozaj ste presvedčený, že zlepšenie podmienok pre podnikanie zlepší aj životné podmienky ostatných ľudí?
Určite. Ľudia podnikajú za účelom dosiahnutia zisku, chcú ho čím viac. To je úplne jasné, logické a tak sa to reálne deje. V záujme dosahovania vyššieho zisku budú potrebovať viac zamestnancov a viac zamestnancov znamená väčší dopyt po pracovnej sile pri nezmenenej ponuke pracovnej sily. To znamená, že bude rásť jej cena. Nielen pri ľuďoch, ktorí si práve našli robotu, ale po nejakom čase budú rásť mzdy všetkým zamestnancom. Preto tvrdím, že keď zlepšíme podnikateľské prostredie, budeme vidieť, že sa zrýchli aj rast reálnych miezd.
Na kongrese zaznela voči SaS výhrada, že strane chýba empatia. To sa hovorí aj o vás. Niektorí vaši bývalí kolegovia a známi vás dokonca označujú za „sociálneho autistu“. Tvrdia, že ľudia sú pre vás len čísla a neviete sa vcítiť do ich problémov. Čo vy na to?
Zrejme majú do určitej miery pravdu a je dobré zamyslieť sa nad tým. V zásade si však myslím, že ak chcete riadiť štát, musíte sa dívať na „makročísla“, na agregované stavy, nie na jedného jediného jednotlivca. Skrátka, spoločnosť musíte brať ako celok, lebo inak je to len alibizmus, a nie efektívne riadenie štátu.