Politológ Martin Klus dnešným dňom vstupuje do strany Sloboda a Solidarita. Keďže SaS je stabilná strana odborníkov, pre liberálov podľa slov Richarda Sulíka predstavuje Martin Klus mimoriadne cenný prírastok. Mladý prorektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici …
… a vysokoškolský pedagóg svoj vstup do aktívnej politiky dlho zvažoval. Rozhodli za neho občania, ktorí ho v komunálnych voľbách zvolili za banskobystrického poslanca. Martin Klus sa bude v SaS venovať predovšetkým zahraničnej politike a volebnému systému, kde sa otvára priestor na viaceré opatrenia a zmeny, ktoré ako tím postupne predstavia. A ako vníma liberálov ich nový tímlíder?
„SaS pre mňa predstavuje tím slušných ľudí a odborníkov“, tvrdí Martin Klus.
Mimoriadne cenný prírastok pre SaS
Richard Sulík: SaS je jediná liberálna strana, ktorá je založená skutočne na hodnotách, a to na osobnej a ekonomickej slobode. Sme stabilná strana s najlepším programom, sme strana odborníkov. Z tohto pohľadu je aj náš najnovší prírastok mimoriadne cenný a zapadá presne do toho, čo my sme. Je to Martin Klus, politológ a prorektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Martin Klus je mladý človek, má len 34 rokov, na druhej strane toho už vela zažil a myslím si, že je všeobecne vnímaný ako odborník a, samozrejme, ako odborník bude aj aktívny v strane SaS. Martin Klus bude tímlídrom pre zahraničnú politiku, bude sa za nás vyjadrovať k zahranično-politickým veciam, bude spolu s nami formovať tento program. Okrem zahraničnej politiky sa bude venovať aj volebnému systému, kde plánujeme predstaviť dosť veľa konkrétnych zmien, ktorými si myslíme, že sa volebný systém podarí vylepšiť. Osobne som veľmi rád, že sa Martin Klus rozhodol k nám pridať, poznáme sa už dosť veľa rokov, vieme, čo môžeme navzájom od seba čakať a práve preto som presvedčený, že táto spolupráca bude veľmi osožná a prospešná.
„Martin, vitaj medzi nami!“
Prečo Martin Klus vstúpil do politiky…
Martin Klus: Ďakujem veľmi pekne Richardovi za predstavenie a za dôveru, ktorú mi vyjadril, takisto za milé slová o mojej odbornosti. Akiste všetkých bude najviac zaujímať, prečo som sa rozhodol z pozície politológa prejsť do pozície aktívneho politika. Samozrejme, trvalo mi dlhšie, kým som sa takto rozhodol, ale ak to trošku odľahčím, tak viac-menej za mňa rozhodli občania, a to konkrétne v Banskej Bystrici, kde som s pomerne veľkým náskokom vyhral komunálne voľby vo svojom obvode. Tam som už prvýkrát pomyselne prekročil hranicu medzi politológiou a politikou a keď 12.12. zložím sľub poslanca, tak už som sa necítil dostatočne slobodný a neutrálny vo svojich vyjadreniach ako politológa. To bol tiež jeden z dôležitých momentov, prečo som sa rozhodol reflektovať ponuku zo strany Richarda a prečo som sa rozhodol, že je čas od možno analytických a teoretických tém o tom, ako zmeniť život občanov na Slovensku k lepšiemu, prejsť k ich praktickej realizácii, takže taký dôvod prečo som vstúpil do politiky.
Prečo práve SaS?
A prečo práve SaS? To rozhodnutie, samozrejme, súviselo s tým, že túto stranu dlhšie sledujem a odborne ma zaujala najmä tým, že vždy mala fantasticky pripravený program, ktorého nositeľmi boli ľudia, ktorí mu rozumeli a ktorí by ho v praxi dokázali správne realizovať. Ako Richard naznačil, poznáme sa mnoho rokov a stranu SaS považujem za stranu slušných ľudí, ako povedal aj odborníkov, takže verím, že do tohto tímu zapasujem aj ja.
SaS potrebuje posilniť v oblasti zahraničnej politiky
SaS potrebuje posilniť v oblasti zahraničnej politiky a ja sa tejto problematike chcem venovať dlhodobo, takže verím, že v tomto smere budeme môcť spoločne priniesť nové témy, a to, čo Slovenská republika v tejto súvislosti potrebuje. Richard takisto spomínal volebné systémy alebo všeobecne reformu politického systému ako takého. Tu sme sa zhodli na konkrétnych opatreniach, ktoré môžu priniesť omnoho väčšiu personalizáciu slovenskej politiky, zlepšenie pozície postavenia priamej demokracie alebo referendovej demokracie na Slovensku. Zmenu napríklad v tom, aby sa občania viac zaujímali o veci verejné, a to tým, že by sme navrhli, aby volebným dňom nebola sobota, ale napríklad piatok. Určite túto vec odkomunikujeme a keď to bude piatok, tak občania by mali možnosť napríklad získať dovolenku za takúto účasť na voľbách. Aby sme takýmto spôsobom nezlikvidovali už dnes krehké podnikateľské prostredie na Slovensku, bavme sa potom napríklad o zrušení nejakého konkrétneho štátneho sviatku, napríklad Dňa Ústavy SR. Takýchto návrhov máme pripravených hneď niekoľko. Ja sa budem veľmi tešiť, keď ich budeme môcť spoločne odkomunikovať.
Pokiaľ ide o zahraničnú politiku , tam, samozrejme, okrem vnímania tém európskych, ktorým sa venujem aj na akademickej pôde, je to najmä otázka Ukrajiny v súčasnosti. Tam som veľmi citlivo vnímal v poslednej dobe problémy, ktoré polarizujú slovenskú spoločnosť natoľko, že sa do tejto polarizácie istým spôsobom pridal aj náš pán premiér, najmä nedávne výroky o 70 % pravdepodobnosti konfliktu alebo o tom, že treba akceptovať situáciu, kedy sa Krym stáva ruským, ma nenechali chladným a mám pocit, že bude treba tieto témy ďaleko komplexnejšie odkomunikovať a hovoriť o nich občanom Slovenskej republiky ďaleko otvorenejšie. Myslím si, že toto nie sú výroky štátnika a neboli rozhodne na mieste v tom čase a na tom mieste, kde odzneli.
SaS – tím slušných ľudí a odborníkov
Otázka: Pán Martin Klus, toto nie je prvýkrát, čo spolupracujete s SaS. Aj keď strana vznikala ste boli tímlídrom pre vnútornú bezpečnosť. Ako tá spolupráca zrazu opäť vznikla?
Richard Sulík: Opäť zopakujem, s Martinom Klusom sa poznáme roky, nespadlo to z neba, že ideme opäť spolu spolupracovať. Dnes tá spolupráca bude oveľa intenzívnejšia, a preto aj prínosnejšia.
Martin Klus: Mal som 29 rokov, keď som sa rozhodol reflektovať vznik novej politickej strany na Slovensku. Neskôr sme sa s Richardom veľmi korektne dohodli, že bude zo mňa, aspoň v tom čase, určite lepší politológ ako politik. Takže nebolo to o stiahnutí z kandidátky, ja som sám požiadal, aby som na kandidátke do Národnej rady v roku 2010 nekandidoval. Dostal som ponuku stať sa prorektorom v tridsiatich rokoch. Aby som zostal istým spôsobom nezávislý, bolo pre mňa dôležité. Dnes som v tomto smere omnoho skúsenejší a myslím, že istým spôsobom aj vyspelejší prejsť z toho pomyselného politologického poľa na to pomyselné politické. Päť rokov sme spolu takmer vôbec nekomunikovali, snažil som sa hodnotiť politiku SaS absolútne neutrálne, ale ako povedal Richard, poznáme sa, viem do čoho idem a SaS pre mňa predstavuje tím slušných ľudí a odborníkov. Preto som sa rozhodol tak, ako som sa rozhodol.