Štrasburg, 13.06.2017 – Ak Slovensko bude v tzv. jadre EÚ, okrem iného to bude pre neho znamenať aj spoločné ručenie za vklady. Na vytvorenie jedného spoločného fondu ručenia za vklady, z ktorého sa v prípade krachu nejakej banky vyplatia vklady spotrebiteľov, tak opäť …
… doplatia len bežní ľudia. Väčšina štátov prvej ligy má totiž veľké množstvo zlých (nesplácaných) úverov a medzi prvými budú krachovať banky, ktoré tieto úvery držia. Pokiaľ sa najskôr neprečistí bankový sektor eurozóny, spoločné ručenie za vklady treba kategoricky odmietnuť. Svoj postoj k spoločnému ručeniu za vklady vysvetlil Richard Sulík vo svojom vystúpení v rozprave k bodu Diskusný dokument o prehĺbení HMÚ do roku 2025.Vyhlásenie Komisie.
Prepis vystúpenia – Spoločné ručenie za vklady zásadne odmietam
Európska únia (Komisia) pripravuje spoločné ručenie za vklady. To znie síce pekne a európsky, avšak je to krajne nespravodlivé. Totiž čím viac majú krajiny zlých úverov, tým je vyššia pravdepodobnosť, že ich banky skrachujú a bude sa z tohto spoločného vkladu ručiť. Zlých úverov je v Európe spolu vyše tisíc miliárd eur a pozrieme sa, v ktorých krajinách sa tieto zlé úvery nachádzajú: Portugalsko – 41 miliárd, Francúzsko – 148 miliárd, Španielsko – 141 miliárd, Grécko – 115 miliárd, Taliansko – 276 miliárd.
Pre porovnanie, Slovensko má len 2 miliardy zlých úverov, pritom je len polovične tak veľké, ako také Grécko alebo Portugalsko.
Spoločné ručenie za vklady preto zásadne odmietam, lebo opäť raz na to doplatia len občania Slovenska, tak ako to už bolo v prípade Grécka, kedy sme platili na grécke diaľnice my, oveľa chudobnejšia krajina.
Ďakujem pekne.