Richard Sulík: Ako prvé je dôležité povedať, že Slovensko nepotrebuje akútne nový zákon o odpadovom hospodárstve, ale keď ho už máme v poriadku, treba povedať, že nový zákon o odpadovom hospodárstve má aj pozitívne stránky, napríklad zrušenie recyklačného fondu.
Čo je však podstatné, že tých negatívnych bodov v novom zákone o odpadoch je omnoho viac. Len pre ilustráciu, celkovo bolo k novému zákonu o odpadovom hospodárstve vznesených 2600 pripomienok, z toho 1600 zásadných.
Nový zákon o odpadovom hospodárstve vytvára monopol
Najväčší problém nového zákona o odpadovom hospodárstve je, že vytvára monopol pri spracovaní druhotných surovín pre jednu spoločnosť. Dnes máme takýchto spoločností 12. Je veľké riziko, že v budúcnosti to bude iba jedna spoločnosť, a toto povedie k zvýšeniu cien za odvoz a likvidáciu odpadu prakticky pre všetkých obyvateľov Slovenska.
Povinnosť pre obce uzavrieť zmluvu do šiestich mesiacov
To znamená, máme na Slovensku približne 3000 obcí. Jedna spoločnosť má uzavreté zmluvy asi s polovicou všetkých obcí. To ale neznamená, že tých zvyšných 11 spoločností má uzavreté zmluvy so zvyšnými obcami. Je to skôr tak, že tých zvyšných 11 spoločností má uzavreté zmluvy s rôznymi inými organizáciami, zberné suroviny, mestské firmy, ako napríklad OLO a.s. v Bratislave a podobne.
Nový zákon o odpadovom hospodárstve zavádza povinnosť pre obce takúto zmluvu uzavrieť. To znamená, že tie zvyšné obce, ktoré dnes tú zmluvu nemajú, musia uzavrieť zmluvu do šiestich mesiacov.
Bude aj odborná konferencia
K novému zákonu o odpadovom hospodárstve budeme mať aj odbornú konferenciu budúci utorok o 15:00 hod. A veľmi rád by som chcel pozvať všetky zainteresované subjekty.