Pôžička Grécku je témou júlovej rozpravy, v ktorej Richard Sulík zhŕňa dôvody odmietnutia prvej pôžičky Grécku, štatistické údaje gréckej ekonomiky a poukazuje na bezbrehé míňanie financií gréckej vlády. Vo svojom prejave hodnotí situáciu Grécka v období posledných desiatich …
… mesiacov, ako aj to, prečo prvá pôžička Grécku nepomohla, a prečo nepomôže ani druhá pôžička Grécku a predkladá štatistiky s logickým záverom, že ak poslanci neschválili prvú pôžičku Grécku, tak by už vonkoncom nemali schváliť túto druhú.
Prvá pôžička Grécku – prečo SaS hovorí NIE
Hlavný dôvod vtedajšieho zamietnutia pôžičky Grécku, bol nezáujem spolupodieľať sa na dotácii štvornásobných dôchodkov, 18 platov ročne, platov zamestnancov železníc dosahujúce až 5500 EUR a iné „kuriozity“ vyskytujúce sa v Grécku. Ďalším dôvodom pre minulé zamietnutie pôžičky Grécku bol rating Grécka B+. Existovala odôvodnená obava, že Grécko pôžičku nesplatí.
Druhá pôžička Grécku
Druhá pôžička Grécku vedie Richarda Sulíka k polemike nad nepochopiteľnou zmenou postoja poslancov, poslať peniaze našich daňovníkov do krajiny, do ktorej by neposlali svoje vlastné. Súčasne však rozoberá podmienky, za akých by bolo možné s pôžičkou Grécku súhlasiť. V neposlednom rade podotýka, že skrachovanie nie je dramatická udalosť, kde by išlo o život a o smrť. Vníma ho ako očistný proces a spomína Rusko, Argentínu alebo Island, ktoré skrachovali a život ide aj tak ďalej. Krajiny dostali druhú šancu očistiť sa od svojich dlhov a šancu robiť to poriadne. Vychádzajúc z toho, pôžička pre Grécko je držaním pacienta v klinickej smrti.