Štrasburg, 3. 7. 2018 – EÚ v záveroch zo zasadnutia Európskej rady z 28. – 29. júna 2018 prvýkrát deklarovala, že najvyššou prioritou je ochrana hraníc EÚ. To znamená zastavenie neželanej migrácie na vonkajších hraniciach tým, že sa na území Únie aj v severoafrických štátoch …
… vybudujú utečenecké centrá, kde budú migranti čakať na vybavenie svojich žiadostí o azyl. Utečenecké kempy v Líbyi sa však explicitne v záveroch Rady priamo nespomínajú a samotná Líbya utečenecké kempy pre migrantov na svojom území odmieta.
Medzitým Angela Merkelová v uplynulých dňoch od viacerých krajín ako Grécko, Španielsko a Francúzsko získala prísľub (bilaterálnu dohodu), že prijmú späť migrantov, ktorí cez nich prišli do EÚ a nemecká polícia ich zaistí pri pokuse dostať sa do Nemecka. Takýto prísľub ale nezískala od Talianska a Rakúska, ktoré teraz tvoria hlavnú migračnú os do Nemecka. Taliansko sekundárna migrácia netrápi a bilaterálnu dohodu na jej zamedzenie odmieta, kým sa nevyrieši situácia v Stredozemnom mori.
Podľa dohody z pondelka medzi Angelou Merkelovou a Horstom Seehoferom v rámci ochrany hraníc Nemecko zriadi tzv. tranzitné zóny (=utečenecké kempy) na svojich južných hraniciach, s cieľom rýchlejšej deportácie migrantov, ktorí nemajú nárok na azyl. Tranzitné zóny majú zabezpečiť rýchlejšiu možnosť navracania migrantov do prvých krajín EÚ, v ktorých boli zaregistrovaní. Nateraz ale platí, že žiaden migrant nemôže byť z nemeckých hraníc poslaný späť bez toho, aby boli podpísané dohody s dotknutými európskymi štátmi.
Teda niečo sa o ochrane hraníc EÚ dohodlo, ale presnú podobu toho, čo sa na nemecko-rakúskej hranici bude alebo nebude diať uvidíme, až keď sa to implementuje do praxe. K ochrane hraníc EÚ sa vyjadril v utorkovom vystupení v Európskom parlamente aj Richard Sulík.
Video prepis: Ochrana hraníc EÚ má absolútnu prioritu
Richard Sulík: Od včerajška vieme, že nemecká vláda chce kontrolovať po troch rokoch mimoriadne nedbanlivých krokov, migrantov, ktorí prichádzajú do Nemecka. Po obrovskej škode spôsobenej rozhodnutím pani Merkelovej nechať všetkých migrantov ktorí prejdú, toto rozhodnutie je presvedčivé a logické.
Logická reakcia Rakúska prichádza okamžite, kontrolované budú aj rakúske hranice. Taliansko tiež hrozí hraničnými kontrolami. Týmto teda schengenský systém prestane fungovať. Ak sa niektorým migrantom odoprie vstup, musia byť kontrolovaní všetci migranti.
Strácame teda jednu z najväčších výhod EÚ, pretože EÚ dlho nezabezpečila, aby sa dodržiavali platné zmluvy a pravidlá. Pripomínam aj konanie pre porušenie voči Grécku z roku 2010, doposiaľ sa nerieši, ostalo to v zásuvke. Ochrana hraníc EÚ má absolútnu prioritu.
Pán Sulík, pani Jaakonsaari by Vám chcela položiť otázku v rámci modrej karty, súhlasíte?
Jaakonsaari: Takmer všetci sa vyjadrovali odmietavo proti opatreniam, ktoré boli teraz prijaté. Tieto odmietnutia nemôžeme akceptovať. Ako môžete akceptovať zatváranie hraníc aj na pozadí práce na nových dublinských pravidlách? A pokiaľ ide o Afriku, čo by ste vôbec vedeli akceptovať?
Richard Sulík: Čo môžem akceptovať je, že EÚ bude chrániť vonkajšie hranice. Ak je to potrebné, táto hranica musí byť hermeticky uzatvorená. Nie je možné, aby sa čo i len jeden migrant dostal nelegálne dovnútra. Ochrana hraníc EÚ je to, čo sa dá akceptovať a to jediné, čo bude fungovať. A Dublin IV je mŕtvy, to je slabomyseľnosť, čo sa v ňom spomína.