Daňový systém na Slovensku | Richard Sulík: Peter Kažimír došiel so svojimi daňovými vtipmi. A možno by to aj bolo na smiech, keby to nebolo také smutné. Keby opäť nešlo len a len o to, ako ešte viac zožmýkať ľudí. Pritom vláda by vôbec nemusela zvyšovať dane, respektíve …
… príjmy cez vyššie dane, keby účinne bojovala s korupciou. Bohužiaľ, táto socialistická, mimoriadne skorumpovaná, vláda nielenže s korupciou nebojuje, ale je priamo jej súčasťou. Toto je skutočný problém a skutočný dôvod, prečo sa nedarí významne znižovať deficit, prečo nie je dostatok peňazí pre investície a podobne. Je známe, že v roku 2004 masívne zjednodušenie daňového systému prinieslo silné efekty pre slovenskú ekonomiku. Či už výrazne vyšší hospodársky rast, vysoký rast miezd, pokles nezamestnanosti atď. Teraz ideme práve opačným smerom, kedy sa stále viac a viac komplikuje daňový systém, zvyšujú sa daňové sadzby a, samozrejme, toto má veľmi negatívny dopad na podnikateľské prostredie.
Peter Kažimír ničí daňový systém na Slovensku
Poviem jeden príklad – dočasný odvod pre regulované odvetvia. Už ako vraví názov, tento odvod mal byť dočasný, ale podľa Miltona Friedmana „nič nie je tak trvácne, ako dočasné vládne opatrenie.“ Takže nielenže dočasný odvod bude naďalej platiť, ale ešte sa ide jeho výška aj zdvojnásobiť. Takýchto príkladov, ktoré ničia daňový systém na Slovensku, je oveľa viac. Nie je to len teraz, je to už roky, celkovo minister financií Peter Kažimír ničí daňový systém, ktorý bol jeden z najlepších na svete ešte pár rokov dozadu a práve týmto ničením daňového systému, ničením rovnej dane zhoršuje podnikateľské prostredie a o to viac to bude treba naprávať. To, čo by bolo skutočným riešením, je poctivá rovná daň, kde sa jedinou sadzbou zdaní akýkoľvek druh príjmu, akákoľvek výška príjmu a akýkoľvek subjekt.
Vláda Roberta Fica žmýkala ekonomiku nevídaným spôsobom
Eugen Jurzyca: Vláda Roberta Fica v minulom volebnom období žmýkala ekonomiku nevídaným spôsobom. Na grafe vám ukazujem nárast príjmov verejných financií za minulé volebné obdobie. Ten zelený stĺpec to je za Slovensko, vedľa neho je V4 bez Slovenska a potom eurozóna. Vidíte, že ten nárast príjmov verejných financií v našej ekonomike bol nevídaný v Európe. Vláda v tomto žmýkaní ekonomiky, ktoré sa skôr alebo neskôr prejaví v spomalenom raste a prejavuje sa aj v možnostiach neefektívneho míňania peňazí, vláda v tomto trende bude pokračovať aj na základe zmien, ktoré minister financií práve chystá. V roku 2018 vyberie o 230 miliónov eur viac než teraz. Slováci platia viac, ale vnímajú, že zdravotníctvo, školstvo a podobné sektory sú čoraz horšie. Jednoznačne tie peniaze sa niekde strácajú.
Vláda nepresadzuje to, čo sľubovala v programovom vyhlásení
Vláda ani náhodou nepresadzuje to, čo sľubovala v programovom vyhlásení, a síce projekt „Value for Money“, že sa bude snažiť zefektívňovať verejnú správu. Nerobí to. Možno sa progresivita bude mnohým ľuďom páčiť, ale upozorňujem, že keď sa začne zavádzať progresivita do cenového systému, tak to neskončí pri autách. Predsa progresívne sa dajú zdaniť aj super rýchle počítače, aj veľmi výkonné televízory, aj drahé ceny leteniek. Progresívne sa môže zdaniť aj spotreba ľudí, ktorí berú viac elektriny, viac plynu, viac vody než ostatní, a to bude deformovať ekonomiku. Kto sa nezaoberá ekonómiou, tak nech si spomenie, ako dopadol socializmus, keď luxusné tovary naozaj boli drahé. Ja si pamätám, že som si za socializmu kupoval farebný televízor za 15 mojich mesačných platov. Lopaty a krompáče boli takmer zadarmo. Tvorcovia sa nádejali, že keď budú luxusné tovary drahé a pracovné pomôcky lacné, tak ľudia budú robiť a nebudú sa zabávať. Všetci vieme, ako to dopadlo. A teraz začína cesta, ktorá znovu smeruje k tomu, ako to bolo vtedy.
Nič v prospech bežných ľudí
Jozef Mihál: V tomto balíku zákonov, ktorý ničí daňový systém na Slovensku, máme rôznym spôsobom nastavené zvyšovanie daní, zavádzanie nových daní, ako je daň z dividend, ale nevidíme tam nič v prospech zamestnancov, živnostníkov, bežných ľudí, rodín. Zoberte si napríklad daňový bonus. Nájdete v týchto zmenách daňového systému nejakú zmienku o tom, že by sa konečne po štyroch rokoch zvýšil daňový bonus pre rodiny? Ani čiarka. Daňový bonus bude naďalej v tej relatívne symbolickej výške bez akejkoľvek zmeny. Budú sa zvyšovať daňové výhody pre ľudí, pre zamestnancov, pre rodiny, nezdaniteľná časť, z ktorej sa neplatí daň? Už štvrtý rok rovnaká. Žiadne zmeny pri uplatňovaní manželky z hľadiska podpory rodinnej politiky. Zoberte si napríklad to, že v tejto vláde sú ľudia, ktorí spolu s nami v roku 2011 hovorili pri DPH-čke, ktorá vtedy išla prechodne na 20 %, že keď sa štátny rozpočet napraví, tak DPH klesne na 19 % – tzv. Ficova daň. Tí istí ľudia, a tým myslím napríklad pána Bugára, pána Procházku, pána Hrnčiara, ktorí sú dnes pri moci, sú úplne ticho a nič nehovoria napríklad o tom, že by sa DPH mala znížiť na 19 %, a tým pádom by ľudia menej platili za tovary, služby a podobne.
Kam pôjdu všetky peniaze, Bašternákovi a Kaliňákovi?
Zoberte si živnostníkov. Tí očakávali, že sa zvýšia paušálne výdavky. Ani slovo. To znamená, že budú platiť rovnako vysoké dane, ak nie vyššie ako doteraz a budú platiť permanentne sa zvyšujúce odvody na sociálne a zdravotné poistenie. Čiže na tieto skupiny osôb, na zamestnancov, na mladé rodiny, na živnostníkov, na tú strednú triedu, tí, ktorí sa poctivo živia vlastnou prácou alebo podnikaním, na nich vláda nijakým spôsobom nemyslí. Pritom sa chváli tým, ako sa zvýšil výber daní. Pritom je nepochybné, o koľko stoviek miliónov dostane viac od ľudí, ktorí pracujú, ktorí tie dane platia a títo ľudia za to nedostanú vôbec nič. Kam pôjdu všetky tie vyššie dane? Zase Bašternákovi, zase Kaliňákovi a ich komplicom?