Slovenský daňový systém – Richard Sulík: Za posledné dni sme svedkami „kauzy,“ ktorej hlavnou postavou je Patrik Tkáč zo spoločnosti J&T. Pán Tkáč sa na Facebooku zdôveril, ako radí svojim klientom v Poštovej banke optimalizovať dane. Avšak podstatou problému nie …
… sú rady pána Tkáča k optimalizácii daní, ale čoraz deravejší daňový systém. Daňový systém je po prvé, nespravodlivý. Čím viac výnimiek v daňovom systéme je, tým je to nespravodlivejšie pre tých, ktorí tieto výnimky nemajú a po druhé, súčasný daňový systém poskytuje čoraz viac možností optimalizovať svoju daňovú povinnosť aj bez rád pána Tkáča. Práve v daňovom systéme našli ľudia ako pán Tkáč priestor na podnikanie, ale poslať tam narýchlo daňovú kontrolu je len riešenie individuálne, rozhodne nie systémové. To, čo Slovensko potrebuje, je návrat poctivej rovnej dane, tak ako bola zavedená v roku 2004 a vtedy ani nebola žiadna optimalizácia alebo nejaká optimalizácia daní bola oveľa menej žiadaná.
Daňový systém prevŕtaný výnimkami
Eugen Jurzyca: Spomeniem niekoľko častí balíčka Roberta Fica, ktorý nie je veľmi marketingovaný. Tie takzvané sociálne balíčky sú v médiách často, ale balíček pre najbohatších a pre najbohatšiu a úzku skupinu podnikateľov veľmi propagovaný nie je. Sú to výnimky navŕtané do daňového systému, ktoré v ostatnom čase pribúdajú. Je to napríklad superodpočítateľná položka, ktorá sa viaže na podniky, ktoré robia výskum, pričom ten výskum je veľmi ťažko kontrolovateľný. Daňoví úradníci budú mať veľmi veľké problémy, aby mohli posúdiť uznateľnosť nákladov na vedecký výskum. Ďalšia diera do daňového systému sú výnimky, ktoré sú chystané na tejto parlamentnej schôdzi. To bude pre investorov, ktorí investujú napríklad na bratislavskej burze cenných papierov, ale iba istá kategória takýchto investorov dostane výnimku. Ďalšie výnimky v daňovom systéme sa týkajú duálneho vzdelávania a povedzme startupy z minulého týždňa. Všetky tieto výnimky znamenajú, že istá skupina podnikateľov, ktorá sa bude ochotná namiesto budovania bohatstva krajiny trápiť s komplikovanými daňovými predpismi, bude mať nižšie dane. Vláda Roberta Fica takéto výnimky udeľuje čoraz viac a namiesto toho, aby udržiavala kvalitný daňový systém.
Robert Fico reformy daňového systému robiť „nemusí“
Uvediem príklad, vláda Roberta Fica sa dlhodobo nevenuje systémovým zmenám a reformám. Na začiatku obdobia, kedy Robert Fico prišiel k moci, deklaroval, že on takéto reformy daňového systému robiť nemusí, pretože on tých, ktorí zneužívajú daňový systém pochytá na základe zákona o preukazovaní pôvodu majetku. To je sľub starý 10 rokov. Nepodarilo sa mu chytiť nikoho, ale medzitým dokázal verejnosť zaujať touto myšlienkou a medzitým zmizlo v tejto krajine veľa miliárd eur a urobilo sa mnoho neefektívnych rozhodnutí.
Táto krajina by zvládla rovnú daň na úrovni 15 %
Druhý bod je, že táto krajina by zvládla rovnú daň. Máme na to prepočty. Použili sme metodiku, ktorú použilo INEKO na prepočet dopadu konsolidačných opatrení. Vychádza to tak, že balíčky Roberta Fica a jeho výnimky by sa dali určite kompenzovať rovnou daňou na úrovni 15 %, teda výpadok by nebol väčší. Takže tá alternatíva, o ktorej hovoril predseda SaS, je celkom reálna.
Mimoriadne vysoké daňové aj odvodové zaťaženie
Jana Kiššová: Chcem sa ešte vrátiť k výpadku, o ktorom hovoril Richard Sulík, a teda k tej optimalizácii v offshore zónach. Naša kritika nie je o tom, že by sme kritizovali podnikateľov, ktorí optimalizujú svoje dane. Myslím si, že optimalizácia je v poriadku, pokiaľ je legálna a pokiaľ je robená v súlade so zákonom. Problém ale vidíme v tom, že na Slovensku sú také podmienky v daňovom systéme, a tak vytvorené podnikateľské prostredie, ktoré čím ďalej tým viac núti podnikateľov zamýšľať sa nad tým, aké optimalizačné kanály, prostriedky, metódy využijú. Preto, lebo na Slovensku je mimoriadne vysoké daňové aj odvodové zaťaženie. To, že na to využívajú offshore zóny, to, že Patrik Tkáč našiel práve tú dieru na trhu a našiel si v tomto svoj predmet podnikania, je už len dopad toho, akým spôsobom sa formuje a skôr teda deformuje podnikateľské prostredie na Slovensku. Sme presvedčení, že tak vysoké daňové a odvodové zaťaženie je spôsobené preto, lebo na Slovensku sa neuveriteľne plytvá, rozkráda a, samozrejme, celé obdobie Roberta Fica sa balíčkuje a tie balíčky, ktoré predstavuje, sú spojené len s rozdávaním. A toto jednoducho nie je dlhodobo udržateľné.
Ekonomický reformný program – Agenda 2020
Sme presvedčení, že zodpovedná politika a zodpovedná vláda musí motivovať ľudí k ekonomickej činnosti, musí vytvárať také podmienky, aby sa tu oplatilo pracovať, aby sa tu oplatilo podnikať a aby sa tu jednoducho dalo normálnym spôsobom žiť. Preto v SaS pripravujeme ekonomický reformný program, nazvali sme ho Agenda 2020. Je to 6 krokov, aby sa doma oplatilo žiť, pracovať a podnikať. Súčasťou týchto opatrení je, samozrejme, aj návrat k rovnej dani a je to zníženie daňového aj odvodového zaťaženia tak, ako už kolegovia naznačili. Súčasťou Agendy 2020 sú aj opatrenia práve pre tých, ktorí vytvárajú hodnoty na Slovensku. Sú to živnostníci, podnikatelia, pracujúci ľudia. Obsahuje opatrenia, ktoré odstránia deformácie z podnikateľského prostredia a daňového systému. Sú to opatrenia, ktoré budú viesť k zníženiu byrokracie, finančnej záťaže a mnohé ďalšie.
Alternatíva voči škodlivej politike Roberta Fica
Richard sulík: Slovensko stojí pred dvomi alternatívami. Na jednej strane je to politika Roberta Fica a strany Smer, ktorá je o tom, že chcú od ľudí vybrať čím viac peňazí, zvyšujú daňové zaťaženie. To, samozrejme, vnáša rôzne nedokonalosti do daňového systému, ale chcú každopádne čím viac peňazí vybrať, aby potom veľkoryso mohli rozdať, hrať sa pritom na Ježiška a rozdávať tie peniaze vo forme sociálnych balíčkov. Treba vedieť, že pri tomto vyberaní a následnom rozdávaní, samozrejme, časť ide na štátnu byrokraciu, lebo niekto to musí spraviť a časť sa jednoducho rozkradne.
Alternatíva voči tejto politike je tá, ktorú ponúka strana Sloboda a Solidarita, a to je nechať tie hodnoty tam, kde boli vytvorené, a to sa robí najlepšie tak, že sa zníži sadzba dane. Ako sme počuli od Eugena Jurzycu, ak by neexistovali sociálne balíčky Roberta Fica, Slovensko by mohlo mať daň z príjmu 15 %, a to sú len tzv. lineárne prepočty, to znamená nezohľadňuje sa to, že ľudia by napríklad mali o niečo menšiu motiváciu optimalizovať dane, že by mali o niečo vyššiu motiváciu tvoriť hodnoty, že by zároveň bolo možné zrušiť aj niektoré výnimky, čo by spravilo daňový systém ešte spravodlivejší a takisto tento lineárny prepočet nezohľadňuje tzv. dynamické efekty, to znamená, nižšie dane viac naštartujú rast HDP. Presne takto sme to zažili v roku 2004 v období veľkých reforiem, ktoré Slovensko realizovalo a ktoré boli preukázateľne pre ekonomiku úspešné a k tomuto sa strana SaS chce vrátiť. Presne toto je tá alternatíva voči škodlivej politike Roberta Fica.