Ďalší predražený PPP projekt pod hlavičkou Smer-SD – Výstavba novej nemocnice v Bratislave, ktorá sa má realizovať formou PPP projektu, je podľa opozície NOVA, SaS a OĽaNO niekoľkonásobne predražená. NOVA, SaS a OĽaNO chcú preto zvolať mimoriadne zasadnutie …
… NR SR. A čo vlastne projekty PPP sú? Ako projekty verejno-súkromného partnerstva alebo tzv. projekty PPP (angl. Public Private Partnership) sa označujú formy dlhodobej spolupráce medzi orgánmi verejnej správy a podnikateľským sektorom. Vláda Roberta Fica má však chronické problémy s analýzami a niekoľkonásobným predražovaním projektov PPP na úkor všetkých slovenských daňovníkov v prospech niekoľkých vyvolených.
PPP projekt a ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská
Tibor Hlavatý: Niet najmenších pochýb, že Bratislava potrebuje novú nemocnicu, každopádne vláda si za posledný rok vybrala ten najnevhodnejší a vo svete najmenej fungujúci projekt ako formu výstavby takejto nemocnice, a to je PPP – Projekt verejno-súkromného partnerstva.
Daniel Lipšic: Ja som sa pokúšal už viackrát získať analýzu PPP projektu týkajúcu sa výstavby novej nemocnice v Bratislave. Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská ešte v októbri 2014 odmietla zverejniť analýzu. Vo svojom rozhodnutí ministerka zdravotníctva Zvolenská argumentovala, že manipulácia s touto dokumentáciou by mohla zapríčiniť hroziace hospodárske škody, ako aj verejný záujem Slovenskej republiky. My sme už pripravovali žalobu na súd, zrazu sa situácia zmenila, analýza PPP projektu bola sčasti odtajnená. PPP projekt, konkrétne jeho analýza, stála slovenských daňových poplatníkov 750 tisíc eur, čo je pomerne vysoká suma, a tá suma je vysoká preto, lebo bolo vraj potrebné nájsť niekoho, kto predloží dopredu dohodnutú analýzu, dopredu dohodnuté riešenia, budem hovoriť, prečo to bolo dopredu dohodnuté.
Univerzitná nemocnica v Bratislave má viacero unikátnych funkcií
Tibor Hlavatý: Univerzitná nemocnica v Bratislave je suverénne najväčšia nemocnica. Je to je jedna z najvýznamnejších verejných inštitúcií, ktorá pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti má viacero unikátnych funkcií. O tomto sa v správe nepíše ani riadok, napriek tomu považujem za potrebné to zdôrazniť.
- Po prvé, medzi tie unikátne funkcie patrí poskytovanie najnáročnejšej zdravotnej starostlivosti v krajine.
- Po druhé, prebieha tu výučba medikov, sestier a ďalších zdravotníkov, ktorých je niekoľko tisíc.
- Po tretie, univerzitné nemocnice by mali byť tými inštitúciami, v ktorých sa zavádzajú inovácie v zdravotníctve, nové diagnostické metódy, nové liečebné metódy, napríklad transplantácie atď. Toto sú všetko funkcie, ktoré určite nepatria medzi ziskové a zámer vlády s nimi vôbec nepočíta.
Úmyselná manipulácia PPP projektmi vládou Roberta Fica
Daniel Lipšic: Ako viete, vláda Roberta Fica má problémy s analýzami PPP projektov. Za prvej Ficovej vlády bola zmanipulovaná analýza o stave diaľnic, to bolo dokázané, že bola zmanipulovaná, tak, aby vyšiel projekt stavby diaľnic formou PPP lepšie.
Tibor Hlavatý: V samotnej správe návrhu vlády pre výstavbu Univerzitnej nemocnice v Bratislave máme tri odborné okruhy výhrad.
Prvá výhrada – správa vychádza z nesprávnych predpokladov
Ten prvý okruh je, že správa vychádza z nesprávnych predpokladov. Vláda dospela k názoru, že v Bratislave by mala zavrieť tri nemocnice, to znamená Kramáre, Staré mesto a Ružinov, nahradiť ich jednou nemocnicou. Správa ďalej predpokladá, že by sa mala prepustiť po prepočte asi jedna tretina zamestnancov Univerzitnej nemocnice. Táto nová nemocnica v Bratislave by mala mať asi polovicu lôžok, to znamená malo by sa zrušiť 900 lôžok v Bratislave a za týchto predpokladov, predpokladá, že jedna nemocnica namiesto troch, s polovičným počtom lôžok a s dvoma tretinami zamestnancov, predovšetkým kľúčové sú sestry, ktorých už teraz vieme, že nám na Slovensku chýba asi 10 tisíc, bude táto nemocnica na okraji mesta poskytovať ten istý rozsah zdravotnej starostlivosti pre Bratislavčanov. Toto sú nereálne predpoklady a sú nahrádzané v správe PPP projektu viacerými bulharskými konštantami, ktoré podľa mňa závery znásilňujú.
Druhá výhrada – vláda Smeru nikoho neprizvala do diskusie
Druhý okruh výhrad k PPP projektu ohladom výstavby novej nemocnice v Bratislave je, že jedná sa o unikátnu verejnú inštitúciu a vláda pri príprave takto rozsiahleho investičného projektu neprizvala do diskusie dôležité zainteresované strany, vrátane Univerzity Komenského, keďže sa má jednať o Univerzitnú nemocnicu Lekárskej fakulty, Slovenskú zdravotnícku univerzitu, zástupcov lekárov, zamestnancov. Správa sama konštatuje, že ich participácia na projekte a prijatí tohto projektu, je jeden z kľúčových aspektov úspechu tohto PPP projektu, správa to explicitne uvádza. Čiže tá druhá výhrada je, vláda s nikým nediskutovala, zadala správu právnej kancelárii a jednej z poradenských agentúr a za nesprávnych predpokladov dospela k nejakému záveru.
Tretia výhrada – správa bola utajnená, aby nebola prístupná odbornej diskusii
Tretí okruh výhrad k PPP projektu vo veci výstavby nemocnice v Bratislave je, že správa PPP projektu bola utajnená, aby nebola prístupná odbornej diskusii. Správa PPP projektu tým pádom, pochopiteľne, keďže vychádza z nesprávnych predpokladov, prichádza k nesprávnym záverom. Napriek všetkým tým znásilneniam a bulharským konštantám, ktoré správa obsahuje, vychádza, že ak má garantovať investorovi 15,6 percentný výnos, čo je predpokladá ebita tohto investora, bude musieť vláda túto nemocnicu dotovať. Táto dotácia sa nenazýva dotácia v správe PPP projektu, nazýva sa „platba za dostupnosť“, čo je paradoxné, keď namiesto troch nemocníc, máte iba jednu, platiť ešte za dostupnosť a podľa toho, aká kombinácia tých bulharských konštánt sa použije, tak sa jedná od 11 do 32 miliónov eur ročne, čo vláda bude po skončení tejto nemocnice túto nemocnicu dotovať.
Robert Fico a jeho banda ide de facto spáchať obrovskú privatizáciu zdravotníctva
Igor Matovič: Robert Fico celý svoj politický úspech postavil na tom, že rečnením bojuje proti súkromníkom pri správe vecí verejných a vždy bojoval proti privatizácii de facto čohokoľvek, či to boli plynárne, elektrárne, letisko a podobne. V tomto prípade treba priznať pravdu a povedať si, že to, čo ide Robert Fico a jeho banda spáchať je de facto obrovská privatizácia zdravotníctva, privatizácia v rozsahu 6,3 miliardy eur. Aby sme si vedeli predstaviť tú sumu, je to suma štyri razy väčšia, ako je suma, koľko všetci zamestnanci a živnostníci zaplatia na Slovensku na dani z príjmu.
Ficove pekelne predražené PPP projekty
Čiže nejde naozaj o drobné a nie nadarmo sa po skúsenostiach s tým, ako Robert Fico realizoval PPP projekt výstavby R1 do Bystrice, PPP projektom na Slovensku hovorí „pekelne predražené projekty“. Áno, tieto projekty, ktoré možno ešte v rukách serióznej vlády niekde vo svete pod verejnou kontrolou by mohli byť pre štát prospešné, v rukách zlodejskej bandy v réžii Roberta Fica sú vždy iba pekelne predražené projekty. Pri výstavbe R1 do Bystrice, sme vlastne z troch miliárd stratili 2,5 miliardy eur preto, lebo Robert Ficou silou mocou v Tvrdošíne sa hádzal o zem a chcel mať postavenú túto diaľnicu formou PPP projektov. Aj v tomto prípade to predraženie vychádza obrovsky a v podstate aj pre súkromníka žiadne riziká len čistý lukratívny biznis na 30 rokov vopred, dopredu s garantovaným výnosom. Ktorý živnostník, ktorý podnik, ktorá firma na svete sa môže takýmto spôsobom pýšiť, že dopredu na 30 rokov má garantovaný výnos a dopredu má jasný jackpot, ktorý dostane od vlády Roberta Fica? Nikto žiadny, len tí, ktorí uzavrú dohodu s Robertom Ficom a jeho sponzormi, pre ktorých na mieru ušijú projekt, ako je tento.
Túto analýzu písala vláda Roberta Fica!
Daniel Lipšic: Keby túto analýzu písal zanietený podporovateľ ranného kapitalizmu, tak by to inak nenapísal. Túto analýzu písala vláda Roberta Fica. Tá istá vláda, ktorá v iných kontextoch, keď ide o SPP a odkupuje stratovú matku SPP, keď ide o zdravotné poisťovne a snaží sa ich kúpiť od súkromných vlastníkov, hovorí, že stát je lepší. Tu hovorí a vychádza z premís táto analýza, ktoré nikto nedefinoval, že 100-percentne je lepší súkromník, o 40 % bude lacnejší pri stavbe, o 100 % pri prevádzkových nákladoch. Z čoho tie čísla vznikli? Analýza PPP projektu na to neodpovedá. Čiže kedy sa Robert Fico rozhoduje, kedy je vlastník lepší štát a kedy súkromník? Podľa toho, čo mu povedia oligarchovia. Pri SPP je štát lepší vlastník, pri nemocnici je zjavne lepší vlastník súkromník. Proste, ak urobíte premisu, že súkromník to postaví o 40 % lacnejšie, aký môže byť záver? Že aká bude lepšia forma? No asi len taká, veď to je kruhová argumentácia.
PPP projekty na Slovensku
Richard Sulík: Možno práve na Slovensku PPP projekty navyše neplnia tú svoju podstatu. Ide vlastne o to, že nájde sa nejaký súkromný investor, ktorý spolu so štátom urobí investíciu a prevezme riziko za prevádzku, to znamená súkromný investor garantuje to, že takýto projekt je ziskový. Keďže toto nie je vždy jednoduché, respektíve tomuto sa snažia súkromní investori aj vyhnúť, tak sa vymysleli ešte dve ďaľšie riziká, riziko za výstavbu, respektíve dostavbu a riziko za údržbu. A povie sa: „Dobre, PPP projekt je dobrý vtedy, ak investor prevezme dve riziká z troch.“ Samozrejme, riziko za dostavbu a riziko za údržbu je ďaleko nižšie ako riziko za prevádzku, aby takýto projekt bol ziskový. A keďže toto je na Slovensku taký zvyk, obzvlášť pri tejto vláde, to je vlastne vláda, ktorá sa špecializuje na rozkrádanie, kde len hľadajú, že kde by opäť raz čo uchmatli, v podstate banda zlodejov, tak treba byť aj veľmi opatrný pri čomkoľvek, čo sa volá PPP projekt, obzvlášť na Slovensku, nehovoriac o tom, že aj vo svete s týmto nie sú len pozitívne skúsenosti.