Robert Mistrík mohol s odstupovaním počkať, s Marošom Šefčovičom som skončil, lebo sa znížil na úroveň Blahu, do frakcie talianskeho populistu nevstúpim, ale Borisa Kollára z budúcej spolupráce nevylučujem, hovorí predseda SaS a končiaci europoslanec.
Podľa posledných prieskumov Focusu a AKO nie ste lídrom opozície. V prvom prípade je lídrom Kotleba, v druhom Štefunko s Beblavým. Prečo vás predbehli?
Richard Sulík: To je otázka pre politológov. Celé roky však hovorím, že prieskumy netreba preceňovať. Hovorím to, keď sú v náš prospech, ale aj keď sú menej v náš prospech. Aktuálne sú také, aké sú, ale bič plieska na konci. O desať mesiacov budú voľby a potom uvidíme, kto aký výsledok dosiahne. Bude rozhodovať nielen to, kvôli komu je tu nejaký ošiaľ, ale aj to, kto má aký program, skúsenosti, kto je ako pripravený.
Podporili by ste predčasné voľby, pokiaľ by neboli v lete?
Richard Sulík: Podporili by sme akékoľvek predčasné voľby.
V októbri ste o Andrejovi Kiskovi napísali: „Ak len založí ďalšiu stranu v poradí, bude ďalším rozbíjačom pravice, lebo sa môže stať, že viacero iných strán stlačí pod hranicu zvoliteľnosti.“ Prezident nedávno definitívne oznámil, že založí stranu. Je už podľa vás rozbíjačom pravice?
Richard Sulík: Áno. Samotné založenie ďalšej novej, už tretej strany rozbíja opozičnú scénu. Pokiaľ však postavia jednu spoločnú kandidátku, môže to fungovať.
Koľko percent zo súčasných 12 by vám mohol zobrať?
Richard Sulík: Netuším. To uvidíme. Momentálne sa plne sústreďujeme na eurovoľby, aby sme dosiahli čo najlepší výsledok.
Kiskovi ste dali podľa vašich slov „veľmi dobrú personálnu ponuku“. Kedy to bolo? Bolo to prvé miesto na kandidátke SaS?
Richard Sulík: Ponúkol som mu prvé miesto na kandidátke SaS práve v snahe nerozbíjať pravicové hlasy. Bolo to v máji minulého roka a Andrej Kiska mi v septembri oznámil, že pôjde vlastnou cestou.
Už ste sa potom na túto tému nerozprávali? Nedali ste mu aj inú ponuku?
Richard Sulík: Dal som mu len túto jednu, najvyššiu možnú ponuku.
Sú aj iné formy spolupráce – napríklad koalície.
Richard Sulík: To budeme riešiť po voľbách. SaS pôjde do parlamentných volieb sama. Sme na voľby pripravení. Máme súbor reformných diel. Aj voličom hovoríme, že sme pripravení a máme niečo za sebou.
Má podľa vás Kiska na to, aby bol premiér? Dokázal by ukočírovať takých asertívnych ľudí ako Matovič, Kollár, Hlina a vy?
Richard Sulík: Máme nepísané pravidlo, že premiérom bude ten, koho postaví najsilnejšia koaličná strana alebo blok. Tu nie je o čom filozofovať, tam sa ľudia nepýtajú, kto bude aký premiér. Také pravidlo tu je a ja ho budem rešpektovať. Pred pár rokmi tu bol veľký ošiaľ okolo Radoslava Procházku – bol nová tvár a bolo to samé gazda sem, gazda tam, hlásil sa do služby. Aj vtedy som dostával otázky, čo hovorím na to, že bude premiér. Vtedy som odpovedal to isté, čo teraz – pokiaľ bude predsedom najsilnejšej strany, bude z neho premiér a ja to budem rešpektovať.
Bolo by dobré, keby sa do politiky vrátila Iveta Radičová? Nepripúšťa, že by kandidovala, ale s politikou už opäť niečo spoločné má, keďže Kiskovi pomáha s programom.
Richard Sulík: To je na voličoch. Pokiaľ by to podľa nich bolo dobré, budú ju voliť.
Do akej miery vnímate ako konkurenciu Progresívne Slovensko a Spolu? V poslednom prieskume AKO síce výrazne stúpli, ale vám to zatiaľ zjavne veľa nezobralo.
Richard Sulík: Súvisí to asi s tým, že PS je jednoznačne ľavicová strana – chcú viac štátu, viac sociálnych programov, kadejaké štátne programy. Zvyšovanie výdavkov som v ich programe narátal vyše 60-krát a na to budú potrebovať vyššie dane. Je to typická ľavicová politika a my sme presný opak. Chceme menej štátu, aby peniaze zostali u tých, ktorí ich tvoria a nižšie dane. Je to taký podstatný rozdiel, že PS pre nás nie je konkurenčnou stranou.
Veľa ich voličov im chce dať hlas pre ich liberálnosť, nie ľavicovosť či pravicovosť. To môže byť dôvod, prečo by mohli prechádzať od vás k nim.
Richard Sulík: Záleží od toho, čo je ten liberalizmus. V západnej Európe sú liberálmi socialisti. Keď sa ale bavíme o osobných slobodách, tam má aj SaS silný program. Bude na ľuďoch, ako sa rozhodnú. V našich reformných dielach máme osem konkrétnych oblastí ako zlepšiť život ľudí na Slovensku. To sú pre mňa kľúčové veci.
V koalícii PS/Spolu nie sú len ľavicoví liberáli, ale aj Beblavý či Mihál. To už sú vaši priami konkurenti.
Richard Sulík: Tiež to nie sú nejakí prudkí pravičiari. Seriózne môžeme na túto tému diskutovať až keď tieto dve strany, ale aj strana Andreja Kisku, predložia programy. Zatiaľ je to len veľký mediálny ošiaľ, ktorý mi pripomína obdobie spred štyroch rokov, keď bol Radoslav Procházka spasiteľ, gazda a všetci okolo neho robili mexické vlny.
Mal by Kiska ešte pred skončením funkčného obdobia vymenovať ústavných sudcov a pokiaľ áno koľkých?
Richard Sulík: Do úvahy pripadajú tri možnosti. Prvou, že musí čakať na zvolenie 18 kandidátov, druhou, že musí vymenovať ktorýchkoľvek a treťou, že je to na jeho posúdení. Bavme sa o tej tretej. Pokiaľ vidí medzi ôsmimi kandidátmi prijateľných sudcov, mal by ich podľa mňa vymenovať teraz.
Hrozí tam ale, že pokiaľ vymenuje štyroch z ôsmich, koalícia mu bude postupne dovoľovať dvojice „zlých“ a on z nich bude musieť vyberať.
Richard Sulík: Tak keď to bude neprijateľná dvojička, nevymenuje nikoho.
Nevytvorí tak sám pre seba precedens, ktorý ho prinúti z tých dvojíc vyberať?
Richard Sulík: Keď raz rozhoduje on, môže sa rozhodnúť raz tak a inokedy inak. A nemusí to ani nijako zdôvodňovať.
Ako Kočnerove nahrávky a archívy zmenili slovenskú politiku?
Richard Sulík: Treba sa na to pozrieť s určitým odstupom, až keď bude ukončené vyšetrovanie, alebo súdny spor. Zjavne si toho nahrával veľa.
Načali už tú zmenu silno?
Richard Sulík: Naša spoločnosť sa 12 rokov hýbala takým tým hnusným smerácko-mafiánskym smerom a teraz sa toto smerovanie čiastočne zmenilo k lepšiemu. Za rok ale nedáte všetko do poriadku. Je to lepšie ako pred rokom, ale zostáva ešte veľa, aby sme očistili políciu, prokuratúru aj súdnictvo.
Ako si tú očistu predstavujete? Má to byť veľmi radikálne?
Richard Sulík: To, že sa uvoľnia čestným policajtom a prokurátorom ruky, by v mnohom pomohlo. Jedno z našich ôsmich reformných diel obsahuje desiatky konkrétnych návrhov ako pomôcť spravodlivosti.
Máme nového policajného prezidenta Milana Lučanského. Budete ho chcieť okamžite vymeniť, alebo by mohol byť pre vás prijateľný?
Richard Sulík: Na odpoveď je priskoro. Do volieb sa budeme zaoberať výlučne vysvetľovaním voličom, že sme strana, ktorá je pripravená prevziať moc a že máme program, skúsenosti aj ľudí. Ku konkrétnym programovým a personálnym rozhodnutiam pristúpime až po voľbách.
Andrej Kiska hovoril, že na začiatku nedôveroval Denise Sakovej, lebo v nej videl len predĺženú ruku Kaliňáka. Keď teraz vidí postup pri vyšetrovaní vraždy, ale možno aj zmeny v policajnom zbore, jeho dôvera v ministerku sa začína opatrne zvyšovať. Vy si stále myslíte, že políciu ovláda kaliňákovská klika a Saková je len Kaliňák v sukni?
Richard Sulík: Uvidíme, aké rozhodnutia bude robiť pán Lučanský, ktorý sa už stal policajným prezidentom. Je tam mnoho otáznikov a otvorených vecí a SaS očakáva, že prinesie potrebné zmeny a bude policajný zbor od prvej chvíle čistiť od vagabundov. Potom to budeme vedieť posúdiť. A keďže SaS nemá najmenší záujem, aby niekto v polícii robil na pokyn politickej strany a ide nám výlučne o to, aby to fungovalo ako má, necháme sa prekvapiť výsledkami.
Kvôli Kočnerovi a jeho volavke sa uvoľnili dva vysoké posty na generálnej prokuratúre. Ako by to na nej malo pokračovať?
Richard Sulík: Pán Čižnár by už nemal byť generálny prokurátor a pán Kováčik už vonkoncom špeciálny prokurátor a pán Trnka vôbec žiaden prokurátor. Na prokuratúre je veľa čo robiť.
Vás sa Kočner pokúšal zdiskreditovať len videom z termostatu, alebo aj nejakým iným spôsobom? Zsuzsovú, alebo niekoho podobného na vás nenasadil? Mali ste pocit, že vás sledujú?
Richard Sulík: Mne sa Marian Kočner venoval osobne, takže ma pani Zsuzsová neoslovila a nikdy som s ňou nekomunikoval. Iba z novín som zachytil, že na moje 50. narodeniny poslal Petra Tótha, aby sledoval, či tam nie je nejaký prudký kokaínový žúr. Myslel som si, že je Kočner lepšie informovaný a že kto iný, než on, mal vedieť, že som sa kokaínu nikdy v živote nedotkol. Napriek tomu tam poslal údajne Tótha pozerať. Bola to rodinná oslava, na ktorú som pozval strýkov, tety, bratrancov, neterky a boli tam ľudia vo veku od dvoch do osemdesiatich rokov. Kočnerovo sledovanie bolo úplne zbytočné. Dodám, že ak sa raz bude zostavovať rebríček najmenej skompromitovaných politikov, ašpiroval by som tam na veľmi vysoké priečky.
Ten termostat neberiete ako žiaden biľag?
Richard Sulík: Nie. Neurobil som nič zakázané, nevznikla žiadna škoda, neboli to žiadne kšefty ani rozkrádačky. Urobil som len hrubú politickú chybu ako úplný začiatočník, ktorú som si uznal a za ktorú som sa ospravedlnil. Ak má byť toto kritériom pre zotrvanie v politike, nech sa uplatní rovnako a potom tam nikto nezostane. Poďme sa ale potom baviť aj o zmanipulovaných tendroch, o kartelových tendroch pri obstarávaní IT, alebo o tom, koho blízky rodinný príslušník zanechal firmu s piatimi miliónmi eur dlhov. Alebo o tom, že ste od mafoša kúpili pozemok a de facto ho ukradli pôvodnému vlastníkovi. Keď má byť latkou, že som sa pred desiatimi rokmi stretával so „závadovou“ osobou avšak nie s vrahom a má byť uplatnená, tak nám v politike nezostane nikto.
Tým pozemkom od mafoša myslíte Kisku? Máte pocit, že ho prípad jeho pozemku pod Tatrami zásadne diskredituje?
Richard Sulík: Uvádzal som rôzne príklady a len hovorím, že ak má byť latkou stretnutie s Kočnerom, z ktorého je jasné, že som nič zlé neurobil, tak v politike nikto nezostane.
Diskredituje podľa vás Kisku zásadne prípad prevodu pozemku a jeho dane?
Richard Sulík: Nie som ten, kto by mal vynášať súdy a ani nič také nerobím. Len hovorím – majme rovnaký meter na všetkých.
Zábery z Kočnerovho termostatu sa objavili aj v prezidentskej kampani. Opakovane o nich hovoril Šefčovič, keď sa ho pýtali na Smer a Kočnera.
Richard Sulík: Pochybujem, že mu to prinieslo čo i len jeden hlas. Určite mu to ale prinieslo, že s týmto človekom sa už nikdy viac nebudem baviť. Zúbožiť sa na takúto úroveň? Ako na to prišiel a kto mu to poradil?
Vyjadrujete sa o ňom s pomerne veľkým dešpektom. Ako europoslanec ho zrejme dobre poznáte.
Richard Sulík: Ani nie. Za tých päť rokov som sa s ním stretol možno päťkrát. Na jedno z tých stretnutí, bolo asi rok dozadu, si ma zavolal do svojej kancelárie a oznámil mi, že chce ašpirovať na takzvaného „spitzenkandidáta“ za socialistov. Povedal som mu, že ak by motyka vystrelila a on by sa stal predsedom Európskej komisie, bol by to pre Slovensko megaúspech. Vnímal som ho ako človeka bez škandálov. O. K. – nominoval ho Smer, čo nie je dôvod na chválenie sa, ale bol to predsa jeden z najlepších kariérnych diplomatov, akých sme mali. Ale po tom, čo narozprával, u mňa skončil. Takisto ako Raši, ktorý v Markíze rozprával, že som sa opakovane stretol s Kotlebom, aby som s ním dohodol koalíciu.
Ale stretli ste sa s ním.
Richard Sulík: Bolo to jedno jediné stretnutie v roku 2010. Urobiť z toho sériu stretnutí a vymyslieť si, že sme tam dohadovali koalíciu, to je tak neprijateľné klamstvo, že sa s takýmito ľuďmi jednoducho nemám o čom baviť. A Šefčovič sa znížil na úroveň Rašiho a títo dvaja páni sa znížili na úroveň Blahu, ktorý vo svojom statuse na Facebooku napísal, že vrahovia Kuciaka pochádzajú z môjho okolia.
Opäť sa chce stať eurokomisárom. Mala by Šefčoviča nasledujúca vláda vymeniť ešte počas jeho funkčného obdobia?
Richard Sulík: Uvidím, kto by bol vhodnejší, ale ja by som nemal najmenšiu zábranu s takouto výmenou súhlasiť. Nemyslím si, že by mal byť komisárom takýto podlý človek. V mojich očiach je to taký istý chudák ako Raši. Po tom, ako sa u nás doma strápnil, je to človek, ktorý zvyšuje mieru hanby Slovenska vo svete.
Ako ste spokojný s výsledkom prezidentských volieb?
Richard Sulík: Mohli dopadnúť aj horšie, ale z môjho osobného pohľadu mohli dopadnúť aj lepšie, lebo by som býval volil Roberta Mistríka, keby neodstúpil.
Veľa politikov, a nielen z PS a Spolu, je z výsledku volieb nadšenejších než vy. Napríklad Matovič to oveľa viac oslavoval ako vy.
Richard Sulík: Veď dobre. Hovorí sa tomu sloboda názoru. Môj názor je, že Robert Mistrík by bol vhodnejší, lebo má viac životných skúseností. Prezidentský úrad by nemal byť štartom politickej kariéry. Ale dobre. Ľudia si zvolili a ja to plne rešpektujem. Navyše, Zuzanu Čaputovú sme podporovali.
Vaša poslankyňa Cigániková hovorí, že odstúpenie Roberta Mistríka bolo slabošské. Aj vy si to myslíte?
Richard Sulík: Ja by som nebol odstúpil. Počkal by som si na ďalšie prieskumy. Ono ho k tomu ani nič nenútilo, len mal potrebu sa zachovať ihneď veľmi zodpovedne a my jeho rozhodnutie rešpektujeme. Keď ale mohla počkať Zuzana Čaputová, hoci sa s Matovičom jasne dohodli, že budú po ďalšom prieskume konať, mohol čakať aj Robert Mistrík. Neporušil by žiadnu dohodu.
Tri prieskumy ukazovali, že je Čaputová jasne vpredu.
Richard Sulík: Mohol by byť aj on v druhom kole. Nešlo len o to, kto má najviac. V jednom z nich bola Čaputová na prvom mieste, Mistrík bol ale tesne pred Šefčovičom druhý. Mal počkať. Hoci sa prieskumy nesmú zverejniť dva týždne pred voľbami, robiť sa môžu. Mohol odstúpiť keby hrozilo, že v druhom kole bude Šefčovič a Harabin. Ja by som počkal a hovoril voličom: „Zuzana Čaputová to má isté, teraz ešte podporte mňa, aby sme boli v druhom kole my dvaja.“
Mistrík povedal, že sa do politiky nechystá. Nechcete ho presvedčiť, aby do nej išiel?
Richard Sulík: Poviem vám k tomu jedinú vetu a poprosím vás to rešpektovať. Mal som s Robertom Mistríkom stretnutie po prezidentských voľbách a hovorili sme aj o jeho politickej budúcnosti.
Bol by dobrým členom vlády? Napríklad ministrom školstva a vedy?
Richard Sulík: Tú vetu som už povedal a poďme k ďalšej otázke.
Boris Kollár sa rozhodol pripojiť sa pred eurovoľbami k strane Mattea Salviniho, k FPÖ, k Marine Le Penovej, či k Tomiovi Okamurovi. Medzi týmito stranami nie sú len populisti, ale priamo pravicoví extrémisti. Urobil Kollár dobre?
Richard Sulík: Salvini mi veľmi imponuje v tom, že ako čerstvo vymenovaný minister vnútra rázne zakročil a urobil koniec obrovskému prísunu migrantov. Keď ale čítam o ňom viac a vidím aký má program…
Napríklad by vystúpil z eurozóny.
Richard Sulík: Áno. A súhlasím s tým, že jeho program je populistický, lebo sľubuje modré z neba. Sľubuje napríklad základný bezpodmienečný príjem vo výške 700 či 800 eur a zároveň znižovanie daní. A vyšší deficit mu vôbec neprekáža. Je to populistický prístup.
Odfotil sa tiež v tričku značky, ktorú nosia talianski extrémisti a na výročie Mussoliniho narodenia napísal na Twitter jeden z jeho citátov.
Richard Sulík: Reálna politika, ktorá zlepší alebo zhorší ľuďom život, nie je o tomto. Je o tom, koľko dlhov narobí a ako je pripravený reformovať krajinu, takže už pri Salvinim by som bol na vážkach. Marine Le Penová je pre mňa no go, lebo chce zorganizovať referendu o vystúpení z EÚ. Ja si myslím, že EÚ je dobrý projekt, ale potrebuje reformu. SaS je jediná strana, ktorá predložila poctivý reformný súbor opatrení. Čakám, že by mohla prebehnúť debata o takýchto veciach a nie len o prázdnych frázach. My v SaS sme poctivo proeurópski.
V Salviniho frakcii je FPÖ, strana Dankovho kamaráta Heinza-Christiana Stracheho. Čo si myslíte o ňom?
Richard Sulík: Mám pochybnosti, či je to osobný kamarát Andreja Danka, lebo aj ten Strache má svoju hrdosť. Ten keď si prečíta pár Dankových výrokov… Mám o tom silné pochybnosti. Strache, ale nie je tá liga, ako Marine Le Penová. Je súčasťou vlády a nemám pocit, že by Rakúsko bolo v posledných dvoch rokoch zle spravované.
So Salviniho partiou spolupracuje aj Alternatíva pre Nemecko (AfD). Kedysi ste vystupovali na jej mítingoch v Nemecku. Ľutujete to teraz?
Richard Sulík: Neľutujem vôbec nič. Podporoval som AfD aj na mítingoch v čase, keď bol jej predsedom Bernd Lucke (súčasný europoslanec z rovnakej frakcie ako Sulík – pozn. red.) – ekonóm s mimoriadne triezvymi a kvalitne vyargumentovanými názormi. AfD je ale dnes jednoducho iná. Považujem za nekorektné ma s ňou teraz spájať, lebo tá strana sa výrazne zmenila. Žiaľ, presadili sa v nej ľudia, ktorí jej dokážu výrazne škodiť ako Björn Höcke (zľahčoval Hitlerove zločiny – pozn. red.) alebo André Poggenburg (používal nacistický slovník – pozn. red.).
Lucia Ďuriš Nicholsonová hovorí, že už nevidí rozdiel medzi ĽSNS a Sme rodina. Vraví, že ona by s Kollárom do koalície nešla a ku vstupu Kollára k Salvinimu nám povedala: „Týmto to podľa mňa začne byť zrejmé aj pre SaS, ktorá už vylúčila spoluprácu s ĽSNS.“ Vylučuje to aj pre vás kollárovcov z budúcej spolupráce?
Richard Sulík: Zo spolupráce sme vylúčili tri strany – Smer, SNS a ĽSNS. Nevidím zmysel v ďalšom vylučovaní. Keď tých strán vylúčime príliš veľa, nebudeme mať s kým zostaviť vládu. Zároveň ale hovorím, že si vieme niektoré strany predstaviť viac ako koaličných partnerov a niektoré menej.
Koho viac a koho menej?
Richard Sulík: Toto nie je pre mňa otázka dňa. Počkajme si na voľby – kto v parlamente vôbec bude a s akým silným mandátom a na možné koalície. Potom vám poviem, ktorú koalíciu uprednostňujeme najviac a ktorú najmenej.
Kollár prihlásením sa k Salvinimu opäť otvára tému migrantov. V čom máte iný názor na migráciu ako Kollár?
Richard Sulík: Ja vám poviem môj názor na migráciu a vy si nájdite rozdiely. Naša pozícia pozostáva z nasledovných návrhov: zriadiť tábory pre migrantov mimo Európskej únie, v ktorej by boli azyloví úradníci z každej krajiny. Migranti by v nich mohli požiadať o azyl a ak im tam bude vyhovené, bezpečnou cestou by sa dostali do krajiny, ktorú o azyl požiadali. Pokiaľ ho nedostanú, musia tábor opustiť. Všetci, ktorí sa dostanú po ceste do rúk úradov, boli by do týchto táborov prepravení. Posledným návrhom je, že treba oveľa lepšie strážiť hranicu a myslíme si aj, že treba výraznou mierou prispieť k upokojeniu situácie na Blízkom východe.
Do ktorej frakcie chcete ísť po eurovoľbách? Z ALDE ste odišli do ECR.
Richard Sulík: Lebo sú to ľavičiari a socialisti. O tom som sa presvedčil na vlastnej koži. Išiel som do Európskych konzervatívcov a reformistov, pričom ja som tam bol za reformistov.
Tí ale možno po odchode Britov z EÚ zaniknú, keďže najviac jej poslancov je z Konzervatívnej strany.
Richard Sulík: Nemusia zaniknúť. Podmienkou na existenciu frakcie je 25 poslancov zo siedmich krajín a to ECR spĺňa aj po odchode Britov. Uvidíme, kto iný by sa pridal. Musíme si počkať na voľby a budú do toho mať čo povedať aj zvolení poslanci za SaS.
Vo frakcii ste spolu s poľskou stranou Právo a spravodlivosť (PIS). Je tá strana v poriadku a ako vnímate vývoj v Poľsku?
Richard Sulík: Strany vo frakcii by sa malo posudzovať najmä v tej línii, či chcú EÚ reformovať a preto kritizujú to, čo v nej nefunguje a aj navrhujú, ako SaS, alebo naopak, z EÚ chcú vystúpiť. Toto by skôr malo byť rozlišovacím kritériom.
Ako vnímate situáciu v Poľsku? Vyčíta ju niekto vo vašej frakcii PIS?
Richard Sulík: Ja som tam riešil svoju agendu a odpočet svojej spolupráce som nedávno zverejnil. Bol som tam hlavne za seba a napríklad s Poliakmi som mal minimálne kontakty.
Skúste sa vyjadriť k situácii v Poľsku. PIS už ovládla Ústavný súd a chystala sa aj na Najvyšší súd a únia jej to vytýka.
Richard Sulík: Áno, sú veci, ktoré sa mi v Poľsku nepáčia, ale je to ako s Orbánom. Žiť v Maďarsku, patril by som k jeho najsilnejším kritikom, lebo sa mi tam nepozdáva množstvo vecí – aj to, že znižuje mieru slobody a toto sa mi nepozdáva aj v Poľsku. Treba však na druhej strane akceptovať aj suveréna v tej krajine – teda voličov, ktorí si takéto strany zvolili. A ak sa Európska únia rozhodne voči nim zakročiť, mala by mať na úplne všetky krajiny rovnaký meter. Potom by EÚ nemala povedať, že 800 zbitých ľudí, ktorí chceli ísť na referendum, sú vnútornou záležitosťou Španielska a keď Poliaci zavedú pravidlo, že sudca nesmie mať viac ako 65 rokov, povedia, že je to zlé.
Po novom roku ste vydali stanovisko, že keď sa dostanete k moci, zrušíte vlaky zadarmo. Reálne to stojí približne 30 miliónov eur ročne. Stále na tom trváte?
Richard Sulík: Aby som to spresnil – vlaky zadarmo chceme nahradiť obrovskou zľavou z cestovného pre vybrané skupiny. Nech majú napríklad dôchodcovia 75 či 80-percentnú zľavu. Cestovný lístok by tak nestál päť eur, ale euro a nech to majú aj na autobusy. A nech ten výpadok pokojne rieši štát.
A čo obedy zadarmo?
Richard Sulík: Tie by sme zrušili a nahradili ich navýšením daňového bonusu na dieťa tou istou sumou. Rodičia najlepšie vedia, či ich dieťa potrebuje obed zadarmo, alebo čižmy na zimu, pretože na obedy chodí k babke. Do toho štát nemá čo vstupovať. Drvivá väčšina rodičov sa ku svojim deťom správa neporovnateľne zodpovednejšie než úradníci či politici ku krajine, ktorú majú riadiť.
Budete aj v prípadnej konzervatívno-liberálnej koalícii presadzovať dekriminalizáciu marihuany?
Richard Sulík: Máme to v programe. Ak bude možnosť takejto dohody, budeme sa za ňu zasadzovať.
A čo registrované partnerstvá a manželstvá pre homosexuálne páry?
Richard Sulík: V programe máme registrované partnerstvá, za manželstvá sme nikdy neboli a vždy sme boli proti adopciám homosexuálnymi pármi. Ak bude možnosť presadiť registrované partnerstvá, budeme za.
Chcete aj zrušenie agrodotácií. Z nich nežila len Rošková, ale aj mnohí poctiví farmári a bez nich by zrejme skrachovali. Čím ich chcete nahradiť?
Richard Sulík: Požadujeme to v rámci EÚ. Nerovnosť v dotáciách likviduje slovenských poľnohospodárov. Keby neboli v celej Európe žiadne, našim farmárom by sa darilo lepšie. Pokiaľ ale zrušené nebudú, chceme, aby boli naše dotácie dorovnané na európsku úroveň. To nám EÚ sľúbila, a malo to byť už v roku 2014. Lenže v roku 2013 si zavolali vtedajšieho ministra Jahnátka do Bruselu, ten tam poslušne sklopil uši, čo je vec, ktorú by som v živote neurobil, a súhlasil, že nebudú dorovnané.
Ako chcete, aby dopadol brexit?
Richard Sulík: Pre Slovensko by bolo najlepšie, keby brexit nebol, to sa ale asi už nestane. Druhým najlepším riešením je dohoda. Ani scenár „no deal“ ale nevnímam ako koniec sveta pre Britov, ani pre Európu.