Programové vyhlásenie vlády na roky 2012 až 2016 । Richard Sulík: Vláda splnila zo svojho programového vyhlásenia na roky 2012 až 2016 jediný sľub, a to, že vyberie viac peňazí. Nesplnila už ale záväzky, ktoré sa s týmito vybranými peniazmi spájajú a síce, že bude …
… s vybranými peniazmi narábať efektívne, transparentne a v záujme väčšiny ľudí tak, aby sa zlepšovali výsledky našej spoločnosti, napríklad v zdravotníctve. Situácia v zdravotníctve je priam katastrofálna. V školstve nie je oveľa lepšia. Toto všetko sú problémy, ktoré Robert Fico veľkoryso necháva na budúcu vládu. Hlavne, aby sa o nich nehovorilo, stále dookola točí o migrantoch a programové vyhlásenie vlády na roky 2012 až 2016 ignoruje.
Programové vyhlásenie vlády na roky 2012 až 2016 – prázdne sľuby
Eugen Jurzyca: Niekoľko konkrétnych sľubov a ich skupín, ktoré sa nachádzajú v programovom vyhlásení vlády na roky 2012 až 2016:
1. Vláda sa zaviazala systematicky likvidovať korupciu
Konštatujeme, že vláda systematicky korupciu vôbec nelikvidovala. Neurobila systémové zmeny z programového vyhlásenia vlády na roky 2012 až 2016, ktoré by si to vyžadovalo v súdnictve, v prokuratúre. Nezvyšovala systematicky transparenstnosť ani náhodou. Centrálny register zmlúv, ktorý je najväčšou zbraňou proti korupcii, bol založený Radičovej vládou. Nebol dokonalý, treba ho stále zlepšovať. Napríklad v ňom nie je možné vyhľadávať podľa obsahu zmlúv, a toto už Ficova vláda ďalej neposunula.
Vláda tiež na svojom začiatku sľubovala zásadné zmeny v zákone o slobodnom prístupe k informáciám. To je kľúčová vec nielen v boji proti korupcii, ale aj v posilňovaní demokratických princípov vlády, aj vo zvyšovaní efektívnosti verejných financií. Vláda naozaj s mimovládnymi organizáciami pripravila nejaký zákon, a potom, keď sa o ňom porozprávala s lobistickými skupinami, zistila, že je príliš silný a jednoducho ho do parlamentu nepredložila. Paradoxne ten istý vládny zákon predložila skupina poslancov z opozície, vrátane poslancov SaS a väčšina ten zákon v parlamente neprijala. Čo to musí byť za silu, ktorá prevalcuje zákon, za ktorý je vláda aj opozícia?
2. Programové vyhlásenie vlády na roky 2012 až 2016 a konsolidácia verejných financií
Vláda hovorí, že verejné financie konsoliduje podľa programového vyhlásenia vlády na roky 2012 až 2016. Chcem povedať, že pokiaľ ide o verejný dlh, tak platí, že síce klesá, ale podľa nezávislej Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, klesá iba preto, že vláda použila na najehjehojeho pokles jednorázové opatrenia, napríklad druhý pilier. Áno, vybrala peniaze jeho pokles jednorázové opatrenia. Uvediem príklad, druhý pilier. Áno, vybrala peniaze z druhého piliera a znížila dlh. To je tak, ako keby som si ja znížil svoj vlastný dlh tak, že miniem úspory, ktoré mám odložené na dôchodok. Tak toto nie je zdravá konsolidácia verejných financií podľa programového vyhlásenia vlády na roky 2012 až 2016.
3. Transparentnosť verejných financií
V ostatných dvoch hodnoteniach rozpočtu nezávislá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť konštatuje, že transparentnosť verejných financií pri schvaľovaní rozpočtu bola nízka.
4. Efektívnosť verejného sektora v programovom vyhlásení vlády na roky 2012 až 2016
My v SaS tvrdíme, že vláda efektívnosť verejného sektora nezvýšila, pretože dokonca hlavné ukazovatele merania výkonu, ani nemerala, a tým pádom je ťažko zvyšovať efektívnosť.
5. Kontrola hospodárenia nemocníc
Mohli by sme to nechať aj bez komentára. Spomeniem známe CT-čko v Piešťanoch alebo v kotle uvarený ozdravný plán nemocnice v Žiline. Nezdá sa, že by nemocnice boli kontrolované naozaj dobre a takisto sa nezdá, že by vláda konsolidovala finančne nemocnice. Podľa HPI sa dlh nemocníc zvyšuje tak ako v minulosti.
6. Dôraz na potrebu strategickej dimenzie vládnutia …
Dôraz na potrebu strategickej dimenzie vládnutia a vytvárajúcej podmienky na to, aby sa prognozovanie vývoja, stanovovanie priorít a rozvíjanie strategického vládnutia stalo trvalou súčasťou fungovania štátu a spoločenského dialógu. Rozhodujúcim predpokladom realizácie tohto cieľa je efektívna tvorba kvalitných vízií a stratégií.
Kde sú tie kvalitné vízie a stratégie z programového vyhlásenia vlády na roky 2012 až 2016? Nikde. Ani v prvej, ani v tejto Ficovej vláde. My to ani netvrdíme. My takto nevnímame svet. My chceme nechať viac peňazí ľuďom, aby sa viac rozhodovali oni, lebo neveríme v takúto všemohúcnosť vlády, ktorej verí Robert Fico. A dôkaz, že nemá pravdu, je ten, že žiadne vízie ani stratégie, na základe ktorých by sa dala celá spoločnosť riadiť, nepredložil a nemá ich ani v hlave a ani o nich nerozpráva.
Jozef Rajtár:
7. Programové vyhlásenie vlády na roky 2012 až 2016 a zníženie výdavkov na štátnu správu
Keď sa pozrieme na štátny rozpočet, vieme, že výdavky sa do roku 2015 zvyšovali. Prebehla tzv. reforma ESO, ktorá mala podľa programového vyhlásenia vlády na roky 2012 až 2016 zefektívniť štátnu správu. Vieme však, že počet úradníkov za roky 2013 – 2014 narástol o 8450 ľudí. Na minulý rok bolo naplánovaných ďalších 4700 úradníkov a tento rok už vieme, že budeme prijímať ďalších 2500 policajtov napriek tomu, že máme najviac policajtov na 1000 obyvateľov v rámci Európskej únie. Robert Kaliňák, ktorý je zodpovedný za túto reformu, tvrdí, že do roku 2016 usporí vyše miliardu eur. Tvrdí, že tá úspora nemusí byť prepúšťaním úradníkov, ale nešpecifikuje, v čom teda väzí. Táto obrovská úspora teda zostáva záhadou, pretože štátny rozpočet hovorí, že výdavky sa zvýšili. Tento sľub bol nesplnený.
8. Odstraňovanie rozdielov medzi regiónmi
Keď sa pozriete na graf, tak vidíte, že podiel HDP jednotlivých regiónov na regióne Bratislavy sa skôr znižoval, to znamená – žiadne vyrovnávanie rozdielov z programového vyhlásenia vlády na roky 2012 až 2016 a mimochodom, po ôsmich rokoch vlády Roberta Fica tu máme aj väčší rozdiel medzi bohatými a chudobnými.
9. Spravodlivosť daňového systému a podpora podnikania
Vieme, že za tieto štyri roky sa tu systematicky podnikanie likvidovalo. 2013 – 2014 18 tisíc živnostníkov odovzdalo svoje živnosti. Niektorí si založili sro-čky, ale strašne veľa ich skončilo. Zavádzali sa daňové licencie, tzv. daň zo straty, boli nesutále zmeny v odpisoch a uznávaniach nákladov. My v SaS chceme jednoznačne zrušiť tieto daňové licencie a spraviť slobodné odpisy.
10. Digitalizácia štátnej správy v programovom vyhlásení vlády na roky 2012 až 2016
Vieme, že na digitalizáciu štátnej správy, tzv. OPIS, odišlo za 8 rokov vyše 900 miliónov eur. Jej výsledkom je polofunkčný systém. V rámci neho vznikla stránka slovensko.sk za 124 miliónov eur. Vieme, že cez túto stránku si ani nezmeníte trvalé bydlisko. Sama vláda tvrdí, že ten systém je polofunkčný, lebo si dala ako prioritu na ďalšie obdobie, do roku 2020 investovať ďalších 800 miliónov. My za SaS budeme žiadať, aby štátna správa fungovala tak, aby nepýtala doklady, ktoré sama vydáva ešte raz. To znamená, žiadate si o niečo, štátny úrad od vás pýta živnostenský list, výpis z obchodného registra. Toto je neakceptovateľné, to si štátna správa musí zabezpečiť sama. Takisto všetky tlačivá, ktoré požaduje štát, musia byť dostupné na internete. Ďalší nesplnený sľub z programového vyhlásenia vlády na roky 2012 až 2016.
Je najvyšší čas odvoliť tohto pána
Richard Sulík: Je najvyšší čas odvoliť tohto pána a za SaS chcem povedať, že práve v týchto oblastiach z programového vyhlásenia vlády na roky 2012 až 2016 sa budeme snažiť o zlepšenie.