Referendum o rodine podnietila občianska iniciatíva organizácií a jednotlivcov Aliancia za rodinu, ktorá vznikla v decembri 2013. Iniciátori vyzbierali potrebný počet podpisov na petíciu, a tú následne odovzdali prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Keďže hlave štátu sa štyri referendové …
… otázky nepozdávali, dal posúdiť ich ústavnosť na Ústavný súd SR. Rozhodnutie Ústavného súdu SR však šokovalo ako mnohých právnikov, tak aj ľudskoprávnych aktivistov, politikov či bežných občanov. Náš Ústavný súd SR totiž v pléne rozhodol, že v súlade s Ústavou sú tri zo štyroch referendových otázok. Kontroverzné referendum o rodine bolo vyhlásené prezidentom SR na 7. februára 2015. Účasť na ňom podľa Štatistického úradu dosiahla 21,41 %.
Zatiaľ čo Aliancia za rodinu tento výsledok považuje za svoj úspech, členovia LGBTI komunity, ako aj liberáli si myslia presný opak.
Richard Sulík: Včerajšie referendum o rodine bolo neúspešné, bolo prehrou pre jej organizátorov. Účasť na referende o rodine bola ešte nižšia, ako na referende, ktoré sme organizovali my v roku 2010. Na druhej strane kampaň referenda o rodine, ktoré sa uskutočnilo včera, bola neporovnateľne silnejšia a intenzívnejšia ako toho nášho.
Referendum o rodine a 4 poznatky
Referendum o rodine pre nás prinieslo 4 poznatky:
- Po prvé, Slováci majú dosť rozumu, aby zvážili, za čo sa oplatí hlasovať a kde je rozumnejšie sa hlasovania radšej zdržať.
- Po druhé, občania Slovenska s maďarskou národnosťou referendum viac-menej kompletne odignorovali.
- Po tretie, elity odignorovali referendum takisto. To je pre mňa veľmi príjemný poznatok, že na rozdiel od politických strán, ktoré to vnímali ako akúsi povinnú jazdu, a teda odporúčali sa referenda zúčastniť, tak elity povedali: „Nie, toto referendum o rodine nie je správne. Toto referendum je zneužitie inštitútu priamej demokracie.“
- A po štvrté, sa ukázalo, že vplyv katolíckej cirkvi je výrazne slabší, ako sa všeobecne zdá byť a toto je tiež dobrá správa a možno naozaj nastal čas na poctivú diskusiu o odluke cirkvi od štátu.
Snaha vnášať do spoločnosti prvky náboženského štátu silnie
Martin Poliačik: Myslím, že účasť cirkvi na predreferendovej kampani ukázala, že snaha vnášať na Slovensku do spoločnosti prvky náboženského štátu silnie. My sme sa vlastne zrazu ocitli v situácii, keď z peňazí všetkých daňovníkov bola financovaná kampaň, kde kňazi, cirkevné autority vyzývali prostredníctvom kázní, pastierskych listov na účasť v referende a na to, akým spôsobom hlasovať, a to napriek tomu, že tie dane idú aj od ľudí, ktorí sú v menšine, ktorí majú iný názor alebo od ľudí, ktorí s celou agendou referenda vôbec nesúhlasili.
Nastal čas na systémovú odluku cirkvi od štátu
Sme presvedčení, že aj po tomto referende o rodine naozaj nastal čas na systémovú odluku cirkvi od štátu. Systémovú preto, že rozprávať sa už iba o finančnej odluke podľa nás nestačí. Strana SaS mala finančnú odluku od cirkvi od štátu vo svojom programe už od svojho vzniku. V podstate poznáte jej podobu. Tá bola prezentovaná už niekoľkokrát, je aj v našom programe a je to tá podoba asignačnej dane 1 % zo základu dane.
Jediná možnosť je vstúpiť do aktívneho rokovania s Vatikánom
Ale sú tu ďalšie otázky, sú tu privilégiá, čo sa týka platby daní, ktoré má katolícka cirkev. Je tu povinnosť štátu poskytovať finančné prostriedky na cirkevné projekty v sociálnej, ale aj iných oblastiach. Sú tu samostatné pravidlá pre katolícke zbierky, ktoré sú iné ako pre zbierky občianskej spoločnosti a týchto vecí je niekoľkonásobne viac než len tie, ktoré viem vymenovať. Mnohé z nich majú spoločného menovateľa, a to je zmluva Slovenskej republiky so Svätou stolicou, teda s Vatikánom.
SaS si dala vypracovať právny názor odborníka na medzinárodné právo pána Jakuba Mačáka, ktorý učí medzinárodné právo na univerzite v Exeteri vo Veľkej Británii. Na základe tohto právneho názoru, bohužiaľ, musíme skonštatovať, že možnosť jednostranne odstúpiť od týchto zmlúv je veľmi malá a blíži sa k nule a aj ak by takáto možnosť bola, tak to vieme spraviť len za veľmi dlhý čas, lebo aj Viedenský dohovor o zmluvnom práve hovorí o povinnosti informovať o takomto kroku minimálne 12 mesiacov vopred.
Tým pádom jediná možnosť je vstúpiť do aktívneho rokovania s Vatikánom a podmienky, ktoré zvýhodňujú katolícku cirkev na Slovensku, podľa nás neúmerným spôsobom, zmeniť tak, aby sme vrátili podobu Slovenska do podoby občianskeho štátu, občianskej spoločnosti a do podoby liberálnej demokracie.
Priestor pre toleranciu a chápanie inakosti sa na Slovensku zvyšuje
Diskusia otvorila mnoho tém, samozrejme, keď nadviažem na slová pána premiéra, je potrebné sa vrátiť ku riešeniu každodenných problémov jednak párov rovnakého pohlavia, ale podľa nás aj nezosobášených párov rôzneho pohlavia, keďže 37 % detí na Slovensku sa rodí mimo manželstva. Mali by sme sa po tej, niekedy vášnivej a nie úplne férovej, diskusii pred referendom o rodine naozaj vrátiť k zmierlivému dialógu a k takému dialógu, na základe ktorého budeme schopní hľadať riešenia v mnohých otázkach, ktoré z tej diskusie pred referendom o rodine vyšli a dokonca v takých otázkach, v ktorých sa aj strany v tej diskusii zhodli. Preto vyzývame všetkých, aby sme teraz ukľudnili emócie, aby sme sa opätovne začali rozprávať ako ľudia. Kamarátstva, rodinné vzťahy a dialóg, ktorý bol narušený pred kampaňou referenda o rodine, by sa mali znovu obnoviť, zlepšiť, mali by sme sa začať rozprávať.
Mali by sme jednoducho prijať fakt, že Slováci sa odmietli vrátiť niekoľko sto rokov dozadu a že naďalej pokračujeme v ceste približovania sa modernej civilizácii západného typu, liberálnej demokracii a že priestor pre toleranciu a chápanie inakosti sa na Slovensku zvyšuje.
Treba zakopať vojnovú sekeru a vrátiť sa k vecnej diskusii
Richard Sulík: Myslím, že tie výsledky referenda o rodine sú jasné. Slováci tým, že sa nezúčastnili referenda o rodine, jasne povedali, že si želajú občiansku spoločnosť. Posledné týždne boli veľmi emotívne, namáhavé, polarizovali spoločnosť a aj mnoho vzťahov pokazili. Myslím si, že teraz treba spraviť hrubú čiaru, treba zakopať vojnovú sekeru a vrátiť sa k poctivej vecnej diskusii.