Richard Sulík: Ako je teda dostatočne známe, sobotňajšie referendum o rodine na Slovensku bude o otázkach, ktoré nič nebudú riešiť preto, lebo ten právny stav, ktorý požadujú tieto otázky, existuje už dnes. Moji kolegovia z poslaneckého klubu SaS spolu so mnou sme sa rozhodli, že …
… oznámime naše dôvody, prečo sa referenda o rodine na Slovensku nezúčastníme a začnem teda ako prvý. Môj dôvod je ten, že ako som už vravel, referendum o rodine nič nerieši. Ísť k referendu o rodine na Slovensku je zabíjanie času. Ja som sa preto rozhodol robiť v tento deň niečo zmysluplnejšie, pôjdem sa sánkovať s mojimi deťmi.
Akcia politických výťahárov
Ľubomír Galko: Chcel by som pogratulovať Aliancii za rodinu k tomu, že sa im geniálnym spôsobom podarilo odkloniť mediálnu pozornosť aj pozornosť verejnosti od všetkých smeráckych škandálov a zlodejín tejto vlády. Už niekoľko týždňov sa o nich vôbec nehovorí a nepíše. Najbližšiu sobotu, tak ako každý víkend, príde k nám domov moja mladšia dcéra, ktorá študuje mimo Bratislavy a trávime spolu veľmi málo času, prakticky sme spolu len cez víkend. Budeme robiť presne to isté, čo robíme každý víkend, to znamená, možno si zájdeme spolu do kina, zájdeme možno spolu na obed, navštívime moju mamu, navštívime svokru, skrátka budeme skutočne utužovať našu rodinu a naše 25-ročné manželstvo. Rozhodne náš vzácny čas nevenujeme ľuďom, ktorí za pomoci klamstiev šíria nenávisť v Slovenskej republike medzi ľuďmi a robia to len preto, lebo túto svoju aktivitu chcú použiť ako výťah do politiky. Nebudem z tohto miesta vyzývať ľudí, aby sa referenda o rodine na Slovensku nezúčastnili. Myslím si, že každý má svoj vlastný rozum a zváži, či na takejto akcii politických výťahárov sa zúčastní alebo nie.
Referendum o rodine na Slovensku je otvorený boj proti homosexuálom
Jana Kiššová: Ja sa na tomto referende o rodine na Slovensku nezúčastním, lebo ho považujem za nenávistné a falošné. Toto referendum nie je za niečo, ale je proti niekomu. Referendum o rodine na Slovensku je úplne otvorený boj proti homosexuálom a len falošne sa zakrýva za akýsi pomyselný, ušľachtilý boj za rodinu. Myslím si, že nikto nemá právo rozhodovať o tom, koho budeme považovať za svoju rodinu a ak si nejaká aliancia myslí, že aj mňa do tohto svojho nenávistného boja vtiahne tak, ako sa snaží vtiahnuť celú túto spoločnosť, tak sa jej to nepodarí. Ja sa do tohto boja vtiahnuť nenechám. Ja k tomuto referendu o rodine nepôjdem.
Referendum o rodine nie je dobrým spôsobom na diskusiu
Eugen Jurzyca: Ani ja sa nezúčastním referenda o rodine na Slovensku, a to preto, že si o ňom myslím, že nie je dobrou komunikáciou, dobrým spôsobom, ako si máme v spoločnosti vydiskutovať také jemné, krehké a citlivé otázky, ktoré sú spojené s tým, čo sa učí v škole a s tým, aký vzťah má heterosexuálna väčšina udržiavať s neheterosexuálnou menšinou. Zrejme sa pôjdem ako každý týždeň poprechádzať s manželkou a s kamarátmi do lesa a na druhý deň s mojou mamou.
Za tatina a za maminu
Lucia Nicholsonová: Musím povedať, že ja referendum ako inštitút vyspelých demokracií uznávam. Mne sa referendum ako také páči. O to viac mi je ľúto, že na takéto referendum o rodine na Slovensku, ktoré organizujú 7. Februára, nepôjdem, a to z jednoduchého dôvodu, lebo hovoria, že to je referendum sa tradičnú rodinu. Ja sa priznám, že ani veľmi neviem, čo si mám predstaviť dnes v 21. storočí vychádzajúc z našej reality pod pojmom tradičná rodina. Ja si naopak myslím, že toto referendum nie je o rodine ako takej, ale je o nenávisti, a preto sa na referende za rodinu nezúčastním a tradične víkend strávim so svojou tradičnou rodinou, s mojimi deťmi hlavne a plánujem im pustiť novinku od skupiny Smola a Hrušky, ktorá má fantastický refrén „za tatina a za maminu“.
Zvrátený stredoveký hon na čarodejnice
Juraj Droba: Sobotného referenda o rodine na Slovensku sa taktiež nezúčastním. Považujem ho za zvrátený stredoveký hon na čarodejnice, ktorý nepatrí do 21. storočia, do vyspelej demokracie na Slovensku. Za rodinu budem bojovať iným spôsobom, vezmem svojho syna na hory a pôjdeme sa sákovať, prípadne vyskúšame lyže. A chcem ešte vyzvať všetkých, ktorí stále zvažujú účasť na referende, aby si to veľmi dobre premysleli a ak majú v rodine, prípadne medzi svojimi kamarátmi aspoň jedného človeka, ktorý má inú sexuálnu orientáciu, aby na neho mysleli a zvážili, či dáva zmysel sa referenda o rodine na Slovensku v sobotu zúčastniť alebo nie.
Ako z tejto krajiny urobiť priestor, kde môže byť šťastný každý
Martin Poliačik: Ako učiteľ aj ako filozof nepremýšľam len nad tým, čo budem robiť jeden deň, ale premýšľam nad tým, ako bude vyzerať náš svet. V tomto svete chcem, aby boli deti, ktoré sa učia k empatii, k tolerancii, aby tu boli deti, ktoré chápu, že nemusíme byť všetci rovnakí a ktoré chápu, že by sme sa skôr mali snažiť nachádzať cestu k sebe, ako medzi sebou stavať múry. V sobotu budem dohliadať ako člen Ústrednej volebnej komisie pre referendum nad tým, aby referendum o rodine na Slovensku prebehlo podľa zákona. Budem sa snažiť riešiť všetky podnety, ktoré na referende o rodine dostaneme a budem dúfať, že nikto nezneužije situáciu hlavne v malých mestách a malých okrskoch na to, aby manipuloval s výsledkami tohto referenda. Budem myslieť na svojich priateľov a priateľky z LGBTI komunity, ktorí sú v momentálnej dobe vystavení tlakom a niekedy až fyzickým útokom. Tento týždeň môjho kamaráta vykopali z električky v Ružinove len kvôli tomu, že je gej. Šesť chlapcov si ho počkalo a vyhodilo ho z električky von. Veľmi dúfam, že keď toto nešťastné referendum o rodine na Slovensku budeme mať za sebou, začneme sa zamýšľať nad tým, ako z tejto krajiny urobiť priestor, kde môže byť šťastný každý.
O ľudskej neláske, netolerancii a odmietaní blížnych svojich
Peter Osuský: S odpoveďami na referendové otázky problém nemám. Ak by predo mnou ako poslancom ležali v podobe zákonných návrhov na stole, vedel by som si predstaviť odpovede a možno, že by som parciálne získal i čiastkový potlesk Aliancie za rodinu. Napriek tomu ten potlesk nezískam, pretože sa referenda o rodine na Slovensku nezúčastním. Nezúčastním sa ho napriek tomu, že viem, že mnohí , priatelia, ktorých si vážim, s ktorými zdieľam mnohé hodnoty, sa ho zúčastnia. A zároveň viem, že mnohí ľudia, s ktorými zdieľam len veľmi málo, sa referenda o rodine na Slovensku nezúčastnia. To ale nie je kritérium. Mám pocit, že najhlbšie korene tohto referenda o rodine siahajú do vôd, kde vôbec nie je reč o kresťanskej láske k blížnemu svojmu, ba dokonca ani len k pochopeniu blížneho svojho, že tieto korene čerpajú z mútnych vôd, že tie korene čerpajú z neblahej tradície väčšiny voči menšine. Tieto korene čerpajú z vôd, ktoré chcú povedať menšine:
„My sme tu doma! A vy budete maximálne trpení.“
To nemá nič spoločné s kresťanstvom ani s Bohom, ktorý je láska. Toto kritérium nie je o Božej láske, ale je o ľudskej neláske, netolerancii a odmietaní blížnych svojich.
Témy registrovaných partnerstiev sa rozhodne nevzdávame
Oravová, TA3: Bude strana SaS v súvislosti s referendom o rodine iniciovať v nasledujúcih mesiacoch kroky, ktoré by sa dotýkali napríklad registrovaných partnerstiev?
Richard Sulík: Strana SaS má vo svojom programe od začiatku bod registrované partnerstvá a toto v tom programe ostane. Teraz neviem povedať, či to bude o tri mesiace alebo o dva, o päť, ale rozhodne sa témy registrovaných partnerstiev nevzdávame. Keď dojde vhodná doba, budeme za registrované partnerstvá bojovať. To vám hovorím ako predseda strany, hovorím vám názor strany a hovorím vám názor väčšiny členov našej strany.
Oravová, TA3: Kedy bude tá vhodná doba?
Richard Sulík: Tak ja vám teraz neviem povedať, ale zvážime to. Môžu to byť mesiace, to môže byť aj po voľbách, do volieb. Osobne som presvedčený, že naša spoločnosť potrebuje registrované partnerstvá pre homosexuálov, ale ja pre heterosexuálov. Ja sám som handicapovaný našou spoločnosťou a vychovávam vzorne dve malé deti, takisto ako som vychovávala dve moje staršie deti. Nechcem byť handicapovaný len preto, lebo nemám ten papier. Napriek tomu existujú aj dôležitejšie témy v našej spoločnosti, a to sú ekonomické reformy. To je to, čo Slovensko potrebuje ako soľ po desiatich rokoch prešľapovania na mieste, a tým spôsobeným ekonomickým úpadkom.