Reforma sociálne vylúčených spoločenstiev (SVS) je pre ľudí, ktorí chcú so svojím životom reálne niečo robiť. Je pre tých, ktorí sa chcú vymaniť z chudoby, z chatrče a nájsť v živote perspektívu. Tzv. „rómska reforma“ sľubovaná Ficovou vládou zlyhala. Strana SaS na rozdiel …
… od Smeru prináša skutočnú reformu sociálne vylúčených spoločenstiev, ktorá viac nebude ničiť životy ľudí žijúcich v SVS a ťahať celý štát dolu. Naopak, opatrenia tejto reformy sú založené na troch kľúčových princípoch, ktoré pomôžu všetkým, nielen Rómom. Podpredsedníčka NR SR za stranu SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová sa dlhodobo venuje ľuďom zo SVS, a preto si dala na reforme ak jej autorka mimoriadne záležať. Reforma sociálne vylúčených spoločenstiev po prvýkrát uzrela svetlo sveta na dnešnej tlačovej besede, kde ju predstavila L. Ď. Nicholsonová spolu s predsedom SaS Richardom Sulíkom.
Nové reformné dielo SaS – reforma sociálne vylúčených spoločenstiev
Richard Sulík: Keď sme písali víziu o tom, ako by dobre spravované a úspešné Slovensko mohlo vyzerať, stanovili sme si 8 priorít, ktoré považujeme za dôležité riešiť. Týchto 8 priorít je: vzťah k Európskej únii, podnikateľské prostredie, bezpečnosť a spravodlivosť, rómske osady, odvodový systém, školstvo, zdravotníctvo a štíhly a vyrovnane hospodáriaci štát. K niektorým z týchto ôsmich priorít sme už predstavili naše reformné diela, napr. Odvodový bonus, čo je zásadná reforma odvodov alebo Agendu 2020, čo je výrazne zlepšenie podnikateľského prostredia. Reformné diela ku každej našej priorite sú dôležitou súčasťou našich príprav, aby sme po najbližších parlamentných voľbách mohli prevziať zodpovednosť za Slovensko. Dnes vám predstavujeme ďalšie z našich reformných diel – reformu sociálne vylúčených spoločenstiev. Táto reforma je postavená na troch princípoch:
- maximálna zásluhovosť
- práca dospelým
- vzdelanie deťom.
Viac k týmto princípom ako aj k samotnej reforme sociálne vylúčených spoločenstiev povie Lucia Nicholsonová, ktorá sa už roky tejto problematike venuje. Lucia videla na vlastné oči množstvo rómskych osád, stretávala sa s ľuďmi, má terén osobne pochodený, lebo takáto reforma sa nedá robiť od zeleného stola.
Navrhujeme zriadiť samostatné ministerstvo
Lucia Ďuriš Nicholsonová: Na prvej strane hovoríme o tom, že táto reforma sociálne vylúčených spoločenstiev je pre tých ľudí v sociálne vylúčených spoločenstvách, ktorí chcú so svojím životom niečo urobiť, je pre tých, ktorí sa chcú vymaniť vlastným pričinením z chudoby, z chatrče a získať perspektívu. A zároveň garantujeme, že pre takýchto ľudí potom štát vytvorí možnosti, ktoré potom stačí využiť. Ako prvé z našich opatrení prichádzame s niečím, čo tu ešte nebolo. Myslím, že žiadna politická strana na to nenašla odvahu, ale my v našej reforme navrhujeme zriadiť samostatné ministerstvo pre sociálne vylúčené spoločenstvá s vlastným rozpočtom. Toto ministerstvo bude garantom zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách. Zákon o sociálne vylúčených spoločenstvách bude jasne definovať práva a povinnosti ľudí zo sociálne vylúčených spoločenstiev, ale jeho najdôležitejšou súčasťou bude definícia, čo sú to vlastne sociálne vylúčené spoločenstvá na inom ako etnickom princípe, najmä na sociálno-ekonomických faktoroch.
3 princípy reformy
Po druhé, Richard už hovoril o troch princípoch. Ako prvý je najdôležitejší princíp celej tejto reformy sociálne vylúčených spoločenstiev , princíp zásluhovosti. Najmä princíp zásluhovosti v dávkach, ktoré spadajú do pomoci v hmotnej núdzi. V skratke by som to opísala slovami, že:
„Ten, kto sa snaží, má a ten, kto sa nesnaží, jednoducho nemá.“
Nastavíme motivátory tak, aby sa ľuďom zo sociálne vylúčených spoločenstiev oplatilo byť aktívnymi. To predpokladá reformu dávok v hmotnej núdzi. Štát bude základnou dávkou v hmotnej núdzi garantovať len absolútne minimum. Všetko ostatné bude naviazané na aktivitu jednotlivca. Chceme, aby sa vytvoril priepastný rozdiel medzi tými, ktorí sú aktívni a chcú so svojím životom niečo urobiť a tými, ktorí sú pasívni a pasívni zostanú. Vytvoríme tri stupne aktivačného príspevku v závislosti od náročnosti aktivácie s tým, že nositeľmi aktivačného príspevku podľa našej reformy budú môcť byť aj deti.
Princíp prácu dospelým – chceme, aby cez zmysluplnú prácu, cez vytváranie hodnôt sa menilo a upevňovalo postavenie ľudí zo sociálne vylúčených spoločenstiev v spoločnosti ako takej. Jednoznačne vyplýva, že tá cesta von zo začarovaného kruhu je cez prácu, pretože ak dospelí pracujú, deti chodia do školy. Preto štát musí otvoriť cestu z tohto začarovaného kruhu, a to cez medzitrh práce, otvorený trh práce, cez bývanie a cez vzdelávanie. Navrhuje zrušiť úrad splnomocnenca a zriadiť ministerstvo, ale určite si ponecháme tých 5 regionálnych kancelárií, ktoré má pod sebou úrad splnomocnenca. Z toho vytvoríme regionálne kancelárie ministerstva.
Princíp vzdelanie deťom – chceme, aby sa cez kvalitné a dostupné vzdelanie umožnilo deťom zo SVS vyrovnať ich šance vo vzdelávacom systéme a uplatniť sa na trhu práce. Všetci veľmi dobre viete o obrovskom probléme. Deti zo SVS zaraďujeme na etnickom princípe do špeciálnych škôl a berieme im šancu uplatniť sa v tejto krajine. Chceme zmeniť diagnostiku týchto detí, a to tak, že sa začneme zaoberať deťmi zo SVS od nula rokov, také tu ešte nikdy nebolo, a to cez centrá včasnej intervencie. Ďalej navrhujeme povinné škôlky pre deti zo SVS od troch rokov. Tie škôlky dobudujeme v komunitných centrách. Naviažeme prídavky na deti naozaj tým, aby si rodičia plnili svoje zo zákona vyplývajúce povinnosti. V momente, keď si to rodič nebude plniť, nebude dostávať prídavky na deti. Veľmi nám záleží na tom, aby tieto deti zo SVS zostávali po ukončení povinnej školskej dochádzky na stredných odborných školách, a preto navrhujeme pre deti po 16 roku aktivačný príspevok v najvyššej hodnote 120 eur.