Líder opozičnej SaS Richard Sulík má jasno v tom, ako riešiť vládny krízu. Je SaS na prípadné voľby pripravená? A ako si Sulík predstavuje alternatívu k súčasnej vláde?
.týždeň: Vráťme sa na úvod do času krátko po voľbách v roku 2016. Vtedy sa chvíľu zdalo, že budete schopní zostaviť vládu. Myslíte si, že taká vláda naozaj mohla byť funkčná?
Richard Sulík: Bolo by to mimoriadne náročné. Ale ak vezmeme do úvahy, že Sieť by v takom prípade asi ešte existovala a že aj ostatní hráči by sa v takej vláde zrejme správali konzistentnejšie, tak sa nezdá, že by to bolo nemožné. V porovnaní so súčasnou vládou by sme však mali jeden výrazný deficit. Ich vláda vznikla preto, lebo kšefty spájajú. U nás by tento tmel chýbal.
.týždeň: Fico dnes dookola tvrdí, že jeho vláda nemá alternatívu. To neustále opakovanie znamená len toľko, že alternatíva určite existuje. Otázka je, či na ňu treba predčasné voľby. Nedá sa to dosiahnuť aj bez nich?
Richard Sulík: Nie, takáto možnosť neexistuje. Ak by to mala byť opäť Ficova vláda, musel by nahradiť SNS nejakou inou stranou a ja nevidím nikoho, kto by to bol ochotný spraviť. A vo vláde bez Fica by musela byť SaS, lenže to my odmietame. Voliči boli oklamaní, strany vládnej koalície porušili predvolebné sľuby, ktoré dali svojim voličom, jedna z tých strán potom prestala existovať, takže pri súčasnom rozložení mandátov by sme sa my už vládu zostavovať nepokúšali. Najkorektnejšie voči občanom je nechať ich opäť rozhodnúť, kto má vládnuť.
.týždeň: Čiže najrozumnejším riešením súčasnej krízy sú podľa vás…
Richard Sulík: …predčasné voľby. To predsa nie je nijaká dráma.
.týždeň: Sú v momentálnej situácii predčasné voľby pravdepodobné?
Richard Sulík: Nemyslím. Ich pravdepodobnosť síce výrazne stúpla, ale nepovažujem ich za najpravdepodobnejšiu alternatívu.
.týždeň: Ale je to možnosť, s ktorou treba počítať. Ste pripravení na to, že odteraz môže vláda padnúť prakticky hocikedy a voľby môžu byť vyhlásené v horizonte necelého pol roka?
Richard Sulík: Existuje relatívne čerstvý interný materiál, schválený republikovou radou, ktorý sa volá Stratégia SaS do NR SR 2020. Nie je to rozsiahly dokument, ale je v ňom všetko podstatné. A jeden z bodov je postup v prípade predčasných volieb. A to nielen teraz, ale aj o pol roka, o rok. Čiže my pripravení sme. Ale ako konkrétne, to vám – z pochopiteľných dôvodov – neprezradím.
.týždeň: Súčasťou stratégie bývajú aj rôzne varianty povolebnej spolupráce. Kto sú vaši prirodzení partneri?
Richard Sulík: Otom neuvažujem. Uvedomujem si, že to znie ako štandardná odpoveď politika, ktorá je často nepravdivá, ale naozaj o tom neuvažujem. Pretože takéto úvahy nikam nevedú. Človek sa iba zamotá vo vlastných myš -lienkach a k ničomu nedospeje. Okrem toho, volebné výsledky budú určite výrazne iné ako to, čo sa dnes meria v prieskumoch. Aj preto nemá veľký význam sa tomu dopredu príliš venovať. Všetok čas, ktorý by som strávil takýmito úvahami, radšej venujem rozmýšľaniu o tom, ako zabezpečiť čo najlepší volebný výsledok SaS.
.týždeň: Takže nijaké rozlišovanie medzi prirodzenými spojencami, ako-tak prijateľnými stranami a neprijateľnými stranami? Teda okrem kotlebovcov a Smeru.
Richard Sulík: Kotlebovci a Smer sú pre nás ako partneri neprijateľní, to sme už povedali veľakrát a celkom jasne. Ale tam sa naše úvahy končia. Samozrejme, že OĽaNO je nám oveľa bližšie ako SNS, ale nerobíme nijaké vyhlásenia okrem kategorického odmietnutia spolupráce s Kotlebom a Smerom.
.týždeň: Čiže nevylučujete spoluprácu ani s Andrejom Dankom. Väčšina komentátorov ho dnes považuje za nespoľahlivého a nevypočítateľného partnera. Je naozaj taký, alebo majú jeho nedávne kroky nejakú vnútornú logiku?
Richard Sulík: Možno pre skutočného insidera tie kroky nejakú logiku majú, ale pre človeka, ktorý to pozoruje niekde zvonku, to nie je zrozumiteľné. Vypovedať z čista jasna koaličnú zmluvu, to jednoducho nie je zrozumiteľné. Ja chápem, o čo Dankovi ide a čo robí. On bojuje o prežitie. Ale trpí akútnym nedostatkom skúseností, v tom je presne taký, ako som bol pred šiestimi rokmi ja.
.týždeň: V akom zmysle?
Richard Sulík: Keby som mal dnešné skúsenosti napríklad pri vtedajšom hlasovaní o eurovale, veľa vecí by som urobil inak. A z toho jednu podstatnú: pred hlasovaním by sme odišli zo sály. To sa zdá ako drobný krok, lebo veď nehlasujete tak či tak, ale keby sme odišli zo sály, tak koaliční partneri by videli, že to naozaj myslíme vážne. Oni tomu do poslednej chvíle neverili. A ja som si zas nedokázal predstaviť, že keď im pol roka niečo hovoríme, oni tomu aj tak neveria. Keby sme odišli zo sály, azda by to konečne pochopili a nedali by hlasovať. Predsedajúci schôdze má do poslednej chvíle možnosť hlasovanie odložiť amyslím, že po našom odchode by toto svoje právo využil.
.týždeň: V čom robí chyby Danko?
Richard Sulík: Napríklad v komunikácii. Nevytvoril si nijaké predpolie, preto bol nezrozumiteľný. Ak sa chcel pustiť do takej vysokej hry, mal v dostatočnom predstihu vysielať signály, že niečo v koalícii škrípe. Ale on namiesto toho po každom spore povedal, že všetko je vlastne v poriadku. Vo štvrtok hovorí, že sa nič nedeje, a v pondelok vypovie koaličnú zmluvu. No ale potom sa nemôže čudovať, že ho všetci budú považovať za nevypočítateľného, aj keď jeho správanie môže mať svoju logiku.
.týždeň: V rozhovore pre .týždeň Danko povedal, že jadrom súčasnej vládnej krízy a najväčším problémom koalície je „prirodzená rivalita o voliča medzi Smerom-SD a SNS“. Ale podobná rivalita je aj medzi vami a OĽaNO. Koľko spoločných voličov máte?
Richard Sulík: To netuším.
.týždeň: Nemáte prieskumy?
Richard Sulík: V týchto otázkach čísla z prieskumov už dosť lietajú. To je takzvaná druhá voľba a tie čísla naozaj veľmi kolíšu. A čo by som aj z toho mal, keby som vedel, že je to napríklad tridsať percent? Mňa zaujímajú preferencie.
.týždeň: Ale vnímate istú súťaž o voliča medzi vami a OĽaNO?
Richard Sulík: To rozhodne áno, tá nepochybne je a bude vždy. Preto treba pracovať na tom, aby ste rozumnými dohodami tú súťaž do určitej miery neutralizovali. A v prípade, že tam súťaž nie je – napríklad s KDH asi nesúťažíme o toho istého voliča – tam zas treba rozumnými dohodami dospieť k niečomu, za čo sa vedia postaviť všetky zúčastnené subjekty.
.týždeň: Zdá sa, že OĽaNO prechádza fázou vnútorných zmien. Ako to hodnotíte?
Richard Sulík: OĽaNO nikdy nebola strana, v tomto Igor Matovič stratil pár rokov. Mal od začiatku začať budovať stranu. V roku 2010 sme mali dohodu, že bude na našej kandidátke a do konca roka stranu nezaloží. To dodržal, stranu založil až v roku 2011, ale nezačal ju budovať ako stranu, túto možnosť jednoducho prepásol. Vymyslel ten koncept s pritiahnutím nezávislých ľudí do parlamentu, lenže takto sa nemôže podariť účinne sformovať politickú silu. Ak bude tvoriť vládnu väčšinu sedemdesiatšesť nezávislých osobností, tak z toho nikdy nevznikne nejaká koherentná funkčná politika. Poslanec sa má, samozrejme, riadiť iba svojím vedomím a svedomím, ale určitá miera disciplíny tam musí byť. Respektíve súčasťou vedomia a svedomia poslanca musí byť nejaká lojalita ku koaličným stranám a k programovému vyhláseniu vlády. Takže ak sa v OĽaNO zamýšľajú nad transformáciu na štandardnejšiu politickú stranu – a naozaj sa zdá, že sa tam niečo také deje – tak to vítam.
.týždeň: Vašimi partnermi v prípadnej budúcej vláde by mohli byť aj ľudia okolo Progresívneho Slovenska alebo okolo poslanca Beblavého, ktorí majú zrejme obavy z vašej zahraničnopolitickej orientácie. Čo by ste robili v zahraničnej politike?
Richard Sulík: V prvom rade by som neodovzdával suverenitu Slovenska. Napríklad teraz na stretnutí premiéra s prezidentom Macronom by som nesúhlasil s tým, že sa vzdáme našich komparatívnych výhod v oblasti daňovej legislatívy bez nejakej hmatateľnej protihodnoty. Viem, čo nás to bude stáť, ale neviem, čo za to dostaneme. Preto je legitímne, korektné a určite nie protieurópske pýtať sa, čo dostaneme, ak sa nejakých vecí vzdáme. Na tom stretnutí Fico nehájil záujmy Sloven -ska a pritom Macron hájil záujmy Francúzska. Nie Európskej únie, ale Francúzska. Veď boj proti sociálnemu dumpingu nie je prejavom supereurópanstva. Tým by bola podpora základných ideí EÚ, medzi ktoré patrí voľný pohyb tovaru, kapitálu, služieb a osôb. Ale Mac -ron sa snaží o obmedzovanie voľného pohybu osôb. Pretože je to v záujme Francúzska. Macron chráni francúzsky trh a Fico mu pri tom ako užitočný idiot asistuje.
.týždeň: Vidíte základnú pozíciu Slovenska pri rokovaniach o novej podobe EÚ v rámci V4?
Richard Sulík: Nie. Rozhodne to nevidím ako základnú pozíciu, aj keď to vie byť veľmi užitočné. Takže účelovo by som sa spájal s ostatnými krajinami V4, ale ak sa aj V4 na niečom dohodne, neznamená to, že sa musí dohodnúť na všetkom.
.týždeň: Samotná V4, respektíve jednotlivé krajiny, sa v poslednom čase dosť menia. Ako napríklad vnímate situáciu v Poľsku?
Richard Sulík: Slovami Lucie Žitňanskej by som povedal, že som znepokojený. (Smiech.) Nepovažujem to za dobrý vývoj. Myslím, že idú zbytočne na hranu vo vzťahu k Európskej únii. A ak ideme k podstate veci, tak pokiaľ má exekutíva generovať súdnu moc, tak demokracia je naozaj ohrozená. Určite je ohrozený princíp trojdeľby moci, ktorý vnímam ako jeden z pilierov demokracie. Pretože demokracia, to nie sú len slobodné a tajné voľby.
.týždeň: Čo sa volieb týka, prieskumy čoraz jasnejšie naznačujú, že by mohla vzniknúť vládna koalícia bez Fica a bez Kotlebu soSaS ako najsilnejšou stranou. Čo by bolo potrebné urobiť s touto krajinou ako prvé?
Richard Sulík: Krok číslo jeden je zastaviť kradnutie. Spôsob je pritom jednoduchý, stačí vymeniť niekoľko kľúčových ľudí. Ako už dávnejšie povedal Daniel Lipšic, na zastavenie rozkrádania štátu by výrazne pomohlo vymeniť generálneho prokurátora, špeciálneho prokurátora, policajného prezidenta a šéfa NAKA. To by okamžite rozviazalo ruky tým čestným prokurátorom a policajtom, ktorí tam sú. A podobné je to zrejme vo všetkých rezortoch, nielen v rezortoch vnútra a spravodlivosti. Všade stačí vymeniť niekoľko ľudí. Vezmime si naprí -klad eurofondy, na ktorých sú prisatí ako pijavice. Tam stačí vymeniť dvoch-troch ľudí, nie stovky. V zdravotnej poisťovni stačí vymeniť jedného človeka, aby sa zabránilo zmluvám typu teta Anka a masér Kostka. Netreba robiť nijaké plošné výmeny, ide len o niekoľko kľúčových postov. Čiže prvými krokmi novej vlády by mali byť veľmi rýchle – nemalo by to trvať dlhšie ako mesiac – výmeny na dvadsiatich až tridsiatich dôležitých postoch. A výsledky by sme pocítili tiež rýchlo. Nehovorím, že by sa úplne prestalo kradnúť, ale zastavilo by sa to bezbrehé rozkrádanie.
Danko trpí akútnym nedostatkom skúseností, ako ja pred šiestimi rokmi. Macron chráni francúzsky trh a Fico mu pri tom ako užitočný idiot asistuje.