Rokovania medzi Gréckom a eurozónou sa ešte ani poriadne nezačali a grécka vláda ich vyhlásila za stroskotané. Hoci Gréci označili návrh eurozóny za absurdný, dostali od nej ultimátum. V prípade, že Gréci ustúpia, bude im umožnené núdzové stretnutie s členmi …
… eurozóny. O možných scenároch hovorí Richard Sulík: Včera už po druhýkrát stroskotali rokovania medzi Gréckom a eurozónou a situácia sa veľmi skomplikovala. Stalo sa presne to, pred čím som varoval, záchrana Grécka bola najmä záchranou nemeckých a francúzskych bánk a Grécku najmä zvýšila dlh.
Dve možnosti čo ďalej
Po tom, čo rokovania medzi Gréckom a eurozónou zlyhali, preto vidím len dve možnosti:
- Buď neustúpi ani Európska únia a platobná neschopnosť Grécka tu bude veľmi rýchlo a môže nasledovať výstup Grécka z eurozóny, i keď nemusí. Neexistuje mechanizmus, podľa ktorého by Grécko mohlo z eurozóny vystúpiť či už dobrovoľne, alebo by mohlo byť vylúčené. Pripomínam, že Slovensko vystavilo záruky, ktoré sú neodvolateľné a bezpodmienečné a o tieto záruky by v prípade vyhlásenia platobnej neschopnosti Grécka prišlo.
- Druhá možnosť, Európska únia ustúpi, čo znamená, že Grécku bude odpustená časť dlhov. Aj v tomto prípade Slovensko príde o časť vystavených záruk.
Rokovania medzi Gréckom a eurozónou nemuseli zlyhať, keby…
K tejto mimoriadne náročnej až neriešiteľnej situácii vôbec nemuselo dôjsť, keby už v roku 2010 pri prepuknutí krízy, čiže pred piatimi rokmi, eurozóna dodržiavala svoje vlastné pravidlá. Keby jednoducho dodržali článok 125 Európskej ústavy, ktorý vraví, že …
Každá krajina ručí za svoje záväzky sama, nechali vtedy Grécko skrachovať a nechali ho opustiť eurozónu.
Vtedy bolo Grécko vo výrazne lepšej kondícii. Za 5 rokov dostali tzv. „záchrancovia“ eurozóny Grécko ekonomicky na kolená a dnes je tá situácia výrazne horšia. Aj preto rokovania medzi Gréckom a eurozónou zlyhali.
Zbabelý alibizmus Roberta Fica
Žiaľ, aj naši koaliční partneri si išli nohy dolámať, aby mohli splniť želania Bruselu. Neváhali položiť vlastnú vládu, len aby mohli byť vystavené neodvolateľné a bezpodmienečné záruky Grécku vo výške 1,3 miliardy eur. Toto všetko za výdatnej pomoci Roberta Fica.
Návrhy Roberta Fica, že on usporiada referendum, ak by sme mali odpustiť Grécku časť dlhu, sú zbabelým alibizmom, nič viac.
Robert Fico sa teraz musí zachovať ako štátnik a odmietnuť akékoľvek platby Slovenska do Grécka. To, čo sa malo stať pred piatimi rokmi, že Grécko opustí eurozónu, sa jednoducho musí stať teraz, lebo Grécko nemá šancu v eurozóne prežiť.
Treba už zahryznúť do kyslého jablka
Zavedením eura sa stalo to, že vlastne pomer medzi gréckou drachmou a nemeckou markou sa na veky vekúce zafixoval. A dnes vidieť, že to nefunguje, že euro je pre Nemecko príliš lacné. Pre silné, exportne orientované hospodárstvo Nemecka je euro príliš lacné, zatiaľ čo pre Grécko je euro príliš drahé. Preto sa dnes dovážajú paradajky z Holandska do Grécka. Preto treba teraz už zahryznúť do kyslého jablka, treba umožniť Grécku vyhlásenie platobnej neschopnosti a hlavne Grécko musí opustiť eurozónu.
A ešte raz vyzývam Roberta Fica, aby konečne konal ako zodpovedný štátnik a chránil záujmy Slovenska. V záujme Slovenska rozhodne nie je poslať 1,3 miliardy eur do Grécka.