Kampaň A DOSŤ! je nestranícka občianska iniciatíva, ktorá upozorňuje na krízový stav vzdelávania na Slovensku. Kampaň A DOSŤ! sa snaží prinútiť politikov, aby navýšili financie do vzdelávania a pristúpili k zásadným zmenám v školstve. Podľa tejto iniciatívy treba pristúpiť …
… k riešeniam krízy v školstve čo najskôr, pretože po marcových voľbách už bude neskoro. Strana SaS vyjadruje ochotu podieľať sa na formulovaní vízie kampane A DOSŤ! Členovia strany SaS nechcú, aby sa v školstve plytvalo a sú si plne vedomí, že vzdelávanie detí je mimoriadne dôležité. Práve na tejto skutočnosti preto postavili svoju školskú časť volebného programu. SaS je zároveň presvedčená, že kampaň A DOSŤ! je tá, ktorá má ku školstvu čo povedať.
Kampaň A DOSŤ! – stanovisko SaS
Martin Poliačik: Sme veľmi radi, že po tom, čo sme v opozícii dlhodobo schopní sa zhodovať na krokoch, ktoré by mohli pomôcť slovenskému vzdelávaniu a školstvu, často sme aj schopní spoločne postupovať a častokrát sme sa vopred dohodli na ponúkaných riešeniach a krokoch. Takisto sme spolupracovali naposledy pri odvolávaní Ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraja Draxlera. Dnes sa k tomuto spoločnému snaženiu pripája aj verejný sektor. Kampaň A DOSŤ! chce dosiahnuť v koncipovaní budúcej vízie vzdelávania na Slovensku celospoločenskú zhodu a pozýva k tomu aj politické strany. Dnes chceme ponúknuť stanovisko strany SaS a ochotu podieľať sa na formulovaní tejto novej vízie kampane A DOSŤ!
Rozhodovať by mali rodičia
Richard Sulík: My v SaS sme si vždy dali záležať na tom, aby sa sloboda jednotlivca premietala do nášho programu či už osobná sloboda, alebo ekonomická. V školstve je to do veľkej miery osobná sloboda, kedy sme presvedčení, že rodičia by mali v prvom rade rozhodovať o forme vzdelania, o výbere školy a, samozrejme, v spolupráci s učiteľmi alebo s vedením školy nájsť ten najvhodnejší model vzdelávania svojich detí. Rodičia by oveľa viac mali mať do tohto čo rozprávať. Štát by mal dať k dispozícii možnosť deti vzdelať, ale nemusí riešiť každý jeden detail. Myslíme si, že dnešné školstvo je zbytočne preregulované. Bolo by to ďaleko lepšie, keby rodičia prevzali a veľakrát aj prevziať chcú na seba väčšiu zodpovednosť.
Kampaň A DOSŤ! by mala mať ku školstvu čo povedať
Vzdelávanie detí je mimoriadne dôležité. Je to naša budúca generácia, sú to naše budúce elity, sú to tí, ktorí budú v budúcnosti tvoriť hodnoty, ktorí budú mať za úlohu spraviť Slovensko takým, aby sa tu dalo lepšie pracovať, podnikať a žiť. Práve preto je oblasť školstva veľmi dôzležitá. Z tohto dôvodu vítame nielen my ako strana SaS, ale aj ja osobne kampaň A DOSŤ! Pozeral som si ľudí, ktorí túto iniciatívu zvolali. Nepoznám osobne úplne všetkých, ale tí, ktorých poznám, dávajú veľkú nádej, že by táto kampaň A DOSŤ! mohla priniesť reálne výsledky, respektíve konkrétne návrhy, akými by sa dalo školstvo zlepšiť. A keďže školstvo nie je problematika na jedno volebné obdobie, ale na oveľa dlhšie, tak si myslím, že práve kampaň A DOSŤ! by mala mať ku školstvu čo povedať.
Aby sa v školstve neplytvalo…
Eugen Jurzyca: Tak, ako sme sa v škole kedysi učili, všetko so všetkým súvisí, a tak súvisí aj školská časť programu strany Sloboda a Solidarita s tou ekonomickou časťou, ktorá sa týka verejných financií. Jedným z bodov nášho programu je, že budeme požadovať, aby všetky veľké projekty, ktoré vláda chystá, boli urobené na základe zverejnenej analýzy návratnosti týchto prostriedkov. Aby sa naďalej nestávalo, že peniaze, ktoré majú ísť na zdravé aktivity v školstve, idú na veľké projekty, ktoré majú nízku alebo nulovú návratnosť, inými slovami, aby sa v školstve neplytvalo, aby peniaze išli tam, kam majú ísť.
Viac slobody
Martin Poliačik: Základnou zlatou niťou, ktorá sa vynie naprieč celým programom SaS pre vzdelávanie a školstvo, je, že prinesenie viac slobody. Je to viac slobody pre zriaďovateľov škôl, aby mohli odmeňovať kvalitných učiteľov lepšie a aby mali silnejšie ruky v tom, keď majú učiteľa, ktorý viac deťom škodí, než by im pomáhal pri vzdelávaní, aby mali možnosť takého učiteľa jednoducho prepustiť. Dnes majú častokrát ruky zviazané. Viac slobody pre zriaďovateľov škôl, aby si mohli voliť svoju vlastnú cestu, akým spôsobom budú deti a študentov vzdelávať. Organizácie ministerstva školstva nemajú byť tie, ktoré diktujú, nemajú byť tie, ktoré tlačia. Majú byť tie, ktoré pomáhajú a majú byť tie, ktoré ponúkajú. To znamená, aj inšpekcia, aj metodické centrá, špeciálne pedagogické centrá majú byť pomáhajúce organizácie, ktoré tam, kde veci fungujú, nezasahujú a tam, kde veci nefungujú alebo si pýtajú pomoc, ponúkajú riešenia. Takisto to má byť viac slobody pri narábaní s finančnými prostriedkami. Je pre nás neprijateľné, aby snaživá riaditeľka alebo riaditeľ na škole, ktorá prenajíma telocvičňu alebo jedáleň, alebo robí iné ziskové aktivity, všetky tieto peniaze musel odovzdávať zriaďovateľovi, v tomto prípade sú to buď obce alebo VÚC, a tým pádom nie sú motivované riaditeľky alebo riaditelia škôl získavať navyše peniaze, lebo aj tak o všetky tieto peniaze prídu. Hovoríme tiež o slobode učiteľov pri zostavovaní učebných plánov. Samozrejme, štátny pedagogický plán alebo štátny pedagogický program musí byť dodržaný, ale akým spôsobom sa k nemu dostaneme, či to bude bloková výučba, či to bude výučba po predmetoch, v ktorom ročníku čo sa bude učiť, to už nechávame na samotné školy. Či to bude v zmiešaných skupinách deti viacerých vekov alebo či to bude v triedach, ako ich dnes poznáme, či sa budú deliť alebo nie, chceme nechať na samotné školy. To znamená tú veľmi prísnu reguláciu, kde sa pomaly reguluje aj to, že kedy má ktorá hodina začať a koľko má trvať, chceme nechať v rukách samotných škôl. Podrobný program pre školstvo strana SaS zverejnila na svojej stránke. Verím, že ak sa pozriete a porovnáte si dokumenty, ktoré ponúka napríklad aj kampaň A DOSŤ! alebo iní poprední myslitelia a vizionári v školstve na Slovensku, nájdete mnohé z nich presiahnuté aj do programu SaS. Dôvod je ten, že ja osobne som s nimi posledné tri roky veľmi intenzívne komunikoval a mnohé z podnetov, ktoré vnášajú aj do tejto diskusie, sú v našom programe zapracované. Týmto nabádam všetkých, ktorí sa o slovenské školstvo a vzdelávanie zaujímajú, aby si program strany SaS veľmi dôkladne preštudovali.
Výzva Draxlerovi, aby vypočul volanie zo strany odborníkov
V poslednej diskusnej relácii, v ktorej som bol s pánom ministrom Draxlerom, tento povedal, že ho veľmi mrzí, že témy týkajúce sa školstva boli tak skoro spolitizované, že sa bavíme len o malých kauzách a že nie je priestor pre širokú prierezovú diskusiu o vízii budúceho vzdelávania. Týmto ho vyzývam, tým, že tu existuje zjavne silná platforma občianskej spoločnosti, tým že tu existuje kampaň A DOSŤ!, platforma, ktorá je založená na odborníkoch, aby sa zúčastnil akýchkoľvek okrúhlych stolov alebo diskusií, kde pôjdeme bod po bode a budeme sa vecne rozprávať o tom, čo môže vzdelávaniu, rodičom, učiteľom a takisto deťom na školách pomôcť, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Verím, že ak už nevypočuje pán minister volanie zo strany opozičných strán, čo nie nutne musí, tak že vypočuje aspoň volanie zo strany odborníkov, občianskej verejnosti kampane A DOSŤ! a že sa do volieb ešte niekoľkokrát stretneme a budeme sa rozprávať o tom, ako slovenské školstvo dostať zo šlamastiky, v ktorej sa dnes nachádza.