Nie je náhoda, že strana SaS má v názve dva pojmy – sloboda a solidarita. Sú to totiž dve základné hodnoty, o ktoré sa liberáli opierajú. Vo vnímaní hodnôt sloboda a solidarita je však rozdiel. Ktorá z nich je dôležitejšia, prezradil predseda strany SaS Richard Sulík v rozhovore …
… pre Trend. A nielen to, líder SaSkárov tiež odpovedal na otázky ohľadom nášho členstva v Európskej únii či o politickom vývoji na Slovensku.
Sloboda a solidarita – ktorá je dôležitejšia?
Otázka: V názve strany SaS je sloboda a solidarita, ktorá z týchto hodnôt je pre Vás dôležitejšia?
Richard Sulík: Sloboda a solidarita sú dve základné hodnoty, na ktorých je postavená strana SaS, avšak nevnímame ich obidve rovnako. Zatiaľ čo slobody chceme pre jednotlivca čo najviac, tak solidarity chceme v našej spoločnosti dosiahnuť nejakú základnú mieru. Čiže je tam dosť veľký rozdiel vo vnímaní týchto hodnôt. A teraz, keď sa pýtate, ktorá je dôležitejšia, tak jednoznačne sloboda.
Dôležité je vedieť sa spojiť
Otázka: Aká je váha hlasu Slovenska v rámci EÚ?
Richard Sulík: Takmer žiadna. Slovensko má 5 miliónov obyvateľov. Európska únia má 500 miliónov obyvateľov, čiže váha hlasu je 1 %, reálne tým nezmôžete nič. Avšak dá sa táto váha hlasu takpovediac pákovať, napr. sa vedieť spojiť v otázke migrantov krajiny V4, a potom je už tá váha hlasu, samozrejme, silnejšia, významnejšia. Takisto sa teraz niečo podobné stalo pri kvalite potravín. Na západe sú potraviny kvalitnejšie. My sme tu akási druhá liga. Tam sa treba ozvať a tam, keď sa tá váha hlasu pákuje, vie sa aj niečo významnejšie docieliť.
Slovensko sa dá spravovať výrazne lepšie
Otázka: Keď ste začínali, brali Vás ako nováčika. Čo Vás politika za tie roky naučila?
Richard Sulík: Nespoliehať sa na dohody, urobíte dohodu a zajtra neplatí. A potom teda musím povedať, že keď som išiel do politiky, tak rôzni ľudia mi vraveli: „Ježiš, čo sa tam hrabeš? Tam je toľko bahna a toľko špiny.“ A musím povedať, že mali pravdu, toto ma politika naučila, že naozaj je taká, ako sa o nej hovorí. Na druhej strane ale mám nádej, ktorú mi politika doteraz nedokázala vziať, a síce, že naozaj sa dá Slovensko spravovať výrazne lepšie, ako dnes.
Záujem Slovenska musí byť na prvom mieste
Otázka: Ak by ste sa stali novým premiérom, presadzovali by ste vystúpenie Slovenska z EÚ?
Richard Sulík: To v žiadnom prípade. Členstvo v Európskej únii je kľúčovým záujmom Slovenska a silou-mocou odtiaľ vystupovať by nás mohlo len poškodiť. Ale na druhej strane to neznamená, že musíme so všetkým súhlasiť a že teraz nemáme chrániť záujmy Slovenska. O to viac, že sme v spolku krajín, ktoré na prvom mieste hľadia na svoje vlastné záujmy, pekne rozprávajú o EÚ – spoločenstvo, solidarita, ale tvrdo obhajujú svoje záujmy a Slovensko musí robiť to isté. To znamená, sme členmi v rôznych spolkoch aj v Európskej únii, buďme tam členmi, plňme si naše záväzky, ale záujem Slovenska musí byť na prvom mieste.
Morálny úpadok spoločnosti je cítiť čoraz viac
Otázka: Aký je politický vývoj Slovenska za posledné roky? Pozitívny alebo negatívny?
Richard Sulík: To už je taká dosť politická otázka. Nie, nevyvíja sa to dobre. A hlavne taký morálny úpadok je cítiť čoraz viac. Jednoducho v civilizovanej krajine je neprípustné, aby premiér býval v byte možného daňového podvodníka, aby minister vnútra bol vyšetrovaný pre majetkové podvody a tváril sa, že sa nič nedeje. Aby peniaze určené na vedu, firma, ktorá sa evidentne vedou zaoberá, nedostala z titulu nedostatku skúseností a firma, ktorá ešte pred rokom robila upratovacie služby, dostala milióny eur. Toto je taký veľký morálny úpadok, ktorý sa deje napriek tomu, že klesá počet nezamestnaných, áno, či už naozaj alebo kvôli tomu, že sa upravujú štatistiky. Alebo rastie HDP, áno, ale tento morálny úpadok spoločnosti pácha väčšie škody ako by páchala o niečo vyššia nezamestnanosť, napríklad.