Rozhovor pre Aktuality.sk | Richard Sulík: Nikdy by som ako Robert Fico nehovoril, že Soros na jar tohto roku ovplyvňoval dianie v krajine a nikdy by mi nenapadlo ísť sa zaliečať do Ruskej dumy, ako to urobil Andrej Danko, tvrdí v rozhovore pre Aktuality.sk predseda najsilnejšej …
… opozičnej strany SaS Richard Sulík.
Migračný pakt ste nazvali nevýhodným dokumentom. Argumentujete tým, že o tom, kto bude žiť na niečom území, by mali rozhodovať obyvatelia tohto územia. V pakte ste čítali niečo, že by o tom mal rozhodovať niekto iný?
Ten pakt je pre Slovensko nevýhodný. To je zápecníctvo, podpisovať niečo len preto, lebo sa to patrí a prišlo to z OSN. Pri každej jednej zmluve treba zvážiť, či je pre Slovensko výhodná, no a toto je nevýhodné, lebo nás to politicky zaväzuje.
Nie je to síce právny záväzok, ale politický záväzok je to veľmi silný. Tých pár dobrých vecí, ktoré sa v pakte nachádzajú, napríklad, že migranti majú byť pri vstupe registrovaní, alebo to, aby boli zjednodušené navrátenia migrantov, už riešia iné dokumenty a lepšie.
Napríklad Dublin 4, ktorý EÚ už predstavila a bude sa ňom čoskoro rokovať, to rieši precíznejšie.
Nám sa zdá, že migračný pakt hovorí v podstate to isté, čo tvrdíte aj vy. Napríklad v pakte sa hovorí o tom, že musíme vytvoriť všetky podmienky pre to, aby ľudia zo svojich krajín neodchádzali, alebo o tom, že migrácia musí byť regulovaná.
No, ďakujem pekne. To znamená, že tento dokument vychádza z toho, že migrácia je fenomén, ktorý tu bude, ktorému sa nevieme ubrániť a jediné, čo môžeme robiť, je lepšie manažovať. Duch paktu je taký, že ilegálna migrácia je zlá, tak z nej spravme legálnu a potom je to v poriadku.
V pakte sa hovorí aj o ochrane hraníc.
Nepotrebujeme žiaden pakt OSN na to, aby štáty EÚ chránili schengenskú hranicu. Na to naozaj netreba žiaden pakt s nejakými pofidérnymi režimami vo svete, ktoré sa chcú zbavovať svojich občanov.
Tým, že sa k paktu neprihlásime hoci aj kriticky, nezbavujeme sa zodpovednosti za to, čo sa tu deje? Migrácia je predsa globálny problém.
Čo sa deje kde?
Vo svete.
Nemáme zodpovednosť za to, čo sa deje kdekoľvek vo svete. Za to, že z Bangladéšu chcú ľudia utekať niekde inde, Slovensko má nulovú zodpovednosť.
Čiže, keď bude chcieť vyraziť 150 miliónov utečencov z Afriky a časť z nich si povie, že ich cieľovou destináciou je Slovensko, až vtedy to bude náš problém?
Úplne zbytočne to hrotíte a staviate do absurdných situácií. Bavme sa o reálnych situáciách. Keby sme sa k paktu pridali, vytvoríme očakávania migrantov asi tak, ako boli selfíčka od pani Merkelovej, ktoré tiež boli právne nezáväzné.
Že my vlastne s migráciou súhlasíme, len ju musíme lepšie manažovať. No a ja s masovou migráciou nesúhlasím, a preto som proti paktu.
Čo pre nás znamená, že sa k paktu neprihlásime?
Vôbec nič.
Mal by ísť do Marakéšu nejaký slovenský zástupca?
Keďže pakt bude prijímaný aklamačne (spoločne vyjadrený súhlas, pozn red.), tak nie, nemal by tam ísť nikto.
Objavili sa názory, že by tam mohol ísť prezident Kiska.
Nemyslím si, že by to bolo správne. Aklamačné odsúhlasenie dokumentov vyzerá tak, že sa povie – máme tu takýto návrh, všetci, ktorí ste v sále, povedzte vaše pripomienky.
Zažil som to v Európskom parlamente, je to veľmi zvláštny druh hlasovania. Najlepšie je nezúčastniť sa, ale zároveň je dôležité písomne doručiť naše výhrady.
Minister Lajčák hovorí, že ak do Marakéša nepôjdeme, bude to opäť raz o nás bez nás.
Pakt, ktorého sa nezúčastníme, je o nás bez nás. Nech je kľudne o nás bez nás, je to úplne v poriadku. Okrem toho my tam diplomatickou poštou doručíme riadne odôvodnenie, prečo sme k paktu nepristúpili.
Minulý týždeň ste vyhlásili, že Rusko nevnímate ako hrozbu.
Nie, povedal som, že v tejto dobe a pre Slovensko Rusko nepovažujem za priamu bezpečnostnú hrozbu. Bezpečnostná hrozba je v prvom rade otázka našej bezpečnosti, teda vojenský útok, politické spochybnenie našej suverenity, narúšanie územnej celistvosti.
Z tohto pohľadu Rusko nevnímam ako bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko. Netvrdím to len ja, ale aj ďalší ľudia. Ale Rusko je významnou bezpečnostnou hrozbou pre Ukrajinu. To, že Rusko anektovalo Krym, je v jasnom rozpore s medzinárodným právom, a to rozhodne netreba bagatelizovať.
Slovensko má patriť na Západ a v tom mám úplne jasne. Ale myslím, že je správne pomenovať veci precízne. Myslím si, že Rusko je politickou hrozbou, ale ako priamu bezpečnostnú hrozbu ho pre Slovensko v tejto dobe nevidím.
Premiér Pellegrini oznámil, že Slovensko vyhostilo ruského diplomata, ktorý vykonával rozviedne aktivity voči záujmom Slovenskej republiky. Ani to váš názor na Rusko nezmenilo?
Ak na Slovensku niekto porušuje platné pravidlá, napríklad vykonáva rozviedne aktivity, treba ho bez pardonu vyhostiť.
Mimochodom, prekvapuje ma, že na našom území tolerujeme pobočku ruských Nočných Vlkov v akejsi polovojenskej základni. Ako premiér by som bol v tejto veci rozhodnejší.
Bezpečnostní analytici poukazujú na to, že Rusko vedie proti západným štátom hybridnú vojnu, máme tu množstvo konšpiračných webov, ktoré môžu byť platené z Ruska, máme tu internetových trolov, kybernetické útoky…
Hlavnespravy.sk, ktoré sú v podozrení, že sú platené Ruskom, to pre mňa osobne nie je žiadna hrozba. Sloboda slova je významnejšia ako to, či ich platia Rusi. Môžeme sa rozprávať o tom, či je to zlé alebo dobré a či sa nám to páči alebo nie, ale toto vnímať ako bezpečnostnú hrozbu…
Pojem bezpečnostná hrozba by mal byť vyhradený pre to, keď je naozaj narušená naša bezpečnosť, resp. územná celistvosť. Konšpiračné weby treba demaskovať, ale nie je riešením ich zakazovať, pokiaľ neporušujú zákon. Nezabúdajme na slobodu slova.
S takýmito výrokmi ste mimochodom uspeli aj na spomínaných konšpiračných weboch, ktoré sa vašich slov o Rusku hneď chytili.
Viete čo, nezáleží mi na tom. Sloboda slova, myslenia a konania je pre mňa dôležitejšia.
Sú tu však nejaké fakty, na ktoré by sme nemali zabúdať. Putinovo Rusko investuje peniaze v rámci EÚ, ktorej súčasťou je aj Slovensko, do organizácií či konšpiračných médií, ktoré dezinformujú a šíria hoaxy. Nie je toto hrozba pre demokraciu? Nemôže Rusko týmto sledovať svoje geopolitické záujmy a možno aj rozpad EÚ?
Rusko, samozrejme, svoje geopolitické záujmy sleduje. Nevylúčil by som ani, že mu môže ísť o rozpad EÚ, avšak neviem, v čom by im to pomohlo.
Aj George Soros ovplyvňuje cez svoje nadácie verejnú mienku, ale bol by som posledný, kto by za toto Sorosa odsudzoval. Dobre, on si hovorí svoje, ľudia si hovoria svoje. Opakujem, nepodceňujme hodnotu slobody slova.
Tak, ako by ma nikdy nenapadlo odsudzovať Sorosa za to, že ovplyvňuje verejnú mienku, lebo on si myslí, že potrebujeme menej kritikov EÚ, tak isto by som hneď nezakazoval konšpiračné weby.
Dobre, ale vidíte rozdiel medzi tým, čo sleduje Soros a akým spôsobom to robí, a tým, čo sleduje Kremeľ a akým spôsobom sa to snaží dosiahnuť? Vy dávate Putina a Sorosa na jednu úroveň, my si myslíme, že je tam diametrálny rozdiel.
Každý má svoje motívy. Nehovorím, že všetky motívy sú rovnako dobré, niekto má vznešenejšie, niekto menej, niekto vôbec. Veľmi vznešený motív napríklad môže byť, že máme robiť migrantov šťastnými.
Martin Poliačik tento motív má, on si myslí, že je to vznešené a veľmi ľudské, ale pre našu krajinu to vnímam ako hrozbu, keby k nám malo prísť niekoľko desaťtisíc migrantov. Už sme veľmi blízko cenzúre. Kto rozhodne, ktorý názor je správny, ktorá motivácia je tá dobrá?
Zriadime teda úrad pre rozhodovanie o vznešených motiváciách? Je oveľa lepšie nechať hovoriť úplne všetkých a nech si ľudia spravia názor. Ja nehovorím, že Rusi sú fajn, Rusko nepokladám za slobodnú krajinu, rozhodne nie som rusofil.
Nikdy som nepovedal, že Slovensko by nemalo byť v EÚ alebo v NATO, práve naopak, členstvo je našim kľúčovým záujmom.
Keď už bola reč o Sorosovi, ako na vás pôsobili výroky Roberta Fica z marca tohto roku, keď naznačoval, že dianie na Slovensku ovplyvňuje práve Soros?
Vnímal som ich ako pomätené. Bolo to rovnako čudné, ako keď povedal, že bude monitorovať každého jedného moslima. Keby to povedal obyčajný človek, bolo by to len smiešne, ale keďže to hovoril premiér krajiny, bola to hanba.
Ja by som to takto nikdy nepovedal. Rovnako ako by mi nikdy nenapadlo ísť sa zaliečať do Ruskej dumy ako Andrej Danko.
Dlhodobo o sebe tvrdíte, že nie ste euroskeptik.
Nie som. Som eurorealista.
Keď ste v europarlamente odchádzali od liberálov do frakcie európskych konzervatívcov a reformistov, tak ste povedali, že európski liberáli sú už skôr socialisti a že najbližšie politické názory máte s predstaviteľmi nemeckej AfD (Alternatíva pre Nemecko, nem. Alternative für Deutschland, pozn. red.). V programe má táto strana veci ako vystúpenie Nemecka z eurozóny a dokonca aj z EÚ či úplné rušenie EÚ.
V ktorom roku to bolo?
2014.
Vtedy bol šéf AfD Bernd Lucke, renomovaný a rešpektovaný ekonóm. Bohužiaľ, tá strana sa za štyri roky zmenila. Dnes je pre mňa AfD nevoliteľná, odmietam pozvania rečniť na ich predvolebných mítingoch, pretože tam majú ľudí, ktorí sú úplne za čiarou. Ale v tej dobe to tak nebolo.
Prednedávnom ste oznámili, že už nebudete kandidovať za poslanca europarlamentu. Chcete byť premiérom?
Idem sa plne venovať parlamentným voľbám s cieľom vyhrať ich a z toho, samozrejme, vychádza aj to. Áno, cítim sa byť pripravený byť premiérom.
Máte ambíciu poraziť Smer?
Áno, máme.
Kto je váš volič?
Podľa prieskumov je to človek, ktorý býva v meste, mierne viac muž ako žena, má stredoškolské a vyššie vzdelanie a pracuje. Zo skúseností zo stretnutí s ľuďmi po celom Slovensku vidím, že sú to najmä ľudia, ktorí chcú zmenu, ktorí vidia, že vo vláde treba odborníkov a nie hochštaplerov a že bez poriadnych reforiem to nepôjde.
Slovákom už dávno nestačia medové motúzy a sľuby, majú ich dosť. Majú plné zuby Fica a sú pripravení na nové vedenie krajiny.
A je prozápadne orientovaný?
Áno, je.
V minulých voľbách boli veľkou témou migranti. Bude tomu tak aj pred ďalšími voľbami?
To ešte uvidíme, našou veľkou témou je ľuďom vysvetľovať, že ak chcú zmenu, bez SaS to nepôjde. Že my sme strana, ktorá je vyzretá, má odhodlanie, má ľudí, program a zázemie.
Ľudia budú mať na výber. Buď chcú experimentovať alebo chcú nahradiť Smer. My im budeme hovoriť, že sme spôsobilí prevziať zodpovednosť za Slovensko.
Kto sú vaši najväčší politickí rivali?
Prakticky všetky opozičné strany, každá v niečom inom. Ale veď vy veľmi dobre poznáte politický trh.
Viete si predstaviť vládu s Kollárom, Matovičom, Dankom?
S Dankom určite nie, to sme viackrát oficiálne povedali. SNS má pri rozkrádaní rýchlejší nástup ako kedysi Smer. To je vylúčené rovnako, ako sme vylúčili Smer a ĽSNS.
Je možné, že Slovensko čaká koalícia piatich, šiestich strán?
Nemá zmysel si to veľmi predstavovať. Dynamika rozhodovania je nepodchytiteľná prieskumom. Okrem toho dva týždne pred voľbami je aj tak zakázané zverejňovať prieskumy. Pozrite si prieskumy z roku 2016.
V nich sme mali mať 6 percent a Procházka 12, výsledok bol presne opačný. Pocitovo hovorím, že si nemyslím, že tých strán tam bude tak veľa. Prieskumy naozaj netreba preceňovať.
Na záver taká tradičná otázka. Cítite sa byť lídrom pravice?
Som predsedom najväčšej opozičnej strany, tak táto funkcia je tak nejako blízko mne. Keď chcete vyhrať voľby, aj tak vám to veľmi nepomôže. Ale áno, som lídrom pravice.