Štrasburg, 30. 05. 2018 – Spoločnosť Embraco | V stredu sa v Európskom parlamente konala rozprava k vyhláseniu Európskej komisie o vplyve premiestňovania výroby na pracovníkov a regióny. Rozpravu si vyžiadali Taliani, pretože spoločnosť Embraco ohlásila presun …
… z talianskeho Turína na Slovensko. Hoci sa presun spoločnosti Embraco nakoniec neuskutočnil, Taliani Slovensko obvinili z poskytnutia dotácie Embracu v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže EÚ. Pointa problému však nespočíva v dotovaní pracovných miest, ktoré odmietame, ale v preregulovanosti a nekonkurencieschopnosti niektorých ekonomík na jednotnom trhu. K príčinám choroby jednotného trhu v súvislosti so spoločnosťou Embraco vystúpil aj Richard Sulík.
Prepis vystúpenia: Spoločnosť Embraco – riešením nie je obviňovať Slovensko
Richard Sulík: Skutočnosť, že nejaká fabrika plánuje presunúť výrobu z Talianska na Slovensko, nie je príčina choroby, ale iba jej dôsledok. Je to logické vyústenie toho, že výrobcovia v Taliansku majú omnoho horšie podmienky k podnikaniu ako na Slovensku.
Riešením preto nie je obviňovať Slovensko, ale zamyslieť sa nad konkurencieschopnosťou Talianska. Nad obrovskou regulačnou záťažou, nad daňami, nad stabilitou, ku ktorej neprispieva každý rok nová vláda.
A, samozrejme, nad verejným dlhom, ktorý je druhý najväčší v Európskej únii. Toto sú skutočné príčiny na odchody výrobcov z Talianska. A otvorene treba pomenovať ešte jeden negatívny faktor, tým je pre Taliansko príliš silné euro a nemožnosť vyrovnávať nedostatky v konkurencieschopnosti devalváciou vlastnej meny. Taliansko je jedna z najbohatších krajín v Európe, no už dve desaťročia prešľapuje na mieste. Kvôli členstvu v eurozóne a súčasnej neochote robiť takzvanú vnútornú devalváciu.