Dovolil si napísať o živote moslimského proroka Mohameda, za čo zožal vlnu chvály aj kritiky. Predseda SaS a europoslanec Richard Sulík tvrdí, že keby chcel každý pravý moslim nasledovať život ústrednej postavy Koránu, bolo by to s našimi predstavami o fungovaní sveta …
… nezlučiteľné. Pre ParlamentnéListy.sk toho však povedal viac.
ParlamentnéListy.sk: Vaším článkom o Mohamedovom živote pre Denník N ste rozvírili hladinu internetu. Aké boli reakcie?
Richard Sulík: Ja osobne som dostal pozitívne reakcie. Nehovorím, že ich boli desiatky. Dostal som niekoľko reakcií a tie boli pozitívne. A potom bola väčšina reakcií priamo pod článkom v príspevkoch alebo na mojom facebooku a tiež sme mali v našej internej straníckej facebookovej skupine diskusiu o tom článku.
ParlamentnéListy.sk: Na sociálnych sieťach sa objavila voči vám značná kritika. Ľudia písali, že „vy ako politik by ste sa k takýmto veciam nemali vyjadrovať“. Vyvrátil však niekto vaše tvrdenia argumentačne? Upozornil niekto na nejaký omyl vo vašom článku?
Richard Sulík: S argumentmi som sa moc nestretol. Skôr som sa stretol s tým, že neviem kto a z akého titulu mi určuje, k čomu sa mám a k čomu sa nemám vyjadrovať. Len ma prekvapuje, odkiaľ berú títo ľudia presvedčenie vyjadrovať sa k tomu, akým veciam nerozumiem. Výsledok je skrátka taký, že s argumentmi som sa stretol veľmi málo.
ParlamentnéListy.sk: Prečo považujete za potrebné písať o Mohamedovom živote?
Richard Sulík: Lebo Korán na viac ako 90 miestach píše, že Mohamed žil dokonalým životom a každý, kto chce byť pravý moslim, tak musí nasledovať jeho život. A v tom je ten problém, keďže Mohamed žil v 7. storočí. Vtedy boli skrátka iné zvyky, ľudstvo bolo inde. To, čo Mohamed robil, sa príliš nevymykalo z vtedajších zvyklostí, no dnes je mnoho jeho činov v našej spoločnosti neprijateľných. V tomto nás islam stavia pred jeden obrovský problém: ako chceme zlúčiť dnešné predstavy, dnešné fungovanie sveta s tým, čo robil Mohamed?
ParlamentnéListy.sk: Mohameda dávate do kontrastu s Ježišom Kristom, ktorý, ako hovoríte, učil odpúšťať a milovať blížneho. V minulosti ste povedali, že ste prišli na Slovensko aj preto, aby ste žili medzi kresťanmi. Vy sám ste sa v minulosti označili za ateistu… platí to naďalej?
Richard Sulík: Nespomínam si, že by som povedal, že som prišiel na Slovensko, lebo chcem žiť medzi kresťanmi. Aj v Nemecku mám kresťanov dosť, mohol som ísť aj do Poľska. Kresťanov máme v mnohých krajinách sveta… Ja som na Slovensko prišiel preto, lebo tu som doma a chcem žiť medzi ľuďmi z rovnakého kultúrneho okruhu, ako som ja. Akurát nechcem, aby sa Slovensko za 2 – 3 generácie zmenilo na nepoznanie a platili tu iné pravidlá.
ParlamentnéListy.sk: Martin Poliačik napísal k vášmu článku protikomentár, kde hovorí o rôznych životoch rôznych ľudí, ktorí sa volali Mohamed. Spomína dobrodincov aj teroristov. Čo si myslíte o jeho reakcii?
Richard Sulík: Myslím si, že to je to krásne v našej spoločnosti, a v našej SaS obzvlášť, že sme tolerantní k iným názorom. Budem prvý, kto bude obhajovať a bojovať za to, aby Martin Poliačik mohol zverejniť svoj názor. Má právo ho vyjadriť. Napriek tomu, že ja sa s ním nestotožňujem.
Islam nie je známy tým, že by to bola tolerantná ideológia. Korán obsahuje väčšinou zákazy a príkazy. A k neveriacim sa správa úplne inak ako k veriacim. Aj preto tvrdím, že islam je s našimi hodnotami nekompatibilný.
ParlamentnéListy.sk: Poliačik vo svojej reakcii napísal, že považuje za nezodpovedné a nebezpečné brať za jedinú správnu interpretáciu islamu tú, podľa ktorej žijú teroristi Islamského štátu. Vy ste pritom Islamský štát ani nespomenuli…
Richard Sulík: Nie, nespomínal som, no toto je otázka na pána Poliačika.
ParlamentnéListy.sk: Môže SaS s tak diametrálne odlišnými názormi vnútri strany fungovať aj naďalej?
Richard Sulík: Ako vidíte, môže. Existuje niečo ako stranícky dokument, ktorý je záväzný pre všetkých členov vrátane mňa. Dokument sa volá Pozícia SaS pri riešení migračnej krízy a nájdete ho na našom webe, a ten platí pre všetkých. Ale to neznamená, že nemôžeme mať ako členovia rozdielne názory. Veď kde by sme boli, ak by sme mali na všetko rovnaký názor??
Asi pred 2 mesiacmi došlo k výmene na pozícii tímlídra pre školstvo. Ja som inicioval zmenu, aby namiesto pána Poliačika bol novým tímlídrom Braňo Grohling, a dôvod bol ten, že od tímlídrov očakávam, že sa budú venovať len svojej oblasti. To Martin Poliačik nerobil a vyjadroval sa k množstvu iných vecí. Teraz ako tímlíder sa Braňo Grohling musí vyjadrovať len k školstvu a naopak, Martin Poliačik sa môže teraz vyjadrovať k čomukoľvek. Narobilo to vtedy rozruch, no rozhodne to nebola prvá výmena tímlídra a nebolo to preto, že Martin má iný názor.
ParlamentnéListy.sk: Takže naďalej spolu bez problémov vychádzate?
Richard Sulík: Áno. Spolupráca naďalej beží. Akurát on má na islam iný názor. Nesúhlasím s tým, že existuje niečo ako sekulárny islam alebo umiernený islam. Ak existuje niečo umiernené, tak to môže byť umiernený moslim. Islam ako ideológia je len jeden, to po prvé. No a po druhé, ako som spomenul, islam nie je kompatibilný s našimi hodnotami ani s našou kultúrou.