Utečenci na Slovensku । Richard Sulík: Európska únia čelí jednému velikánskemu problému a dlhodobo ho nerieši. Tento rok príde do Európy odhadom 1 milión utečencov. Už to je číslo, s ktorým si Európa nedokáže poradiť a z tohto pohľadu je Afrika priam …
… nevyčerpateľný zdroj utečencov. Preto nie je riešenie týchto utečencov z Afriky stále nejakými spôsobmi rozdeľovať. Takisto nie je riešenie ignorovať vôľu ľudí. Gabčíkovské referendum, kde sa 98 % obyvateľov vyjadrilo proti utečencom, takéto referendum ignorovať, považujem za nehoráznosť.
Utečenci z Afriky a riešenia SaS
Riešenia otázky utečencov z Afriky sú:
- okamžité utesnenie južnej hranice.
- Európska únia musí zriadiť exteritoriálny utečenecký tábor povedzme na území severnej Afriky, ktorý bude financovaný zo zdrojov Európskej únie, bude pod ochranou Európskej únie a v tomto tábore pre utečencov budú sedieť sudcovia z krajín Európskej únie, ktorí budú posudzovať žiadosti o azyl.
- dôsledný boj proti pašerákom ľudí.
- dôsledné presunutie všetkých ľudí, ktorí sa nachádzajú ilegálne na území Európskej únie práve do takého exteritoriálneho utečeneckého tábora.
Pre utečencov nemáme prácu a nevieme im nič ponúknuť
Ľubomír Galko: Ak by som bol v súčasnej situácii ministrom vnútra SR, nesúhlasil by som s tým, aby čo i len jediný ekonomický utečenec bol prijatý na Slovensko. Slovensko nie je dlhodobo schopné integrovať ani Rómov, ktorí tu žijú a jednoducho nie je schopné integrovať ľudí s úplne odlišnou kultúrou a inými životnými návykmi. Pre utečencov nemáme prácu a nevieme im nič ponúknuť. Samozrejme, čo sa týka utečencov z vojnových zón, áno, Slovensko môže prejaviť určitú solidaritu voči týmto ľuďom, avšak zastávame názor, že len voči tým, ktorí si Slovensko sami ako cieľovú krajinu vyberú, nie na základe nejakého výberu podľa náboženstva, ako to plánuje spraviť vláda Roberta Fica.
Referendum v Gabčíkove je výsledkom zlyhania vlády Roberta Fica
Vláda Roberta Fica absolútne nezvládla ani komunikáciu so samosprávou Gabčíkova a ani komunikáciu s občanmi Gabčíkova. Úplne sa na to vykašľali. Informovali len postupne, cez médiá, navyše úplne chaoticky. Výsledkom je referendum o utečencoch v Gabčíkove a jeho výsledok. Referendum v Gabčíkove a výsledok tohto referenda je výsledkom zlyhania vlády Roberta Fica. Je fakt, že memorandum s Rakúskou stranou je už podpísané a dohody sa musia dodržiavať, avšak stále je dostatok času na kompromisné riešenie, a preto my v strane SaS navrhujeme nasledovné riešenie:
Žiadateľov o azyl umiestniť do vojenských zariadení
Všetkých 500 žiadateľov o rakúsky azyl alebo aspoň podstatnú časť z týchto utečencov umiestniť do vojenských zariadení a priestorov, ktoré sa nachádzajú mimo zastavaných území obcí a je možné ich strážiť. Spomeniem tri.
- Vojenský výcvikový priestor Lešť. Je to vojenský areál hlboko mimo zastavaného územia. Žili tam svojho času v barakoch aj ruskí vojaci. Dnes sú tieto domy prázdne, niektoré sú využívané na výcvik a kapacita ďaleko prevyšuje požadovaný počet 500 ľudí.
- Vojenské zariadenie Tatranské Matliare. Jedná sa o objekt, ktorý je umiestnený v oplotenom areáli mimo zastavaného územia obce. Tento objekt je dlhodobo prázdny a ministerstvo obrany sa ho snaží už dlhší čas predať. V čase, keď fungoval, mal kapacitu 300 postelí v 175 izbách.
- Rekreačné vojenské zariadenie Smrekovica, ktoré je umiestnené hlboko v lese, nedá sa tam dostať inak len nákladnými autami a ak mám správne čísla, tak v súčasnosti je kapacita 99 postelí v 67 izbách.
Výhodou nami ponúknutého riešenia je to, že na všetkých týchto miestach sú alebo môžu byť prítomní vojaci v dostatočnom počte, ktorí vedia žiadateľov o azyl ochrániť pred kýmkoľvek a povedzme si pravdu aj naopak, ochrániť kohokoľvek aj pred nimi.
Zlyhanie ministra vnútra
Martin Klus: Vláda neurobila vôbec nič preto, aby občanov Gabčíkova presvedčila o tom, že im žiadne riziko nehrozí. Toto je niečo, čo treba zdôrazňovať. To, že referendum o utečencoch dopadlo tak, ako dopadlo a to, že my teraz hasíme oheň, to je iná stránka veci. To, že referendovú demokraciu na Slovensku vláda dlhodobo ignoruje, a to, že sa referendum na tému utečenci z Afriky udialo a vláda napriek tomu neurobila nič preto, aby rozptýlila obavy obyvateľstva v Gabčíkove, že tu k vážnym rizikám môže dôjsť, to je zlyhaním vlády Roberta Fica a predovšetkým ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Toto si treba povedať dostatočne nahlas. Článok dva, odsek 1 Ústavy Slovenskej republiky hovorí, že: „Štátna moc pochádza od občanov (…).“ Toto by mala vláda Slovenskej republiky brať do úvahy. Veľmi dôležité je tiež zdôrazniť, že ak chceme umiestňovať imigrantov proti vôli občanov, tak je pochopiteľné, že situácia, ktorá je už dnes pomerne radikálna na tému utečencov, sa bude ešte viac zhoršovať. Preto riešenia otázky utečencov, ktoré sme dnes predstavili a ktoré majú hlavu a pätu a sú realizovateľné v podstate okamžite, by mala vláda Slovenskej republiky brať do úvahy.