Šéf liberálov Richard Sulík sedí vo svojej kancelárii v centrále strany, ktorej neoddeliteľným inventárom je knižnica a vodná fajka, a odmieta obvinenia, že je fašista. „Kotleba tiež po veľkej potrebe použije toaletný papier, mám ho ja teraz prestať používať?“ rozohnil sa europoslanec …
… a predseda najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany.
O nečakaných odchodoch z radov SaS, tvrdošijnej kritike islamu či velebení Rusov Andrejom Dankom sa s RICHARDOM SULÍKOM (49) rozprával pre týždenník PLUS 7 DNÍ PAVEL KNAPKO.
SaS prechádza veľkou zmenou, strane dal po rokoch zbohom Martin Poliačik.
Prečo si myslíte, že to je veľká zmena?
Dlhé roky bol výraznou tvárou vašej strany. Často sme sa napríklad stretávali s názorom „ešteže je v SaS-ke ten Poliačik“ alebo „bez Poliačika by som SaS už nevolil“. Myslíte, si, že jeho odchod poškodí imidž strany?
Martin Poliačik je ľavičiar a nijako sa tým netají. Okrem iného je to taký multikulti človek, ktorý si myslí, že migrantov sem treba pustiť, pretože sú obohatením našej spoločnosti, a musíme ich robiť šťastnými. Aj takýto prejav mal napríklad v Rade Európy. Zvyšok strany si to, skrátka, nemyslí, a z tohto pohľadu je pochopiteľné, že išiel do Progresívneho Slovenska, ktoré je jasne ľavicovou, promigrantskou a etatistickou stranou. To znamená, že štát musí vybrať veľa daní, aby sa mohol o všetko starať.
Kedy to začalo medzi vami a Poliačikom iskriť?
S Martinom som si rozumel ľudsky a veci sme si hovorili na rovinu. Keď však prišla téma migrantov, naše postoje sa začali rozchádzať. K jeho odchodu som už povedal všetko, prebehol kultivovane a ideme svojimi cestami.
Bojíte sa, že by vám jeho odchod mohol napríklad zlomiť politický väz v budúcich parlamentných voľbách?
Nie, naopak, odteraz bude strana hovoriť jedným jazykom, pretože často som bol konfrontovaný s tým, že jedni hovoria jedno a druhí druhé. Ľudia nevedeli, čo si o tom myslieť a koho vlastne volia.
V priebehu roka však odišli až dvaja vaši poslanci. Najskôr Jozef Mihál, teraz Poliačik. Nebojíte sa, že sa vám takýmto tempom strana rozsype?
Pozrite sa, ľudia prichádzajú a odchádzajú. Za ten rok, čo dvaja odišli, sme predstavili niekoľko expertov, Jána Rudolfa na eurofondy, Borisa Draškabu na legálnu držbu zbraní, Jarmilu Halgašovú ako tímlíderku pre poľnohospodárstvo.
Ako vidíte Progresívne Slovensko vy? Ako tvrdého konkurenta?
Je to jasne ľavicová strana a chce, aby štát všetko riešil, a tiež to, aby sa štát staral o človeka od narodenia až do smrti. Budú chcieť zvyšovať dane, budú chcieť zavádzať daň z dedičstva, z darovania či dokonca daň z cukru. Takáto strana ťažko môže byť konkurenciou SaS, keďže my hovoríme, že chceme štíhlejší štát a menej daní.
V parlamente by ste s ňou vedeli spolupracovať?
Vieme si predstaviť spoluprácu s každou jednou stranou, okrem Smeru a kotlebovcov. S kým však budeme spolupracovať, to závisí, samozrejme, od volebných výsledkov.
Vy sám podporujete registrované partnerstvá homosexuálov, ale nie homosexuálne manželstvá. Podľa niekoho je to to isté, je tam tenká hranica. Nemôže byť tento názor na problematiku homosexuálov spúšťačom odchodov ďalších členov z SaS?
Pozícia SaS je v tom úplne jasná. Sme za registrované partnerstvá, a to nielen homosexuálne, ale aj heterosexuálne, čím by im štát prestal hádzať polená pod nohy. Napríklad ja žijem so svojou družkou desať rokov, máme dve deti a starám sa o ne možno lepšie ako množstvo otcov v manželstve, ale nemôžem si uplatniť nezdaniteľné minimum, čo považujem za nespravodlivé. Takýchto bodov je niekoľko, či už pri dedení, alebo pri vdoveckých dôchodkoch. Sme za registrované partnerstvá, zároveň chápeme, že manželstvo je inštitúcia medzi ženou a mužom.
To je možno pohľad skôr z racionálnej stránky.
Áno, tým sa SaS vyznačuje. Logickými a racionálnymi názormi.
Ako sa na tematiku homosexuálov pozeráte z ideologickej stránky?
Každý má právo rozhodnúť sa, s kým bude žiť, a ak sa niekto rozhodne byť homosexuálom, štát by mu nemal hádzať polená pod nohy, preto navrhujeme, aby sa polená odstránili v jednom balíku.
Toto je zásadná otázka. Vy sám sa ešte cítite ako liberál?
Bojujem za slobodu ľudí, ktorí sú občanmi Slovenska.
Donedávna vás brali ako šéfa liberálov, ako liberálnu stranu.
Sme liberálna strana!
Lenže váš „liberalizmus“ za niektoré vaše výroky čoraz viac spochybňuje nielen verejnosť, ale aj médiá.
Aké výroky napríklad?
Napríklad vaša kritika európskej migračnej politiky či islamu.
Jasné, islam oslabuje slobodu jednotlivca, tak prečo by som ho mal velebiť.
Povedali ste, že islam nie je kompatibilný s európskou kultúrou. Za tým si stále stojíte?
Samozrejme, že áno.
Ale v strane máte troch moslimov. Pri nich problémy s kompatibilitou nie sú? Teda, ak v strane ešte stále sú.
Oni sa však naplno prispôsobili našim pravidlám a nášmu spôsobu života. To, že máme moslimov v strane, je úplne niečo iné ako vyhlásenie, či islam je, alebo nie je kompatibilný s Európou. Hovorím, že táto ideológia nie je kompatibilná, ale moslimovia, ktorí sa vedia prispôsobiť, sú v poriadku a sú vítaní aj v SaS. Jeden z nich, Selim, je môj osobný priateľ a dokonca spolu chodíme na dovolenky.
Im teda nevadí vaša kritika islamu? Tá, ktorá vadila Poliačikovi?
Nie, už sme sa o tom bavili. Poviem to rovno, oni to chápu. (Smiech.)
Nebojíte sa, že vaše názory ako „nekompatibilný islam“ môže byť radikálny pre verejnosť, najmä pre vašich voličov?
Čo je na ňom radikálne? To je holý fakt. Ja sám chcem žiť v kresťansko-židovskej spoločnosti a, samozrejme, na Slovensku, preto som sa naň po emigrácii do Nemecka vrátil. Ak by som chcel žiť medzi moslimami, mám na výber na svete niektorú z 56 moslimských krajín.
Stalo sa niekedy, že ste si povedali: Rišo, toto si už naozaj prestrelil? Ľutovali ste niekedy svoje predošlé výroky?
Jasné, to sa stane každému. Keď niečo prestrelím, tak to vezmem späť.
Čo také ste napríklad prestrelili?
Poviem vám jeden príklad. Obliekol som si počas referenda o rodine to nešťastné tričko.
Myslíte to s nápisom „JBM alianciu za RDN“?
Nazvime to skrátka nešťastným tričkom. Za to, že som si ho obliekol, som sa poriadne ospravedlnil a vyjadril som ľútosť. Človek niekedy povie vec, ktorú potom oľutuje. Stane sa to každému, dôležité je nezabarikádovať sa do toho.
Chybovali ste aj vo vláde s Ivetou Radičovou?
Áno. Po skončení rozpravy, keď sa už schyľovalo k hlasovaniu, sme tam zostali sedieť a naši koaliční partneri sa videli potvrdení v tom, že nakoniec budeme hlasovať. No keď už bežalo na parlamentných obrazovkách tých dvadsať sekúnd a videli, že karty máme vonku, svitlo im, že za to naozaj hlasovať nebudeme, ako sme to hovorili šesť mesiacov. Ak by sme v sále neboli, bolo by im jasné, že by sme za to nehlasovali. To bola napríklad veľká chyba.
Ako vyzerá v súčasnosti váš vzťah s Ivetou Radičovou? Ste stále na nože?
Keď sa náhodou niekedy stretneme, a tých náhod je málo, normálne sa pozdravíme a podáme si ruky.
Je medzi vami nejaké napätie?
Z osobnej stránky nie. Za seba môžem povedať, že s Ivetou vychádzam korektne. Asi pred rokom nás dokonca bola navštíviť u nás doma, keď mala dcéra narodeniny, pretože keď sa narodila, držala ju na rukách. Máme z toho momentu historickú fotku. Došla nás navštíviť a bolo to normálne stretnutie. Toto je zo súkromnej stránky, no z tej politickej sa asi už nikdy nezhodneme.
Neviete si predstaviť, že by ste s ňou ešte politicky spolupracovali?
My sa už v kľúčových veciach nezhodneme a Iveta sa už veľakrát vyjadrila, že neplánuje vrátiť sa do politiky.
Ako hodnotíte za stranu SaS voľby do vyšších územných celkov (VÚC)?
Je to úspech. Nikto z nás nečakal, že to Juraj Droba naozaj dá, veril tomu najmä on, poctivo si to odmakal a chodil veľa do terénu. Teraz máme päť rokov na to, aby sme ukázali, že Juraj vie zdatne a čestne spravovať župu a že vieme zdatne a čestne spravovať aj celú krajinu.
Na celom Slovensku ste však neboli až takí úspešní.
Ako víťazi sa, samozrejme, cítime hlavne tu, v Bratislavskom kraji. OĽaNO malo dvoch županov a KDH jedného. Výrazne do týchto volieb prispelo to, že sme dali základ širokej koalícii a ukázali, že tam, kde to má zmysel, vieme spolupracovať.
Hovoríte o spolupráci. Igor Matovič nedávno predstavil tieňový kabinet a trinásť alternatívnych ministrov z radov OĽaNO. Prečo sa tu SaS na spoluprácu nerozhýbala?
„Koalition in der Opposition ist der Tod,“ hovoria Nemci a majú tým na mysli, že v pomerných voľbách, teda, kde sa volí parlament, sú koalície pred voľbami na škodu. My budeme do volieb postupovať samostatne a koalície budeme tvoriť po nich.
Tieňovú vládu považujeme v tejto fáze za predčasnú, dôležité je mať obsah a na tom pracujeme. Ale áno, myšlienka tieňovej vlády je aj pre nás jedna z možností.
Ako víťaz vo voľbách do VÚC sa cíti aj Robert Fico, aj keď prišiel o štyroch županov. Čo hovoríte na tento postoj?
Robert Fico už toho toľko narozprával, že ho netreba brať vážne. Na znak veľkého víťazstva Smeru ponúklo šesť podpredsedov strany rezignáciu. Je to na smiech, ale to nech si rieši Robert Fico sám.
Peter Pellegrini vyhlásil, že nejde o začiatok konca Smeru, ako sa už dlhšie šuškalo.
A čo mal povedať? Že to je koniec Smeru? Však by ho Fico roztrhal v zuboch!
Čo si myslíte vy?
Nemci majú také porekadlo: Takí, o ktorých sa hovorí, že už umreli, budú žiť o to dlhšie! Preto som v takýchto hodnoteniach opatrný a úprimne – je mi to aj jedno. Čo je však pre mňa podstatné a dáva mi nádej, je fakt, že Smer ide dole. Oslabil sa v eurovoľbách, prehral v prezidentských voľbách, výrazne padol v parlamentných voľbách a aj teraz dostal výprask. Je to potvrdenie, že v roku 2020, keď budú najneskôr parlamentné voľby, je šanca, že zodpovednosť za Slovensko prevezmeme my.
Hovoríte „najneskôr“ – čakáte predčasné parlamentné voľby?
Normálne by predčasné voľby už boli alebo by už aspoň padla vláda. Najmä, keď jeden koaličný partner vypovie koaličnú zmluvu a potom vyhlasuje, aký je minister Richter neprijateľný, a potom si nechá odvolať svojho vlastného ministra. Najskôr robí ramená a potom sklopí uši a zalezie do diery. Prekvapuje ma, ako si pán Danko nechá skákať po hlave.
Čím si vysvetľujete, že to vždy vydržia?
Kšefty spájajú. Na obrane idú nakupovať za miliardu.
S Robertom Ficom vás spája, že radi používate slovné spojenie „jadro Európy“. No kým on vidí Slovensko medzi elitou Európskej únie, vy ste opačného názoru. Prečo?
To nie je úplne pravda. Robert Fico je človek, ktorý nemá vlastný názor, a podľa toho, ako sa mu hodí, je komunista, kresťan alebo veľký Európan a zajtra bude pokojne aj scientológ, ak sa mu to hodí. Je to človek bez akéhokoľvek názoru a ide mu len o to, aby sa udržal pri moci a mohla tam tá jeho partička bačovať ešte chvíľu dlhšie. Ja si myslím, že v jadre sme. Sme členom Európskej únie, eurozóny a Schengenu. Ak príde na stôl akákoľvek otázka či návrh ďalšej integrácie, najprv sa zamyslime nad tým, čo to prinesie a čo to bude stáť. Majme na zreteli záujmy občanov Slovenska.
V minulosti ste sa vyjadrili, že ak sa Slovensko bude držať európskej elity, hrozí mu zvýšenie teroristických útokov.
Len som povedal, že sa nemusíme nasilu držať napríklad Francúzska, ktoré je z pohľadu ekonomického vývoja okresnou ligou, no napúšťali si tam veľa migrantov a to im prispieva k teroristickým útokom. Neopakujme chyby týchto krajín.
Mimochodom, o SaS začína prevládať názor, že „zelená je nová hnedá“ a že vaše postoje sa začínajú prelínať s tými Mariana Kotlebu.
Aké názory napríklad?
To, čo už sme spomínali – kritika islamu či migračnej politiky. To sú témy, ktorých sa drží aj Kotleba.
Pozrite sa, Kotleba má v programe, že chce zaviesť rovnú daň, a my nielenže to máme tiež, ale ja osobne som to zaviedol, keď som bol Miklošovým poradcom. A teraz mám byť akože ja hnedý? Len preto, že Kotleba tvrdí to isté? Je výrok, že islam nie je kompati- bilný s európskou kultúrou, fašistický?
Je to Kotlebova obľúbená téma.
Nemôžem za to, k čomu sa vyjadruje on, ale ja neprestanem hovoriť veci, o ktorých správnosti som presvedčený, pretože to hovorí Kotleba. Ten tiež po veľkej potrebe použije toaletný papier, mám ho prestať používať ja? Hlina ma obvinil, že som neonacista, no nevedel uviesť jediný môj neonacistický výrok. Mám teraz akože vítať migrantov len preto, aby ma bratislavskí kaviarenskí intelektuáli neobviňovali, že hnednem?
Uráža vás, keď vás prirovnávajú ku Kotlebovi?
Nie, nech si to robia, keď majú tú potrebu. No občas sa bránim.
Čo hovoríte na vystúpenie Andreja Danka v ruskej Štátnej dume, kde velebil napríklad činy Červenej armády?
Nespochybňujem, že nás Červená armáda oslobodila, no ide o to, aké signály tým vysielate. Ak by nebolo Červenej armády, tak už asi nežijeme, lebo Hitler mal v pláne vykynožiť nás. Ale podpísať papier, ako sa strašne ideme hrnúť do Európskej únie (EÚ) a dva týždne nato sa ísť zaliečať do ruskej Štátnej dumy, ako to spravil Andrej Danko, to jednoducho vysiela iritujúce signály.
V tom čase vystúpil v Štrasburgu v Europarlamente Andrej Kiska, ktorý sa, naopak, do Ruska poriadne pustil. Nemyslíte si, že Kiska a Danko svojimi protichodnými prejavmi rozorvali slovenskú zahraničnú politiku na kusy?
Samozrejme, že to nie je v poriadku. Kiskova reč bola taká štandardná. Ja by som napríklad uvítal, keby tam na adresu Európskej únie zazneli aj určité kritické tóny, a tých tam bolo minimum, skôr žiadne. Netvárme sa, že v EÚ je všetko super, pretože ani toto nepovažujem za správne. Ale vyvolá to určite menej otáznikov a iritovania, ako keď ide rečniť Andrej Danko do ruskej Štátnej dumy.