Voľba policajného prezidenta | Napriek našej ostrej kritike vedia ministerstva vnútra či polície vítame dnešné zatknutie podozrivých z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Od dňa nájdenia obetí sme sledovali chyby, ktoré sa prostredníctvom médií dostávali na verejnosť.
Je nám ľúto, že ani po tak dlho očakávanej správe nemôžeme byť všetci spokojní. Čelíme kríze dôvery a táto má spoločných dvoch menovateľov: Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. Napriek tomu chceme oceniť prácu slušných a čestných policajtov. Aj preto si títo policajti zaslúžia, aby bola voľba policajného prezidenta naozaj demokratická.
Poctivým policajtom držíme palce
Richard Sulík: Nie sme vyšetrovatelia ani detektívi a ani sa na nich nejdeme hrať. Napriek našej ostrej kritike vedenia ministerstva vnútra či samotnej polície veríme, že v jej radoch sú aj čestní a zodpovední ľudia, ktorí vedia, že táto vražda dvoch mladých ľudí bude ešte dlho traumatizovať našu spoločnosť. Minimálne do nájdenia skutočného vraha, pretože dnešné zatknutie podozrivých je len začiatok. Od dňa nájdenia obetí sme sledovali chyby, ktoré sa prostredníctvom médií dostávali na verejnosť. Od zbabranej obhliadky tiel, cez nepovolaných ľudí na mieste činu, až po čudné tlačové besedy policajného prezidenta, ktoré len vírili prach.
Toto všetko v nás vyvoláva hlboké pochybnosti v profesionalitu tých, na ktorých sa všetci dnes musíme spoliehať. Opakujem, napriek tomuto všetkému Slováci nemajú inú možnosť, ako veriť, že v takejto závažnej veci si nikto nedovolí hrať politické hry. Trest si musí odpykať objednávateľ i ľudia s krvou na rukách, bez ohľadu na názory vlády, opozície, ulice či médií.
Ak sa dokáže, že sú zadržaní skutoční páchatelia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, bude to dôležitá správa pre celé Slovensko.
„Držíme poctivým policajtom palce.“
Čelíme kríze dôvery
Je mi však osobne ľúto, že ani po správe, na ktorú dlhé mesiace čaká celá krajina, nemôžeme byť pokojní a spoľahnúť sa na autority. Čelíme kríze dôvery a táto má spoločných dvoch menovateľov: Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. Je možné, že vo vyšetrovaní nastal naozaj posun, ale nikto im neverí, pretože 10 rokov podrývali títo dvaja páni autoritu polície dosadzovaním svojich ľudí na vedúce pozície.
„Pripomínam, že nikdy nebola mafia k premiérovi tak blízko ako k Robertovi Ficovi.“
Pýtam sa preto, či títo dva páni sú teraz spokojní, keď oni sú pôvodcami tejto hlbokej nedôvery vo vyšetrovacie orgány. Najčerstvejším dôkazom toho, čo hovorím, je voľba policajného prezidenta. Je to človek, ktorý má dohliadnuť napríklad aj na vyšetrenie týchto dvoch otrasných vrážd. Protežovanie skompromitovaných nominantov dôveru rozhodne nevzbudí. A preto vyzývam vládu, aby si dobre premyslela najbližšie kroky a mala najmä súdnosť pri menení pravidiel a pri menovaní a voľbe policajného prezidenta.
Prečo muselo dôjsť až k vražde?
Ľubomír Galko: Zostáva už len veriť, že polícia nešla po falošnej stope, má dostatok dôkazov a vyšetrovateľské úkony sú vykonávané profesionálne. Rovnako je dnes otvorenou otázkou, či polícia zadržala podozrivých z vraždy i z objednávky na vraždu, lebo to nemusia byť totožné osoby. Na druhej strane, ak sa ukáže, že polícia dosiahla vo vyšetrovaní tohto prípadu progres, treba povedať, že to nie je vďaka tejto vládnej garnitúre, ale napriek nej. Chválenie sa Petra Pellegriniho tým, že údajne nejaké nedotknuteľné osoby sú vo vyšetrovacej väzbe, myslel zrejme Mariana Kočnera, sú z jeho strany absolútne nemiestne. Pýtame sa, prečo bol tento človek a aj mnohí iní, ktorí dodnes behajú po slobode, počas dlhých rokov vlád strany SMER-SD nedotknuteľnými osobami? Prečo muselo až dôjsť k vražde dvoch mladých ľudí novinára a jeho partnerky a obrovskému verejnému tlaku, aby sa niečo pohlo. Súčasná vládna koalícia nerobí nič pre odpolitizovanie polície, prokuratúry a súdov.
Voľba policajného prezidenta – nedemokratické pravidlá zrušíme
Príkladom je aj najnovší návrh zákona o voľbe policajného prezidenta. Tento vládny návrh nových pravidiel voľby policajného prezidenta považujeme za priehľadnú snahu koaličných strán udržať si kontrolu nad policajným zborom aj potom, keď prídu o moc. Je to typická nedemokratická norma, ktorá už na samom počiatku výberu kandidátov na policajného prezidenta kreuje výberovú komisiu bez zástupcov opozície a mimovládnych bezpečnostných organizácií. Pravidlo, podľa ktorého brannobezpečnostný výbor len obyčajnou väčšinou odporučí ministrovi vnútra na vymenovanie vhodných kandidátov, ale na odvolanie policajného prezidenta je už potrebný súhlas až 3/5 väčšiny poslancov výboru, je absurdné. Jeho jediným cieľom je zabezpečiť neodvolateľnosť koaličného nominanta z čela Policajného zboru. Ak súčasná koalícia príjme takýto neprijateľný návrh zákona a strana SaS bude súčasťou nasledujúcej vlády, zrušenie týchto nedemokratických pravidiel bude prioritou novej vlády. A ak bude nový policajný prezident zvolený na základe nich a policajný zbor pod jeho vedením bude naďalej zotrvávať v osídlach záujmov politickej mafie, s novými volebnými pravidlami príde zároveň aj o funkciu priamo zo zákona. Žiadna 3/5 väčšina poslancov bezpečnostného výboru potrebná pre jeho odvolanie, nebude pre neho oporou, lebo aj túto anomáliu pri voľbe policajného prezidenta zrušíme. Toto je náš verejný prísľub.
Vládnej koalícii vyhovuje súčasná voľba ústavných sudcov
Jana Kiššová: Ďalším dôkazom toho, že koalícia, ktorej súčasťou je strana Smer-SD, sa bude vždy snažiť zabetónovať v dôležitých funkciách tzv. „svojich ľudí“. Ústavný súd a ústavných sudcov považujeme za kľúčovú inštitúciu demokratickej spoločnosti, pretože má chrániť základné práva a slobody občanov, má rozhodujúce slovo pri ústavných sporoch. Kvalita práce ústavného súdu závisí od kvality ústavných sudcov.
Vládnej koalícii dnes vyhovuje súčasná voľba ústavných sudcov, keď nemusí brať ohľady ani na opozíciu, ani na verejný záujem a môže vybrať ústavných sudcov podľa vlastnej ľubovôle. Najlepšie takých, ktorí jej budú v krízových či zlomových situáciách po ruke. Návrhy vládnej koalície na voľbu ústavných sudcov sú len zásterka, aby všetko zostalo po starom, lebo im súčasný mechanizmus voľby zabezpečí, že ústavný súd na dlhé obdobie totálne ovládnu nominanti súčasnej vládnej koalície. Tej koalície, ktorá uviazla v kriminálnych kauzách a doslova zadusila vládu zákona a spravodlivosť na Slovensku.
„Slovensko čelí reálnej hrozbe, že tak ako policajný zbor, aj Ústavný súd SR prestane byť nástrojom spravodlivosti a ocitne sa v rukách rôznych koaličných mafií. Je našou najvyššou prioritou tomu zabrániť.“