Na Slovensku sa blížia už siedme parlamentné voľby v ére jeho samostatnosti a slovenská volebná legislatíva ešte stále neumožňuje voľby cez internet. Preto približne 300 tisíc Slovákom žijúcim v zahraničí, ktorým nie je budúci osud svojej rodnej krajiny ľahostajný, neostáva nič iné ako …
… voľba poštou. Hoci je pri nastavení súčasného volebného systému dôraz na bezpečnosť pri voľbe poštou maximálny voľby zo zahraničia nie sú nepriestrelné. Voľby cez internet by tak mohli vyriešiť množstvo problémov, pretože sú zárukou bezpečnosti. Strana Sloboda a Solidarita sa už dlhodobo snaží Slovensko vymaniť z archaického volebného systému a prostredníctvom zavedenia volieb cez internet tak občanom umožniť komfortnejší a flexibilnejší výber svojich zástupcov. Voľby cez internet si však vyžadujú odbornú diskusiu a všeobecný konsenzus, o ktorý sa bude SaS naplno snažiť, ak bude po marcových voľbách súčasťou vlády.
15. január – hraničný termín pre požiadanie o možnosť voliť zo zahraničia
Richard Sulík: O menej ako dva mesiace čakajú Slovensko parlamentné voľby. Oprávnených je 4,2 milióna voličov a približne 300 tisíc z nich sa nachádza v zahraničí. Tristo tisíc je veľká množina ľudí. Je to počet, ktorý reálne dokáže ovplyvniť výsledok volieb. Veľmi dobre vieme, kto sa najmä nachádza v zahraničí. Sú to ľudia, ktorí sa živia vlastnou prácou. Ktorí nevnímajú štát ako ten, ktorý ich bude od kolísky až po pohreb sprevádzať, ale ktorí sa spoliehajú na seba svojou pracovitosťou, svojou šikovnosťou atď. Práve my zo strany Sloboda a Solidarita, zo strany slušných ľudí, zo strany, ktorej voliči sa živia vlastnou prácou, považujeme za veľmi dôležité, aby čím viac týchto ľudí žijúcich v zahraničí išlo voliť. Okrem toho, že o menej ako dva mesiace sú parlamentné voľby, je tu ešte jeden dôležitý termín, ktorý sa týka práve týchto približne tristo tisíc voličov nachádzajúcich sa v zahraničí. To je 15. január, ktorý je hraničný termín pre požiadanie o možnosť voliť zo zahraničia.
Systém pre voľby zo zahraničia nie je nepriestrelný
Juraj Droba: Téma volieb zo zahraničia ma veľmi zaujíma a dal som si tú námahu, že som sa objednal na stretnutie u pani riaditeľky pre voľby na Ministerstve vnútra SR pani Chmelovej. Musím povedať, že mám z tohto stretnutia veľmi dobrý pocit a že v rámci daného systému sa robí asi maximum preto, aby voľby zo zahraničia boli bezpečné. Čo je však pre mňa zarmucujúce je, že za štyri roky vládna strana nenašla v sebe energiu, aby sa pokúsila umožniť elektronické hlasovanie, teda voľby cez internet. Voľby cez internet fungujú v Európe napríklad v Estónsku, taktiež vo Švajčiarsku a existuje veľmi veľa bezpečnostných a iných argumentov pre aj proti, ale myslím si, že minimálne verejná diskusia na tému volieb cez internet mala byť určite otvorená. Argumentom ministerstva vnútra je, že elektronická forma hlasovania vo voľbách zatiaľ nebola sprístupnená hlavne kvôli bezpečnostným otázkam a kvôli ochrane anonymity, zabezpečenia pred manipuláciou a podobne. Súčasný systém volieb zo zahraničia je, samozrejme, vytvorený tak, aby bol takmer neprestrielný, ale používam slovo „takmer“ z toho dôvodu, že nikto netuší, čo sa môže odohrať na nejakom miestnom zastupiteľstve v slovenskej obci za mesiac, čo tie volebné lístky ležia niekde v miestnosti u starostu alebo vlastne ani nevieme kde. Keby niekto veľmi chcel, tak tie obálky môže otvárať, vkladať do nich niečo iné a podobne, takže ten systém pre voľby zo zahraničia takisto nie je úplne neprestrielný. Akurát asi bolo zlepšené to, že sa vytvoril 50. volebný obvod, že už to nie je Petržalka, ale že už priamo na ministerstve vnútra bol vytvorený 50. volebný obvod, kam budú chodiť zahraničné hlasy tých, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku.
Čo znepokojuje Slovákov žijúcich v zahraničí
Asi hlavná téma, ktorá znepokojuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí a chcú voliť, je obava o bezpečnosť ich hlasov. To, že hlas bude vo voľbách zo zahraničia doručený, vedia zabezpečiť tak, že pošlú svoj hlas doporučenou poštou. Mnohí ho však posielajú nedoporučenou poštou, tým pádom môže a nemusí byť zaevidovaný ako prichádzajúca pošta. Čiže nebude mať žiadny dôkaz, že svoj hlas poslal. A hlavná obava ľudí pri voľbách zo zahraničia je práve anonymita, a to, že ten hlas bude doručený. Bol by som rád, keby ministerstvo vnútra ubezpečilo jasným vyhlásením všetkých Slovákov, ktorí žijú v zahraničí a aby ich dokonca vyzvalo na to, aby išli voliť. Myslím si, že skôr robíme všetko preto, aby zahraniční Slováci nechceli a nevolili.
Voľby cez internet sú zárukou bezpečnosti
Martin Klus: Rád by som zdôraznil, že ak dnes Ministerstvo vnútra SR zdôrazňuje nestabilitu, nebezpečnosť alebo nedostatočnú anonymitu volieb cez internet, tak potom sa pýtam, či naozaj archaické hlasovanie poštou, ktoré tu máme dnes, je to, ktoré má prinútiť ľudí, k tomu, aby naozaj volili zo zahraničia. Pre mnohých je toto dostatočný dôvod na to, aby to neurobili. Jednak je to pomerne komplikovaný proces, jednak tu máme ľudský faktor a mnohí si sami kladú otázku, či má zmysel, aby ich hlas bol nejakým spôsobom manipulovaný. Neveria tomu volebnému systému tak, ako možno ministerstvo vnútra neverí voľbám cez internet. Čiže prikláňam sa k tejto výzve a budem veľmi rád, keď nám pán minister Kaliňák zodpovie otázku, do akej miery je skutočne zabezpečená anonymita? My sme v tejto súvislosti vypracovali program „Šesť krokov, ako jednoducho zlepšiť politický systém a kvalitu demokracie Slovenskej republiky“. Piaty a šiesty krok sú práve kroky, ktoré bezprostredne súvia práve s voľbami cez internet, resp. s tzv. elektronickou voľbou a máme za to, že práve voľby cez internet sú zárukou bezpečnosti a možno aj zefektívnenia samotného procesu voľby aj pre občanov žijúcich v zahraničí.
Prečo je dnes možné voliť zo zahraničia len vo voľbách do NR SR?
Máme veľmi jasnú predstavu o tom, že 7 051 voličov, ktorí volili zo zahraničia v roku 2012, sú práve tí, ktorí pravdepodobne nedali hlas vládnucej strane a sú to práve tí, ktorých by v budúcnosti mohlo byť oveľa viac a mohli by zásadnejšie miešať kartami v politickom systéme Slovenskej republiky a možno práve preto sa strana Smer-SD napriek tomu, že na to mala štyri roky, neodvážila posunúť ďalej v otázke volieb cez internet. Pýtame sa teda pána ministra aj to, prečo je dnes možné voliť zo zahraničia len vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky? Prečo tu nemáme túto možnosť aj v prezidentských voľbách? Prečo túto možnosť nemáme aj vo voľbách do Európskeho parlamentu, kde je to asi najabsurdnejšie? Keď napríklad naši úradníci pracujúci v štruktúrach Európskej únie dnes nemôžu voliť, pokiaľ neprídu na Slovensko, práve tých, s ktorými bezprostredne prichádzajú do kontaktu, a teda poslancov Európskeho parlamentu. Sme teda za to, že bezprostredne po voľbách sa musí na tému volieb cez internet začať aktívne diskutovať a sme za to, že by táto zmena konečne našla v našom politickom systéme priestor.
Voľby cez internet vyžadujú odbornú diskusiu
Takisto si myslíme, že ak vláda mala dostatok energie na to, aby presadila tzv. protiteroristické zákony v skrátenom legislatívnom konaní, dokonca zmenila Ústavu SR, tak pokiaľ sa do 15. januára nezaregistruje dostatočný počet voličov, tak by mala v skrátenom legislatívnom konaní vláda uvažovať aj nad tým, že by sme umožnili voliť napríklad na veľvyslanectvách. Myslím si, že by to bol dobrý signál aj zo strany vlády Slovenskej republiky pre občanov žijúcich v zahraničí, že sa s nimi počíta a že nám nie je ľahostajné, čo si myslia o budúcom vývoji na Slovensku, kde sa možno v blízkej dobe budú chcieť vrátiť. Takisto si myslíme, že tých 7 051 hlasov , ktoré boli odovzdané, nie je dostatočne reprezentatívna vzorka a práve kvôli tomu by voľby cez internet, tak ako ich navrhujeme, mala byť podľa možností minimálne pustené do odbornej diskusie možno ešte pred voľbami, aby nás potom v budúcnosti nikto neobviňoval, že zneužívame túto tému na politické účely.
Vyzývame ľudí v zahraničí, aby išli voliť
Otázka: Ja mám na vás dve otázky. Prvá je, prečo prichádzate s možnosťou elektronického hlasovania teraz, keď už je krátky čas do volieb a druhá, čo vravíte na iniciatívu Slovensko.digital, ktorá sa snaží zjednodušiť systém registrácií žiadostí do volieb?
Richard Sulík: Prichádzame najmä s iniciatívou, aby sme vyzvali voliť ľudí, ktorí sa nachádzajú v zahraničí, tým spôsobom, aký dnes existuje. Samozrejme, teraz dva mesiace pred voľbami nebude možné zaviesť voľby cez internet, ale myslíme si, že keď to bude priorita viacerých strán, ktoré sa budú nachádzať či už v parlamente, alebo vo vláde, tak aspoň počas budúceho volebného obdobia by sa voľby cez internet dali zrealizovať a niekedy s tým treba začať.
Voľby cez internet – elegantný spôsob na riešenie problémov
Martin Klus. Ak dovolíte, mám tu jeden zásadný problém, s ktorým ja ako Banskobystričan operujem v poslednej dobe. V Banskej Bystrici sú totiž v čase volieb prázdniny a ak sme tu spomínali výzvu na pána ministra, tak ju môžeme kľudne doplniť aj o to, akým spôsobom si majú všetci Banskobystričania splniť svoju občiansku povinnosť, keď sú práve v tom čase na prázdninách alebo na nejakej služobnej ceste? Toto dnes napríklad zákon nerieši a ja som toho názoru, že práve voľby cez internet by takéto niečo vyriešili veľmi elegantným spôsobom. Takže preto práve teraz prichádzame s výzvou na zavedenie volieb cez internet.
Dobrá iniciatíva
Výzvu Slovensko.digital sledujem dlhodobo. Máme za to, že je to veľmi dobrá iniciatíva. Zaregistroval som ju v podstate na všetkých portáloch zahraničných Slovákov, o ktorých viem. Naozaj zjednodušuje volebný systém. Druhá vec je, že máme minimum informácií o tom, kto za touto iniciatívou stojí, preto sme ju my v rámci strany nejakým intenzívnejším spôsobom nepropagovali a takisto nie sme si celkom istí z hľadiska informačných technológií, do akej miery je skutočne tento systém bezpečný, pokiaľ ide o osobné dáta. Tým ale nechcem povedať, že nie je bezpečný. Autori tvrdia, že je. Ja ale nemám informáciu z overeného zdroja, že by sme tomu mohli dôverovať na 100 %. My sme ale vydali vlastnú brožúrku, ktorá celkom jasne popisuje, akým spôsobom môžu občania zo zahraničia voliť a sú tam nielen termíny, ale aj internetové adresy, respektíve adresy, kam budú musieť zasielať svoje volebné lístky a tieto sme sa pokúšali šíriť v maximálnej možnej miere aj tým Slovákom žijúcim v zahraničí, ktorých sme boli s predsedom strany SaS osobne osloviť v rozhovoroch o zahraničnej politike, ktoré sme robili okrem iného v Prahe, v Brne, v Mníchove, v Bruseli a v Londýne.