Richard Sulík: O niečo vyše roka budeme mať parlamentné voľby a je teda dostatok času na to, aby sme sa zamysleli nad tým, ako sa dá zvýšiť volebná účasť na Slovensku. Keď si pozrieme voľby, ktoré boli prednedávnom, to sú eurovoľby, ktoré boli v máji minulého roka, tak …
… Slovensko dosiahlo historicky najnižšiu volebnú účasť. Nielen historicky v zmysle, že bola to najnižšia volebná účasť spomedzi všetkých trojo volieb, ktoré na Slovensku už boli, bola to zároveň aj najnižšia volebná účasť spomedzi všetkých 27 krajín Európskej únie. Zároveň to bola historická volebná účasť za všetkých osem volieb, ktoré doteraz v Európskej únii boli.
Zodpovednosť za volebnú účasť na Slovensku nesie Pavol Paška
Za túto, dá sa povedať, európsku blamáž nesie priamu osobnú zodpovednosť bývalý predseda parlamentu Pavol Paška preto, lebo to bolo výhradne v jeho moci, aby druhé kolo prezidentských volieb dal na deň eurovolieb.
To znamená, keď eurovoľby boli 24. mája, druhé kolo mohlo byť bez problémov 24. mája tiež, tým pádom prvé kolo by bolo 10. mája. To všetko by sa stíhalo, lebo mandát prezidenta Gašparoviča končil až 15. júna. Tu bola možnosť výrazne zvýšiť volebnú účasť na Slovensku na eurovoľbách.
Slovensko 10 rokov prešľapuje na mieste
Všetci politici vždy, keď sa ich niekto spýta, sú z toho všetci nešťastní a nariekajú, že:
„Áno, musíme s tým niečo robiť, musíme zvýšiť volebnú účasť na Slovensku,“
…ale v skutočnosti to nie je ich primárny záujem, lebo delia si stále tú istú moc, bez ohľadu na to, či ich na voľby príde 5; 50 alebo 80 % oprávnených voličov. Čím robusnejší mandát je, tým si môže aj vláda dovoliť robiť odvážnejšie zmeny a po voľbách v marci 2016 budeme potrebovať množstvo odvážnych reforiem, lebo tie posledné reformy sú 10 rokov dozadu. Slovensko 10 rokov viac-menej prešľapuje na mieste a vtedy je dobré mať robusný mandát od voličov. No a práve preto teraz, keď je ešte dostatok času pred najbližšími voľbami, navrhujeme konkrétne zmeny, ktorými sa dá zvýšiť volebná účasť na Slovensku.
Voľby treba zlučovať
Martin Klus: Jednu z tých konkrétnych zmien, ako sa dá zvýšiť volebná účasť na Slovensku, už Richard naznačil, a to je zlučovanie volieb. Samozrejme, primárne hovoríme v tomto prípade o zlučovaní prezidentských volieb a eurovolieb. Môžeme sa baviť o tom, akým spôsobom by toto zlučovanie prebehlo, či by to malo byť zákonom predpísané zlučovanie alebo či by to malo byť na báze nejakého čestného vyhlásenia predsedu parlamentu, že vždy, keď to zlúčenie volieb je možné, ako bolo možné aj v roku 2014, tak, že sa k tomu zaviaže, aby to urobil.
Ale každopádne voľby treba zlučovať, pretože vďaka tomu môžeme získať väčšiu účasť voličov a vďaka tomu môžeme šetriť pomerne značné množstvo verejných prostriedkov.
Zmena volebného dňa na piatok
Keď hovoríme o verejných prostriedkoch, je tu taký zaujímavý návrh, ktorý sme sa zhodli, že budeme presadzovať, a to je zmena volebného dňa na piatok. Keď som bol v Kanade, tam sa celkom bežne hlasuje cez pracovné dni a ľudia, ktorí počas týchto volieb prídu a zahlasujú, majú nárok na deň voľna. Veríme tomu, že toto môže byť silný motivátor pre mnohých voličov, aby v piatok ráno prišli a odhlasovali, a potom majú predĺžený víkend. Samozrejme, počítame s tým, že takéto niečo by sa nestretlo s pozitívnou odozvou u zamestnávateľov, a preto navrhujeme, aby sme zároveň zrušili jeden zo štátnych sviatkov. S pánom Sulíkom sme sa zhodli, že by to mohol byť napríklad Deň Ústavy SR, keď už pre nič iné, tak preto v akom žalostnom stave dnes slovenská ústava je.
Treba uvažovať nad zmenou volebného systému
Takisto si myslíme, že treba uvažovať nad samotnou zmenou volebného systému ako takého, pokiaľ ide o voľby do európskeho parlamentu, pretože dnes tento kopíruje voľby do Národnej rady, pričom Európsky parlament s 13 poslancami za Slovenskú republiku funguje celkom rozdielnym spôsobom. Preto veríme tomu, že voliť priamo kandidátov a nie politické strany by takisto pomohlo výrazne zvýšiť volebnú účasť na Slovensku v eurovoľbách. Celkom rozdielne by sa viedla kampaň a celkom rozdielne by sa občania postavili k možnosti, keby do Európskeho parlamentu mohli kandidovať aj osobnosti mimo kandidátku politických strán.
Máme teda predstavu, že by sa pri takejto zmene umožnila aj voľba nezávislým kandidátom, len tak medzi rečou, suverénnym víťazom posledných komunálnych volieb. A ak by ste chceli vedieť viac detailov, ako by tieto zmeny mohli v praxi vyzerať, tak odporúčam pozrieť môj blog, ktorý dnes bude publikovaný a ktorý do istej miery nadväzuje aj na blogy, ktoré publikoval predseda strany SaS Richard Sulík.
Ako sa dá zvýšiť volebná účasť na Slovensku
Richard Sulík: Toto je náš úplne konkrétny návrh, ako sa dá zlepšiť volebná účasť na Slovensku. Tých návrhov je viac, ale to, čo si myslíme, že do najbližších parlamentných volieb v marci 2016, môže byť naozaj osožné, je deň volieb presunúť na piatok a každému zamestnancovi, ktorý pôjde voliť, dať deň voľna, a toto kompenzovať tým, že sa zruší sviatok 1. septembra Deň Ústavy SR. Samozrejme, tieto zmeny na zvýšenie volebnej účasti predložíme do Národnej rady. Budeme sa to snažiť spraviť čím skôr, aby teda po ich prípadnom prijatí, bolo dostatočne veľa času na ich aplikáciu a realizáciu do parlamentných volieb, aby sa volebná účasť na Slovensku konečne zvýšila.