„Teraz sa musíme všetci na pravom spektre snažiť, aby nám neprepadli hlasy. Ak budú prepadávať hlasy, budú to hlasy pravice,“ hovorí v rozhovore pre Aktuality.sk líder SaS Richard Sulík.
V predvolebných koalíciách SaS vylúčila možnosť vytvorenia SDK 2. Prečo?
Časť spoločnosti žije v spomienkovom idealizme. Myslia si, že v roku 2019 sa pospájajú rôzne strany a dosiahnu tak úspech.
Pred dvadsiatimi rokmi bola iná doba, Mečiar vtedy účelovo menil volebný zákon. Aktérom tak neostalo nič iné, ako vytvoriť SDK ako stranu, ktorá na kandidátku prijala ľudí z iných strán.
Takto sa to však nerobí. SaS je silná strana s jasným programom. Má na to, aby šla do volieb samostatne a urobila veľmi dobrý výsledok.
Rozumiem však stranám, ktoré sa nachádzajú pod hranicou zvoliteľnosti, nakoniec, aj my sme to zažili. V určitých prípadoch má takáto snaha zmysel.
Igor Matovič chce spolupracovať s KDH a SMK, Richard Sulík liberálnu koalíciu odmieta. Okrem Smeru ste z povolebnej spolupráce vylúčili aj SNS a Kotlebovu ĽSNS. Je možné zložiť vládu bez nich?
Vylúčili sme tri politické strany, ktoré majú približne 40% preferencií. Na politickom trhu ostáva 60%. Teraz sa musíme všetci na pravom spektre snažiť, aby neprepadli. Ak budú prepadávať hlasy, budú to hlasy pravice.
SaS je mimo tohto ohrozenia, hoc pripúšťam, že nová strana Andreja Kisku môže osloviť aj niektorých našich voličov.
Na druhej strane, my budeme robiť všetko preto, aby sme ukázali, že sme solídnejšia a lepšia ponuka ako oni. Určite sme však mimo priameho ohrozenia. Aj preto chceme aj z tohto miesta apelovať na strany, ktorých hlasy sa nachádzajú v ohrození, aby sa nad spájaním zamýšľali.
Máte na mysli nové subjekty PS a SPOLU?
Napríklad tie. Spojenie s Andrejom Kiskom by rozhodne dávalo zmysel.
V prieskume agentúry Focus pre televíziu Markíza až 60% vašich voličov označilo, že si želá spájanie do SDK 2.
To však neznamená, že všetkých 60% nám odíde, rovnako to neznačí, že všetci ľudia sú informovaní o následkoch, negatívach takéhoto spájania.
Aké negatíva máte na mysli?
Predstavte si, že by sme sa my v SaS šli spájať napríklad s Progresívnym Slovenskom (PS). Oni chcú robiť migrantov šťastnými. My sem migrantov nechceme púšťať. Ak by sme sa mali spojiť, musíme v tejto veci dosiahnuť kompromisy. Ako to spraviť?
A v koalícii nebudete musieť?
To bude po voľbách, tam budú jasne dané mandáty. Je tiež otázne, či tam PS so svojou politikou vôbec bude. V koalícii je, po voľbách, samozrejme, nevyhnutné robiť kompromisy. Píše sa spoločné programové vyhlásenie vlády, teda programový prienik strán. Následne sa ho musia držať.
Poďme ešte späť k negatívam SDK 2. Kde vidíte ďalšie?
Predstavte si, že by sme vytvorili predvolebnú koalíciu s KDH. Príde otázka na zavreté obchody v nedeľu, my sme proti, oni sú za. Čo teraz? Vy budete prvá, kto bude písať „aha – ešte ani neboli voľby a už sú rozhádaní“.
Prečo by sme mali robiť teraz ideové kompromisy? Oveľa poctivejšia ponuka pre voličov je, že my budeme jasne vyprofilovaná strana s jasnou ponukou a po voľbách uvidíme, koľko ľudí sme oslovili my a koľko ostatní. Potom môžeme robiť kompromisy. A my ich robiť budeme. Dokázali sme to v 2010, keď sme ustúpili z mnohých našich pozícií.
Veľmi by som si želala, aby problémom tejto republiky boli zavreté obchody a nie Marian Kočner a nájomná vražda novinára.
To hovoríte teraz. V tom momente, ako by sme boli spojení, bolo by to zabudnuté. A novinári budú písať o zavretých obchodoch. To vám garantujem. Uvediem k tomu ešte jeden príklad: Ivan Mikloš dnes aktívne píše do denníka SME. Počujem hlasy, ktoré volajú po jeho návrate.
V momente, ako by vstúpil na politickú scénu, by však toto všetko bolo zabudnuté. Písalo by sa o jeho škandalóznej privatizácii slovenských elektrární a podobne. Vždy sa skrátka ozývajú tí, ktorí chcú zmenu. Hovorím vám to z mojej osobnej skúsenosti. Volič nepozná vďaku.
Volič nepozná zásluhy. To je holý fakt. Nezmeníte to vy ani ja. Jediné, čo mi zostáva, je sa tomu prispôsobiť.
Nedávno ste sa ostro ohradili voči Igorovi Matovičovi, ktorý opäť prišiel s návrhom zmraziť platy poslancom. Povedali ste, že líder OĽaNO Igor Matovič môže v populizme súťažiť s Robertom Ficom. Tvrdé slová na adresu kolegu.
Viete, my sa tu 9 rokov hráme na nejakú falošnú solidaritu. Poslanci majú strach pred voličmi a výsledok je taký, že 9 rokov sa tu plat poslanca nezmenil, pretože nejaká časť obyvateľstva žije v predstave, že poslanec má zarábať priemernú či minimálnu mzdu.
Ak nenájdeme odvahu jasne povedať, že keď budeme hrať túto populistickú hru ďalej, tak do parlamentu sa dostanú ľudia, ktorí sú neschopní, alebo sú schopní všetkého.
Slušný človek jedného dňa prestane mať záujem byť v Národnej rade, to si povedzme na rovinu. Súčasný zákon je postavený tak, že stačí, ak by sa k tomu poslanci jednoducho nevyjadrovali.
A teraz sa zase našiel Igor Matovič, s ktorým som na túto tému hovoril a vysvetlil mu ju už v minulosti. Keď ten návrh opäť podal, dovolil som si uzurpovať slobodu jeho krok okomentovať. Vyjadriť názor snáď ešte nie je zakázané.
Samozrejme, ide však o formu. Na hádky opozičných lídrov sú dnes voliči hákliví.
Vnímam, že voliči sú na to hákliví a vždy zvažujem, čo preváži. Keď si pozriete spätne moje statusy, z pravicových strán som nekomentoval nikoho veľmi dlho. Teraz som však dospel k záveru, že na to mám dôvod.
Povolebnú spoluprácu s Igorom Matovičom však nevylučujete.
Nevylučujem.
S Alojzom Hlinom?
Tiež nie.
Boris Kollár?
Áno, aj s Kollárom by som po voľbách spolupracoval.
Kollár má kontakty z mafiánskych zoznamov. V ére Kočnera to nie je problém?
Pozrite sa, každý, kto je v parlamente, dostal predsa podporu istého počtu voličov. Reprezentuje desaťtisíce až státisíce ľudí.
To aj kotlebovci.
Áno, aj Smer. A preto my vždy veľmi dobre zvažujeme, kto áno a kto nie. Kde spoluprácu pripúšťame neznamená, že sme vždy na 100% spokojní a nemáme žiadne výhrady.
No po zvážení pre a proti sme dospeli k záveru, že s týmito stranami do vlády pôjdeme. Nič nie je ľahšie než umrieť na krásu. To je najväčší problém. SaS spraví všetko preto, aby bola vládnou stranou.
Spolupracovala by SaS s Andrejom Kiskom?
Andrej Kiska ide zachrániť krajinu či nás zbaviť Smeru. Mal by pritom však jasne povedať, či bude alebo nebude premiérom.
Tejto otázke sa doteraz vyhýba. Myslím si, že voliči majú nárok to vedieť. Zatiaľ nevieme, o akú stranu, s akými ľuďmi a akou hodnotovou profiláciou ide. Ťažko sa k tomu dnes bližšie vyjadrovať.
Spomínate, že „Kiska ide zachrániť krajinu a zbaviť nás Smeru“. Prezidenta často preto spájajú s iniciatívou Za slušné Slovensko. Ako vnímate túto iniciatívu?
Podaril sa im husársky kúsok, niečo, čo sa politikom nepodarilo. Dostali do ulíc vyše stotisíc ľudí. To je výkon, ktorý treba oceniť. Urobili aj nejaké chyby. Osobne ma však prekvapuje, že sa im v médiách ešte aj dnes vyčíta, že na poslednú chvíľu po stretnutí s Kiskom odvolali demonštráciu.
Sami už predsa priznali, že to bola chyba. Toto vyčítať ľuďom, ktorí nemajú prakticky žiadne politické skúsenosti? Áno, spravili drobné chybičky, no prekvapuje ma, že sa im to dodnes oplieskava o hlavu.
Ak sa rozhodnú založiť politickú stranu, transformovať sa akýmkoľvek spôsobom do straníckej politiky, je to ich dobré právo.
Možno budú musieť žiť s výčitkou, že sľúbili, že to neurobia, no človek mení názory. Ako sme videli, mení ich aj prezident. Ak by šli do straníckej politiky, budem prvý, ktorý ich bude obhajovať.