Vláda sa najnovšie zasadzuje o zlepšenie podnikateľského prostredia. Z návrhov, ktoré boli doteraz predstavené, však podľa šéfa strany SaS Richarda Sulíka srší ideová prázdnota. Predseda liberálov rozdelil vládne opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia do troch kategórií.
Prvú tvoria návrhy odkopírované z Agendy 2020 z dielne SaS. Do druhej kategórie patria opatrenia typu „svetový mier“ a návrhy z tretej kategórie podnikateľskému prostrediu skôr uškodia, než mu pomôžu. Zlepšenie podnikateľského prostredia ľuďmi, ktorí sa celý život zašívajú v politike, je tak zrejme v nedohľadne.
Ideová prázdnota vládnych návrhov
Richard Sulík: Z návrhov na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré boli predstavené, v prvom rade kričí ideová prázdnota, chýba konzistentnosť a vôbec niečo, čo by sa aspoň z diaľky mohlo podobať na nejakú stratégiu. Ako by sa to mohlo robiť oveľa lepšie, sme predstavili už pred rokom v našej Agende 2020, ktorá obsahuje vyše 150 konkrétnych návrhov a ktorá cielene a premyslene zlepšuje podnikateľské prostredie. Pre ideovú prázdnotu a nekonzistentnosť, s ktorou pristupuje vládna koalícia k zlepšovaniu podnikateľského prostredia by som chcel uviesť dva príklady.
Pracovná zdravotná služba – stačí schváliť návrh SaS
Prvým je pracovná zdravotná služba. Tam sa najprv stalo to, že počas prvej vlády Roberta Fica bola pracovná zdravotná služba zavedená. Už vtedy sme vraveli, že tento krok je zlý, že poškodí podnikateľské prostredie. Keď bola SaS súčasťou vlády, tak sa podarilo pracovnú zdravotnú službu zrušiť. Potom, ako sa dostal v roku 2012 do vlády opäť Smer, tak pracovnú zdravotnú službu opäť zaviedli. Následne sme my navrhli jej zrušenie, tu mám návrh zákona, ktorý sme predložili. Návrh zákona cez Smer neprešiel, pracovnú zdravotnú službu zrušiť nechceli. A teraz, čuduj sa svete, jeden z tých návrhov je zrušiť pracovnú zdravotnú službu. Idú teraz o tom vo veľkom diskutovať a nevieme, ako dlho to bude trvať, pričom stačí zobrať tento návrh a stačí ho schváliť.
Viacero našich opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia sa nachádza vo vládnom návrhu
Druhý príklad, ktorý preukazuje tú nekoncepčnosť, je našich 40 opatrení. Z našich 150 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré sme predstavili, je 40 takých, ktoré sa dajú realizovať okamžite a nemali by žiadny dopad na štátny rozpočet. Tento súbor 40 opatrení, ktorý sme pred rokom predložili do parlamentu, predseda NR SR Andrej Danko, označil za hlúposti. Na všetkých 40 opatrení povedal, že sú to hlúposti. No a teraz opäť, čuduj sa vete, viacero z tých našich opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia sa nachádza vo vládnom návrhu, napr. predĺženie lehoty na odhlásenie sa zo Sociálnej poisťovne z jedného na osem dní. Tieto dva uvedené príklady len dokazujú to, že vláda nevie, čo chce robiť, nemajú v tom jasnú predstavu a obávam sa, že všetky návrhy, ktoré tu teraz začali vyťahovať, ako celok môžu podnikateľskému prostrediu uškodiť.
3 kategórie vládnych návrhov
Ich návrhy by som rozdelil do troch kategórií. Prvá kategória, to sú také návrhy, ktoré v podstate od nás odkopírovali. Fajn, aspoň budú zrealizované. My, samozrejme, všetky naše návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia, ak ich navrhne Smer, podporíme. Druhá kategória sú návrhy typu svetový mier, napr. sprofesionalizujeme výkon štátnej správy. To sa Robert Kaliňák snaží už 6 rokov. Zatiaľ toho teda veľa nesprofesionalizoval, ale stálo to desiatky, možno stovky miliónov eur na rôzny informačný systém. A tretí návrh, to sú buď hlúposti alebo rôzne škodlivé veci, a to je to, kde máme obavu, že to naozaj podnikateľskému prostrediu uškodí. Zaviesť 13. plat – neviem v akej hlave toto môže skrsnúť, ale potom môžeme rovno do ústavy napísať, že zakazujeme infláciu, nezamestnanosť alebo rovno zákonom prinúťme, že zamestnávatelia musia každý rok zvýšiť platy o 10 %. Takto trhové hospodárstvo nefunguje. Alebo 100 % super odpis. Alebo minimálna mzda nad 500 eur. Ja viem, že to je pekné. Môžeme navrhnúť minimálnu mzdu 2000 eur. Môžeme sa stať lídrami v oblasti minimálnej mzdy v Európe, len potom pôjde naša ekonomika dole vodou. Toto ľudia, ktorí v živote nepracovali, ktorí sa celý svoj život zašívajú v politike, nemôžu nikdy pochopiť.