Otázka: Spomínali ste strany, s ktorými si viete predstaviť zostavenie vlády alebo uvažujete aj o menšinovej vláde s tichou podporou niektorých strán? Richard Sulík: Myslím si, že na toto je priskoro. My sa teraz budeme plne koncentrovať na to, aby vznikla široká stabilná vláda s 87 …
… mandátmi, to znamená všetkých šesť subjektov, ktoré som vymenoval. Už aj v rámci tohto zostavenia vlády sú niektoré možnosti, napríklad, že strana Borisa Kollára by nebola súčasťou vlády, ale by ju podporovala. Takisto je toto možné aj v prípade strany Sieť alebo v prípade strany Most-Híd. Tu už hneď máte tri možnosti na zostavenie vlády, ale náš hlavný záujem je široká stabilná vláda s 87 mandátmi. Čo bude potom, uvidíme.
Sám so sebou sa hádať nebudem
Otázka: Boris Kollár povedal, že do vlády nepôjde a len ju bude podporovať. Viete si predstaviť, že vláda bude takto štyri roky fungovať?
Richard Sulík: My spravíme, všetko pre to, aby fungovala, je to vec kompromisu. Ja tu vidím niekoľko pozitívnych rozdielov k vláde 2010, napríklad to, že najväčšia strana v našej koalícii bola poznačená silným konfliktom medzi predsedom strany a premiérom našej koalície. Ja vám garantujem, ja sa sám so sebou hádať nebudem. Čiže hneď tu máme jednu veľkú výhodu a po druhé, všetci sme poučení, nielen my sme poučení, aj ostatné strany sú poučené. Preto všetko, čo budeme robiť, budeme robiť s cieľom, aby to fungovalo štyri roky. Toto je náš plán, tomu sa budeme venovať.
Zlepenec je stokrát lepší ako valec
Čo sa týka priamo Borisa Kollára, ale nielen jeho, ale aj ostatných partnerov, nebudem komentovať ich výroky, predtým, ako som sa o tom s nimi porozprával. To je jedna z vecí, ktorá veľmi škodila našej koalícii a aj keď to budú robiť iní, ja to robiť určite nebudem. To len zbytočne prilieva oheň do ohňa.
Ten zlepenec je stokrát lepší ako valec. To, čo sme tu za štyri roky zažili, to bola veľmi dôležitá skúsenosť pre Slovensko, že zveriť celú moc do ruky jednej vláde, ktorá si nezaslúži nálepku, že by bola čestná, končí tým, že tu máme stovky korupčných káuz a milióny rozkradnutých eur.
Zrušenie eurofondov presadzovať nebudem
Otázka: V nemeckej televízii ste hovorili aj o tom, že eurofondy nám priniesli korupciu. Chcete presadzovať zrušenie eurofondov?
Richard Sulík: Nie, zrušenie eurofondov presadzovať nebudem, lebo boli my sme jedni proti strašne veľa. Toto je zbytočne minutá energia. Ak náhodou dôjde na pretras otázka, že čo s eurofondami, áno ja som za to, aby sa naše platby do Bruselu, to je jedna miliarda eur ročne, aby sa to s eurofondami započítalo a o to sa budeme snažiť. Okrem nejakých takýchto príležitostí, bude 100 % mojej energie venovaných vedeniu vlády.
V SaS neboli nikdy osobné ambície na prvom mieste
Otázka: Ak by bol problém vo vás osobne pri zostavení vlády, boli by ste ochotní prepustiť premiérske kreslo?
Richard Sulík: Som pripravený o tomto rokovať. Osobné ambície v SaS neboli nikdy na prvom mieste a ak dôjde na toto reč, ak bude vhodný kandidát, na ktorom napríklad koalícia povie, že tento bude lepší, nemám najmenší problém sa o tomto baviť a viem si to predstaviť.
SaS – čistá strana bez oligarchov s najlepším programom
Otázka: Viete si predstaviť aj kto by to mohol byť miesto vás?
Richard Sulík: Vy ste s tým začali, tak vy si predstavujte. Ja si viem predstaviť, že neuhnem pred zodpovednosťou, ktorú mi volič nadelil. Jednoducho ideme smelo a s odvahou do zostavenia vlády. Pozrite, na pravicovom spektre je Sloboda a Solidarita najstaršou stranou, sme kompaktný tím, sme čistá strana bez oligarchov s najlepším programom. My sme tí, ktorí sú tu pravica, my sme tí, ktorí to istíme a my sme tí, ktorí, ak volič povie, že chce pravicovú vládu, sú zodpovední za o, aby to fungovalo. Robert Fico dostane poverenie na zostavenie vlády ako prvý a ako som povedal, keď tú vládu zostaví, tak my to budeme rešpektovať. Zároveň ale vysielame signál, najmä tým stranám, ktoré dostali mandát od voličov, že pozrite, je tu takáto alternatíva a tie jednotlivé strany, Most-Híd, Sieť, SNS a aj ďalšie musia zvážiť, čo chcú. Minimálne Most-Híd a Sieť včera už povedali, že nechcú takto rokovať, tak to je šanca, ktorej sa určíte chopíme, ale rešpektujeme, že poverenie na zostavenie vlády má ako prvý Robert Fico a keď ju zostaví, budeme to rešpektovať.
Ide o to, aby voliči strany Sieť boli spokojní
Otázka: Čo hovoríte na stretnutie Radoslava Procházku na Úrade vlády, hoci hovoril, že sa s Robertom Ficom nestretol?
Richard Sulík: To sú otázky na Radoslava Procházku. Teraz to nepovažujem za podstatné pre naše konanie. Mne ide najmä o to, vytvoriť obraz budúcej vlády taký, s ktorým aj Radoslav Procházka, jeho kolegovia a najmä voliči strany Sieť budú spokojní, budú radi súčasťou takej vlády. O takéto zostavenie vlády sa budeme snažiť.
Ja som mal s Radoslavom Procházkom do prezidentských volieb veľmi korektný vzťah. Od prezidentských volieb uznávam, sa ten vzťah jemne narušil a som pripravený teraz nájsť k sebe cestu. Čiže na čo by som mal teraz toto komentovať. Navyše viete, možno voliči ešte do volieb boli ochotní zohľadniť pri svojej voľbe, ten povedal také a urobil hentaké, ale po voľbách to volič zaručene počuť nechce a my už nie sme vo volebnej kampani. Volič chce teraz počuť, ako sa podarí zostavenie vlády a ako budeme fungovať.
Nech idú do vlády so Smerom analytici
Otázka: Béla Bugár včera povedal, prečo by mal hrubú čiaru robiť len on. Pre neho je SNS veľkou prekážkou. Ak hovoríme o možnostiach stabilnej vlády, nebolo by možné, že by ste sa spojili so Smerom? Že by ste tú čiaru prekročili vy?
Richard Sulík: Mnohí analytici sú toho názoru, že teraz by sme mali so Smerom zostaviť vládu. Tak nech mnohí analytici si založia politickú stranu, nech sa postavia pred voličov, nech im povedia: „Voľte nás, my nepôjdeme so Smerom do vlády“, a potom nech kľudne s ním do vlády idú. SNS tiež nie je tou, akú SNS poznáme ešte z 90-tych rokov. Predseda strany Andrej Danko, okrem toho, že v určitých veciach existujú programové rozdiely, tak je to kultivovaný človek, ktorý veľmi dbá na to, aby mal korektné vzťahy s ostatnými lídrami strán, ja s ním dobre vychádzam. To, že sa v nejakých bodoch nezhodujeme, je práve vec na rokovanie. Čiže ja si nemyslím, že SNS je neprijateľná strana, ale či je prijateľná, neprijateľná pre Bélu Bugára, to si musí zvážiť on. My dávame poctivú ponuku, ktorá vychádza z tých reálií, ktoré sú. Ja by som tiež bol radšej, kebyže zostavíme vládu, kde SaS má 83 mandátov, najbližšie štyri roky sa budem snažiť, aby to bolo presne takto v najbližších voľbách, ale skrátka teraz musíme vychádzať z toho, ako volič rozhodol. Musíme tento názor rešpektovať. Všetci chápeme to, že už dnes nie sme zodpovední len voči voličom SaS, ale že aj pravicoví voliči majú oprávnené očakávania voči nášmu konaniu.
Ako prvá strana sme navrhli konkrétne riešenia utečeneckej krízy
Otázka: Nemyslíte si, že vaše vyjadrenia k utečeneckej kríze boli ostrejšie ako vyjadrenia Roberta Fica?
Richard Sulík: Nie, ja si teda nespomínam, že my by sme chceli monitorovať všetkých Moslimov. My aj navrhujeme konkrétne riešenia. Ako prvá strana sme navrhli úplné konkrétne riešenia utečeneckej krízy, nájdete ich na našej stránke. Ten dokument sa volá „Pozícia SaS pri riešení migrantskej krízy“. Tam je 5 bodov, s ktorými súhlasíme my všetci, ako tu stojíme a jeden z nich je, odmietame povinné kvóty. A kvóty odmietajú prakticky všetky politické strany.
Martin Poliačik: Zhodli sme sa na tom, že v súčasnej situácii je najdôležitejšie okresávať hrany možných konfliktov. To znamená 100 % energie musí byť teraz venovaných tomu, aby sa na Slovensku zostavila vláda a aby nevznikali možnosti pre konflikty jednak vo vnútri SaS a jednak s našimi potenciálnymi koaličnými partnermi. A v rámci tohto pevne verím, že sa všetci budeme správať.
Richard Sulík: Tento rok tu bude najväčší problém Európskej únie, ale napriek tomu existujú dôležitejšie veci pre Slovensko, a to je riadiť štát, aby skrátka životná úroveň ľuďom stúpla, aby sa ľuďom lepšie žilo.
Budeme sa snažiť presadiť čo najviac z Agendy 2020
Otázka: Aké budú vaše podmienky pri zostavovaní vlády? Na čom budete trvať?
Richard Sulík: Pri zostavovaní vlády sa budeme snažiť presadiť čím viac bodov z Agendy 2020 do programového vyhlásenia vlády. Tam je 150 bodov, je teda z čoho vyberať. Všetky strany majú vo svojich bodoch zlepšenie podnikateľského prostredia. Čiže ja som presvedčený, že sa dohodneme. Zámerne sme si nedávali nejaké ko podmienky, že keď toto nebudeme, my nejdeme do koalície, lebo máme snahu zostaviť zodpovednú, poctivú, slušnú vládu, tak nebudeme to predsa ohrozovať, že sa tam chytíme na nejakom bode.
Úradnícka vláda je podvod na občanoch
Otázka: Bude robiť mediátora medzi Mostom a SNS?
Richard Sulík: Ak to bude potrebné, jednoznačne áno. Budem venovať toľko času, koľko bude potrebné na to, aby tá koalícia po zostavení vlády fungovala. Chceme vytvoriť širokú stabilnú koalíciu s 87 mandátmi, čiže to je dosť veľa na to, aby to spoľahlivo fungovalo. Môžem vám povedať môj názor na úradnícku vládu. Myslím si, že to je do určitej miery podvod na občanoch, lebo oni sa nejakým spôsobom rozhodli. Nevolili si tých, ktorí potom budú nejakým spôsobom vládnuť naozaj. Oni si volili tie strany s tými mandátmi, aké poznáme z parlamentných volieb 2016. Čiže my sme za to, aby sa z rozhodnutia voličov zostavila vláda a nie za to, aby vládli akýsi úradníci. Veď to je koniec koncov to, čo ja roky kritizujem voči Bruselu, že Európska komisia podľa môjho názoru nemá dostatočný mandát na tie rozhodnutia, ktoré robí. No tak nebudeme s tým predsa súhlasiť tu na Slovensku.
Treba spraviť všetko pre zostavenie vlády
Rovnako si myslím, že predčasné voľby nie sú správny prostriedok, lebo ten výsledok nebude príliš iný a ak bude, aby nebol ešte horší. Volič jasne povedal. Dobre, je tu taká konštalácia, ale teraz treba spraviť všetko pre zostavenie vlády. A som presvedčení, že ostatní partneri budú mať tiež eminentný záujem na tom, aby vznikla stabilná vláda.
Všetci moji voliči ocenia, keď prevezmem zodpovednosť za chod našej krajiny
Otázka: Ako to vidíte vo vzťahu k voličom, ktorí vás posunuli do Európskeho parlamentu?
Richard Sulík: Som presvedčený, že všetci tí voliči, ktorí ma krúžkovali, tak krúžkovali nielen možného poslanca Európskeho parlamentu, ale krúžkovali aj predsedu strany, respektíve vedeli, že krúžkujú predsedu strany a som presvedčený, že všetci títo voliči ocenia, keď prevezmem tu doma zodpovednosť za chod našej krajiny.