No konečne aj ja vediem v nejakom rebríčku, porazil som dokonca Roberta Fica. Som najneobľúbenejší politik, v podstate už táto skutočnosť sama o sebe je to dostatočný dôvod na vrátenie mandátu a odstúpenie z pozície predsedu strany.
Predtým však, ako sa podaktorí začnú príliš tešiť, skúsme sa bližšie pozrieť na tých, ktorí si myslia, že kazím úroveň politiky. Podľa podrobnejších údajov, ktoré mi poskytol realizátor prieskumu – agentúra MVK, to vyzerá nasledovne:
Z 29,3% opýtaných, pre ktorých som najnedôveryhodnejším politikom (resp. kazím úroveň politiky, či spôsobujem vážne problémy), skoro polovica (46,4%) volí stranu SMER, čo je zároveň 47,3% voličov SMERu. To plne chápem. Som na čele strany, ktorá robí dôslednú opozičnú politiku aj v európskych otázkach. Áno, keď nie sú peniaze na platy zdravotných sestier alebo učiteľov, ukazujem na naše stámiliónové záruky pre Grécko a súkromné španielske banky. A beriem za túto „pudlíkovskú“ politiku voči Bruselu Roberta Fica na zodpovednosť. Bez servítky. To jeho voličov dráždi. Chcem im však odkázať, že stále to nie je ten druh bezohľadného populizmu, ktorý predsedu Smeru vystreľuje k moci. Na druhej strane, prekvapuje ma, že pre vyše polovicu voličov SMERu (52,7%) nie som najnedôveryhodnejším politikom. To je vcelku dobrá správa. Mám u nich aspoň šancu.
Na druhom mieste s takmer pätinou (19,1%) z tých 29,3% opýtaných, pre ktorých som najnedôveryhodnejším politikom, sú nevoliči a nerozhodnutí. Beriem to ako výzvu, akurát sa ťažko zisťuje, v čom je problém. Veď čo je to napokon tá úroveň slovenskej politiky? Že niekto získa milióny vlastnou hlavou predajom verejných funkcií? Že sa niekto stane predsedom vlády na základe falošných sľubov? Alebo že pláva s prúdom?
Na treťom mieste sú voliči KDH so 7,9%, čo predstavuje 38,5% všetkých voličov KDH. Ani toto ma neprekvapuje, keďže pre voličov KDH sme s témami ako napríklad registrované partnerstvá čosi ako antikristi. To je opäť výzva: presvedčiť veriacich ľudí dobrej vôle, že registrované partnerstvá nie sú ohrozením ani ich viery a ani tradičného manželstva. Naopak, sú v súlade s pokorou a úctou voči človeku, s rešpektom k jeho inakosti. To nemôže byť v rozpore s poňatím kresťanstva ako náboženstva lásky.
Nasledujú OĽaNO s podielom 7,1% (32,3% všetkých voličov OĽaNO). Tam sa mi zdá, že ide o podobný problém ako s KDH. Podiel voličov všetkých ostatných strán je 3% a menej.
Pre mňa, samozrejme, podstatnou otázkou je, kde sú voliči SaS. Čuduj sa svetu, z 29,3% opýtaných, ktorí ma označili za najnedôveryhodnejšieho politika, volí stranu SaS 0,0%. Inými slovami, voliči SaS si nemyslia, že by som bol najnedôveryhodnejší politik. Takéto zázemie je pre predsedu strany dôležité. Ďakujem. Chápem ho ako ubezpečenie, že keď bojujem tvrdo za záujmy Slovenska, predkladám spolu s kolegami v SaS odborné riešenia, presadzujem liberálnu politiku na Slovensku, odhaľujem faloš a pokrytectvo Ficovej vlády, nerobím to zle.
A bude nás treba čoraz viac, keď vidím, do akej „psej matere“ SMERujeme. Smrtiaci koktail, ktorý namiešali minister financií s predsedom vlády je pre slovenskú ekonomiku nebezpečný. To, čo bude Slovensko v roku 2016 potrebovať najviac, sú nielen reformy na odborne vysokej úrovni, ale aj ľudia, ktorí budú vedieť, ako na ne. Pri všetkej skromnosti si myslím, že k tomu má SaS čo povedať.
1. http://richardsulik.blog.sme.sk/c/311154/Sulik-kazi-uroven-politiky-najviac.html