Informácie zverejnené v spise Gorila sú „tak divoké, že sa im ani nedá veriť“. Postupom času sa však ukazuje, že veľká časť z nich je pravdivá. Pani Bubeníková spraví dobre, keď odstúpi radšej dnes ako zajtra. Aj keď sa všetko riadne vyšetrí, je zrejmé, že verejný život potrebuje zásadnú očistu.
Ako som sa dozvedel o Gorile? Na jar 2010 ma oslovil Daniel Krajcer s informáciou, že jeho známy nám vie poskytnúť materiál, ktorý hovorí o korupcii obrovského rozsahu. Súhlasil som, a tak sme sa (Juraj Miškov, Daniel Krajcer, jeho známy a ja) krátko nato stretli s človekom, ktorý sa predstavil ako bývalý vysoko postavený zamestnanec SIS. Materiál, ktorý nám tento človek predložil, bol neuveriteľný. Čítame takmer denne o korupcii v štáte, ale tá previazanosť a priamosť vyrážala dych. Mohlo však ísť aj o nejakú predvolebnú spravodajskú hru aj preto, že dotyčný pán nemal žiaden problém nám ten materiál odovzdať.
Po návrate domov sme zvažovali, čo s Gorilou urobiť, a tiež sme sa pýtali na názor viacerých ľudí, medzi nimi aj Toma Nicholsona. Dozvedeli sme sa, že tento materiál už Nicholson odovzdal polícii, a aj to, že denník SME má Gorilu už pomerne dlho a odmietli o nej písať. Dozvedel som sa tiež, že tento materiál má vyše 30 ľudí (len ja poznám ďalších štyroch). A dozvedel som sa, že o ňom vie aj Iveta Radičová. Podľa Nicholsona vedel o ňom aj Daniel Lipšic a tiež bývalý minister vnútra Vladimír Palko, poslanec Martin Fedor a ďalší.
Zhrniem to: Materiál sme dostali pre nás z neznámeho zdroja, nevedeli sme, ktoré konkrétne informácie v ňom sú pravdivé a ktoré nie, denník SME o tom odmietol písať a materiál bol odovzdaný polícii. Preto sme sa rozhodli v tejto veci nič nerobiť.
Prečo sme išli do koalície s SDKÚ?
Odpoveď je jednoduchá. Ak by sme nešli, tak tu vládne Fico (mimochodom, z tohto dôvodu sme ustúpili aj pri dekriminalizácii marihuany a aj pri registrovaných partnerstvách a musím povedať, že naši koaliční partneri túto našu obeť príliš oceniť nevedeli). Po druhé, povedali sme si, že Gorila je minulosť a teraz je premiérkou Iveta Radičová, ktorá je garantom slušnosti.
Napriek tomu nás nemilo prekvapilo, keď v júli 2010 navrhol Ivan Mikloš na post šéfa FNM pani Bubeníkovú. Namietali sme. Viackrát som telefonoval s Ivanom Miklošom, tiež s Ivetou Radičovou a upozorňoval ich na veľmi problematickú nomináciu. Iveta Radičová sa v telefonáte vyjadrila v zmysle, že zabrániť nominácii pani Bubeníkovej je nad jej sily. Nakoniec sme túto nomináciu uzavreli tak, že Ivan Mikloš za ňu preberá zodpovednosť.
Kto zverejnil Gorilu?
Neviem, my sme to každopádne neboli. Vedeli sme, že Tom Nicholson píše o Gorile knihu a vyzerá to tak, že táto kniha bude omnoho zaujímavejšia, lebo okrem kompletného spisu obsahuje množstvo informácii navyše, na základe overiteľných faktov potvrdzuje, alebo vyvracia tvrdenia v Gorile a podobne. Táto kniha mala vyjsť čoskoro, po zverejnení spisu to vyzerá, že kniha do volieb vydaná nebude.
Ako ďalej?
Navrhli sme Ivete Radičovej odvolať pani Bubeníkovú z pozície šéfky FNM. Čakali sme dva týždne, lebo sme predpokladali, že tak spraví sama. Veď v prípade Ľuba Galka ukázala, aká vie byť razantná. Vôbec ju nezaujímalo, že na každý odposluch existoval súhlas sudcu. Takisto neriešila, že počas úradovania Ľuba Galka bolo podaných 17 trestných oznámení, zatiaľ čo počas rovnakej doby za Bašku bol odpočúvaný približne dvojnásobný počet osôb, ale trestné oznámenie nebolo podané ani jedno. Galko bol odvolaný okamžite, lebo Iveta Radičová si myslí, že novinári nesmú byť odpočúvaní ani legálne. Voči pani Bubeníkovej sú oveľa závažnejšie podozrenia a nič.
Prečo nekoná premiérka teraz?
Prečo nepozastavila výkon činnosti pani Bubeníkovej? Prečo maril vyšetrovanie šéf SIS a nominant SDKÚ Karol Mitrík tým, že nezbavil svojich podriadených mlčanlivosti? Čo bude s politickou zodpovednosťou, ktorú prevzal Ivan Mikloš?
V porovnaní so spisom Gorila sú všetky „kauzy“ SaS omrvinkami. Sme rádovo čistejší a čestnejší ako ponovembrové politické strany. To vysvetľuje aj sústavné snahy nás a stranu SaS očierniť, najmä odkedy presluhujúci politici zistili, že sme neprišli kradnúť, ale ich vymeniť. Čoskoro, 10. marca, budú môcť priamo ľudia povedať, či si želajú Goriliu koalíciu alebo stranu slušných ľudí.