Minulý utorok sa predsedovia koaličných strán dohodli na prvom kroku komplexnej reformy odvodov, takzvanej technickej príprave.
Konkrétne to znamená, že k 1.1.2012 sa (1) zavedie superhrubá mzda (presunutie celej odvodovej povinnosti na zamestnanca a súčasné zvýšenie dnešnej hrubej mzdy o odvody zamestnávateľa), (2) zjednotia vymeriavacie základy (daň z príjmu, sociálny odvod a zdravotný odvod sa budú rátať z jednej jedinej sumy) a (3) zavedie ročné zúčtovanie. Z dôvodu náročnosti nie je možné zlúčiť technickú prípravu a samotné zavedenie odvodového bonusu do jedného kroku. Inými slovami, k výraznému zníženiu odvodov, teda k zavedeniu odvodového bonusu príde až v kroku dva, v ideálnom prípade rok neskôr.
Vyššie spomenuté tri body prinášajú so sebou nový set up, teda nové parametrické nastavenia. Bude existovať už len jeden 19 percentný sociálny odvod (pre živnostníkov 16% a pre dohodárov 13%) a jeden 9 percentný zdravotný odvod, ktoré sa spolu s 19 percentnou rovnou daňou budú rátať z jednotného základu a to zo súčtu všetkých príjmov.
Počet odvodov klesne z 13 na 2, počet vymeriavacích základov zo 4 na 1 a počet priznaní z vyše 60 na 13. Dovolím si tvrdiť, že rozsah zjednodušenia, ku ktorému príde, je v tomto momente nepredstaviteľný. A to je dobre. Náš dnešný systém je nesmierne komplikovaný a na jeho administráciu potrebujeme na strane štátu vyše 20 tisíc úradníkov (7 tisíc daňové úrady, 6 tisíc sociálna poisťovňa a 8 tisíc úrad práce, sociálnych vecí a rodiny), nehovoriac o ťažko vyčísliteľnej náročnosti na strane zamestnávateľov, zamestnancov a živnostníkov.
Uvedené zmeny prinášajú zo sebou niekoľko pozitívnych momentov, napríklad ten, že maximálna výška odvodov nebude stanovená stropom vymeriavacieho základu, ale pevnou sumou, ktorá bude tak vysoká, aby nahradila „milionársku daň“. Zatiaľ čo dnešná milionárska daň sa uplatňuje od ročného príjmu menej ako 20 tisíc euro, pocítia vyššie maximálne odvody až tí, ktorých príjem presiahne 44 tisíc Euro. Týmto prestaneme zaťažovať nadmieru strednú vrstvu.
Tiež sa zruší väčšina dnešných a zbytočne život komplikujúcich výnimiek a už od 1.1.2012 bude stačiť jedno jediné daňové priznanie (ktoré zrejme v prvej fáze bude nutné rozkopírovať a zvlášť poslať na tri rôzne úrady, ale aj to by sa malo zmeniť ešte toto volebné obdobie).
Druhý podstatný prínos je zvýšenie daňovej spravodlivosti a „zatváranie nožníc“ medzi daňovo-odvodovým zaťažením zamestnanca, živnostníka a dohodára. Dnešný stav je totiž nielen že nespravodlivý, ale aj výrazne motivuje ku vzniku pro-forma živností, kedy živnostník je v skutočnosti zamestnancom. Áno, viem, najlepšie by bolo znížiť odvody zamestnancom a nie dvíhať ich živnostníkom, no to by znamenalo masívne zníženie odvodov spojené s veľkým deficitom verejných financií. Preto navrhnuté riešenie v priemere o 1 percento zvýši čisté príjmy zamestnancov a o niekoľko percent znižuje čisté príjmy živnostníkov. Na tomto však nie je koaličná zhoda.
V snahe nájsť také priechodné riešenie, aby na jednej strane živnostníci ako celok neboli zaťažení viac ako dnes a na druhej strane sa systém ešte viac zjednodušil a zvýšila sa spravodlivosť v zdanení, SaS svojim koaličným partnerom navrhne ako jeden balík:
- Zrušiť minimálne odvody. Neexistuje žiaden rozumný dôvod, aby existovali minimálne odvody. Keď raz niekto zarobí tak málo, že by mal platiť nižšie odvody ako minimálne, nemal by platiť nič navyše. To je ako by každá s.r.o. bez ohľadu na skutočný zisk musela platiť určitú sumu na dani z príjmu. Keď rušíme „bulharskú konštantu“ alebo obmedzujeme paušálne náklady s cieľom odstrániť zvýhodnenia živnosti voči iným formám práce, mali by sme odstrániť aj túto nespravodlivosť voči živnostníkom.
- Obmedziť výšku paušálnych nákladov na jedno životné minimum. Naďalej by boli paušálne náklady 40%, avšak len do výšky jedného životného minima (budúci rok cca 190 Eur). Toto opatrenie by pomohlo rozlíšiť proforma živnostníkov od skutočných živnostníkov. Proforma živnostník totiž nemá náklady a paušálne výdavky slúžia len a len na zníženie základu dane, čo nie je spravodlivé. Skutočný živnostník, pokiaľ má skutočné náklady vyššie ako paušálne náklady, prejde na jednoduché účtovníctvo a tak neplatí vyššiu daň a ani odvody. S tým síce bude spojená vyššia administratíva, no po prvé jedná sa len o jednoduché účtovníctvo a po druhé dôjde k výraznému zjednodušeniu odvodov.
- Zaviesť úplnú voľnosť v odpisoch. Tento návrh sa zdá, že bude prijatý a znamená, že každý živnostník, ktorý investuje, si zvolí odpisy aké len uzná za vhodné, najviac však 100 percent z investovanej sumy. Keď sa napríklad rozhodne, môže odpísať v prvom roku celú investíciu. Okrem podpory investícií rozlišuje toto opatrenie skutočných živnostníkov od pro-forma živnostníkov, ktorý spravidla neinvestuje a teda neodpisuje.
Ako som písal, uvedené body SaS navrhne, z čoho vyplýva, že jednania ohľadne dopadov na živnostníkov ešte prebiehajú. Som presvedčený, že nájdeme riešenie, či už toto alebo iné a za veľmi dobrú správu považujem, že na všetkom ostatnom už dohoda existuje a že sa začalo s prácami na zákonoch. Len pre predstavu, zmeny plánované k 1.1.2012 si vyžadujú novelizovať približne 170 zákonov. Čaká nás teda veľa práce.
1. https://richardsulik.blog.sme.sk/c/260819/Reforma-odvodov-na-spadnutie.html