Vyzývame osobnosti, aby sa uchádzali (ako nečlenovia) o miesto na kandidátke strany Sloboda a Solidarita do samosprávnych volieb.
Voľbám do samosprávnych krajov (známych aj ako ako Vyššie Územné Celky) patrí mimoriadne nízka pozornosť obyvateľstva, čo potvrdzuje aj najnižšia volebná účast spomedzi všetkých volieb. Pritom samosprávne kraje rozhodujú o nemocniciach, školách, cestách a stovkách miliónov Eur, viac menej bez pozornosti verejnosti.
Strana Sloboda a Solidarita sa zúčastní vo všetkých krajoch týchto volieb sama a ponúka priestor osobnostiam, ktorým záleží na veciach verejných. Kandidát za poslanca do VÚC musí:
- javiť záujem o veci verejné a mať patričný rozhľad
- byť čestný človek a nemať „v skrini žiadnych kostlivcov“
- poznať veľké množstvo ľudí a byť nimi natoľko rešpektovaný, aby ho volili
Nemusíte byť prudkým odborníkom, to koniec koncov nie sú ani dnešní poslanci. Musíte ale používať zdravý sedliacky rozum a nekradnúť. Musíte chcieť, aby svet v ktorom žijete, bol vďaka Vám aspoň trošičku lepší a musíte mať odvahu upozorniť na problémy. Jednoducho musíte byť čestný a slušný človek.
Výhodu majú kandidáti, ktorí sa už dnes verejne angažujú, ktorí dlhodobo žijú vo svojom okrese, nezávislí starostovia, dnešní nezávislí poslanci, lekári, učitelia, finanční poradcovia, ktorí majú množstvo pacientov, žiakov alebo klientov a pod.
Systém volieb
Jedná sa síce o väčšinové voľby (teda také, kedy „víťaz berie všetko“), ale zároveň mimoriadne nízka volebná účasť a pomerne nízka disciplinovanosť voličov tento systém skresľujú a dávajú šancu aj nezávislým kandidátom a kandidátom z menších strán, najmä vo viacmandátových obvodoch. Inými slovami: vyhrá ten, kto si to vo svojom volebnom obvode najviac odmaká. Slovensko je rozdelené na 8 krajov a cca 90 volebných obvodov. Celkový počet kandidátov je vyše 400. Našim kandidátom dáme k dispozícii podrobné analytické informácie.
Volebná kampaň
SaS zabezpečí a uhradí centrálne aktivity ako sú billboardy, inzercia, plagáty, letáky, balóny, pohľadnice, magnetky a pod. Lokálne aktivity vo volebnom obvode ako sú oslovovanie voličov, stretnutia s voličmi, zber podpisov pod referendum, rozdávanie letákov a pod. organizujú a financujú kandidáti. Od kandidátov očakávame výraznú aktivitu, naši zástupcovia v okrskových volebných komisiách budú nápomocní. Netreba sa toho zľaknúť, rozhodovať bude meno a povesť kandidáta a jeho osobná angažovanosť a nie to, ako veľká strana či koalícia stojí za ním.
Poslancovanie
Byť poslancom VÚC nie je celodenná práca. Je to 6 až 10 zasadnutí ročne. Samozrejme, treba sa oboznámiť s bodmi o ktorých sa bude hlasovať a ako je napísané vyššie, jediné čo očakávame, je hlasovanie v súlade s hodnotami SaS a so zdravým rozumom.
Poprosím všetkých, ktorí majú záujem kandidovať, aby na adresu vuc@strana-sas.sk poslali prihlášku a svoj životopis vo formáte Europass. V prípade, že počet záujemcov prevýši počet mandátov v danom volebnom obvode, vyberie kandidátov Republiková rada strany SaS.
1. https://richardsulik.blog.sme.sk/c/201738/Veci-verejne-Vam-nie-su-lahostajne-Kandidujte-za-poslanca-do-VUC.html