Dalibor Roháč, expert strany Spolu, ešte v marci navrhol výrazne navýšiť dlh Slovenska. Takto to samozrejme znie strašne, preto treba nejaké cudzie a nevinne znejúce slovo, v tomto prípade „federalizovať“.
Konkrétne to znamená, že sa dlhy všetkých štátov dajú na jednu kopu a tie budeme splácať spoločne.
Pre Slovensko by to v konečnom dôsledku znamenalo zvýšenie dlhu o 25, prípadne o 40 miliárd eur, to je 5-tisíc, prípadne 8-tisíc eur na každého Slováka. A to preto, že by sme de facto prebrali dlhy starých členských krajín EÚ.
Na tento skvelý nápad som reagoval, že to je naivný a najmä nefunkčný návrh.
A včera mal Ivan Mikloš potrebu sa k tomuto návrhu prihlásiť a plnou vážnosťou tvrdiť, že ak sa staré dlhy federalizujú, zrazu začnú staré členské krajiny dodržiavať pravidlá.
Neviem, kde sa berie toľko naivity v Ivanovi Miklošovi, no realita je presne opačná – dlhy by rástli ešte rýchlejšie.
S dlhmi neprestanú
Predstavte si bytovku. Je v nej 20 bytov a niektoré služby sú spoločné – upratovanie chodby, osvetlenie pivnice, odvoz smetí a pod. Správca domu náklady na tieto služby rozráta na jednotlivé byty. Polovica vlastníkov bytov platí poctivo, druhá polovica neplatí vôbec.
Ak by bol správca Ivan Mikloš, tak by v tejto situácii navrhol dať všetky dlhy na jednu hromadu (federalizovať) a splácať ich povedzme z fondu opráv (čím by sa dlhy nezodpovedných rovnomerne rozdelili na všetkých).
A zároveň by tých zodpovedných vlastníkov bytov presviedčal, že odteraz tí nezodpovední sväto sväte budú zodpovední. No určite. Nezodpovední vlastníci by totiž videli, že im sa neplatenie faktúr prepieklo a neexistuje tá najmenšia sila, ktorá by dokázala ich správanie zmeniť.
Presne tak a nijak inak je to aj v európskej politike. Doteraz bolo maastrichtské kritérium, že deficit nesmie byť vyšší ako 3 percentá HDP, porušené členskými štátmi viac ako 150-krát, no ani raz nebola udelená pokuta.
Francúzsko porušuje toto kritérium dodnes a predseda komisie Juncker vyhlásil, že Francúzsko môže, lebo je to Francúzsko. Avšak Mikloš tvrdí, že ak by sme Francúzsku dlhy odobrali (a naparili EÚ alebo eurozóne), Francúzsko by zázračne dlhy robiť prestalo a začalo by dodržiavať pravidlá.
Figu borovú by začali. V robení dlhov by pokračovali a o pár desiatok rokov by si našli iných užitočných idiotov, ktorí by blúznili o federalizácii dlhu.
Problém sa volá zadlžovanie
Ťažká logická chyba sa Miklošovi podarila pri tvrdení, že problémom je súčasná úroveň dlhu. No ani omylom. Dlhy sú síce veľmi vysoké (Taliansko 136 percent, Francúzsko a Španielsko 100 percent HDP), ale základná úroková sadzba je nula.
Štáty majú teda veľa dlhov, ale platia za ne veľmi nízke úroky, čím ECB, ktorá nulovú úrokovú sadzbu stanovila, sanuje rozpočty členských štátov EÚ. U niektorých ani to nestačí, lebo tvoria nové a nové dlhy.
Nie, existujúce dlhy nie sú problém, problém je zadlžovanie každým rokom nanovo.
Navyše, rozpočty niektorých starých členských štátov nie sú deficitné kvôli obrovským úrokom, ktoré musia platiť za celkový štátny dlh. Rozpočty sú deficitné, lebo populistickí politici korumpujú svojich voličov kadečím zadarmo, vyššími sociálnymi dávkami a vymýšľajú nové a nové štátne programy.
A práve toto sa nezmení a práve pre toto nebude žiadna federalizácia dlhov fungovať.
Je to presne ako s našimi nemocnicami. Tam sa dlhy niekoľkokrát federalizovali (prešli na štátny rozpočet) a aj tak vznikajú nové.
Držme sa pravidiel
Čo sa týka politickej priechodnosti, tam je to tak či tak zabité, lebo žiaden zodpovedný politik nebude súhlasiť s tým, aby svojej krajine naparil x miliárd nových dlhov (aby niektoré staré členské krajiny mohli v robení dlhov pokračovať). Toto chápe aj Mikloš.
Zatiaľ čo na dodržiavanie existujúcich pravidiel netreba žiadne nové dohody. Stačí sa držať tých starých. A platných.
Zhrnuté: federalizácia nič nevyrieši, aj keby niečo vyriešila, je politicky nepriechodná. Ivan Mikloš by nemal problém každému občanovi Slovenska napariť 5- či 8-tisíc eur nových dlhov a teší ma jeho poznanie, že „Program SaS Manifest európskeho realizmu je veľmi podrobný a prepracovaný“.
SaS totiž ako jediná strana namiesto prázdnych fráz predložila ucelenú reformu EÚ.