Blížia sa komunálne voľby a Marián Kočner ako jeden z kandidátov na primátora Bratislavy navrhuje, aby MHD bola zadarmo. Cením si, že ako pôvodcu myšlienky uvádza mňa a je mi vyslovene sympatické, že neutrálnym a neobvyklým spôsobom podporuje vyššiu volebnú účasť… to druhé sem asi nepatrí.
Čo mám spoločné s MHD?
Takmer nič. Keď v decembri 2003 prešla daňová reforma parlamentom, dal som ako Miklošov poradca výpoveď a pár mesiacov som oddychoval. V máji 2004 ma oslovil primátor, pán Ďurkovský, s ponukou reštrukturalizovať OLO a.s. alebo Dopravný podnik a.s. Bol som pripravený prijať aj Dopravný podnik, ale len s tou podmienkou, že MHD bude zadarmo. A práve vtedy som sa trochu tejto problematike venoval. Nakoniec padla voľba na OLO a.s. (viac o mojej činnosti tu).
Má byť MHD zadarmo?
Možno nie je táto otázka dostatočne precízna. MHD zadarmo by totiž bolo vtedy, keby napríklad pán Kočner zo svojich súkromných peňazí venoval dve miliardy korún. Vtedy by Bratislavčania mali MHD jeden celý rok naozaj zadarmo. Otázka skôr znie: Má byť MHD v plnom rozsahu financovaná z iných zdrojov? A tu som presvedčený, že odpoveď znie áno. Napriek práve uvedenému budem naďalej používať pojem „MHD zadarmo“.
Bratislava nemá kam rásť. Z jednej strany sú Karpaty a z druhej hneď dve hranice. Zároveň ale zažíva Bratislava nevídaný rozmach, čoho výsledkom je, že dopravná situácia je dosť zlá. Predpokladám, že žiadnemu Bratislavčanovi netreba o doprave v Blave nič vykladať. Je preto v záujme obyvateľov samotných, aby čím viac z nich používalo MHD a nemali by sme ich odrádzať cenou lístku. Výsledok by neboli len prázdnejšie cesty, ale aj čistejšie ovzdušie.
V prípade MHD je obava, že by dochádzalo k zneužívaniu toho, čo má dotovanú cenu, neopodstatnená. Dotácia môže byť 40% nákladov, ako je to dnes, alebo 75%, keby bola MHD zadarmo (zvyšok do 100% sú tržby z reklamy a iné tržby). Príklad možného zneužitia je kúpalisko v Brucku, kde lístok stojí 3 Euro a zvyšok dopláca samospráva. V podstate berie prostredníctvom daní bohatším, aby chudobnejší občania sa mohli ísť okúpať. Myšlienka je pekná, ale skutočnosť je iná. Rakúski občania sa skladajú na kupko aj Blavákom, ktorých tam je v lete dosť. Práve toto nehrozí v prípade MHD zadarmo. Nikto nepríde z Reichu sa povoziť na 30-ročnej Karose. Takisto cezpoľní študenti alebo návštevníci nemajú ako zneužiť MHD. Vozia sa, pokiaľ sú v „Blave“ a vtedy tu míňajú peniaze, pracujú, študujú (a možno ostanú) atď.
Nezanedbateľný je aj fakt, že MHD zadarmo by zvýšilo atraktivitu a zviditeľnilo Bratislavu a trochu aj Slovensko. Pravdepodobne by bola Bratislava prvé hlavné mesto v Európe s MHD zadarmo.
Môže byť MHD zadarmo?
Jednoznačne áno. Ročné náklady na MHD sú cca 2,5 mld. Sk a z toho len 1 mld. Sk sú tržby z cestovných lístkov. V prípade MHD zadarmo by teda došlo k výpadku 1 mld. Sk. Z vlastných skúseností z OLO a.s. viem, že zníženie nákladov o 20% až 25% je reálne. Veď odpadnú zo dňa na deň náklady ako údržba automatov na predaj lístkov, revízori, výroba lístkov, oddelenie, kde sa tvoria ceny, nočné spoje a pod. Treba si uvedomiť, že DP a.s. má 3.200 zamestnancov, ale samotných vodičov je len cca 1.000. Zníženie nákladov je dané hlavne kvalitami akéhosi nájomného vraha, ktorý bez akýchkoľvek zábran vykopne všetkých, ktorí nemajú reálne čo robiť. V OLO a.s. to bolo 90 ľudí zo 412, ale ani jeden smetiar. Odhadujem teda úsporu na 600 mil. Sk. Ostáva cca 400 mil. Sk, o ktoré by musela stúpnuť dotácia, ktorá by sa financovala zvýšením dane z nehnuteľností o cca 30%.
Záverom
Ja ako Bratislavčan by som MHD zadarmo uvítal. Budem síce voliť pána Ďurkovského, lebo never change a winning team, ale myšlienka sa mi vyslovene pozdáva. A tomu, kto sa k tomuto kroku odhodlá, možno práve pánovi Kočnerovi, si dovolím dať nasledovnú radu: Chce to okrem spomínaného nájomného vraha (po modernom HR managera) ešte jedného neúplatného nákupčího, jedného experta na optimalizáciu spotreby elektrickej energie (viem, že v Siemense jeden taký sedí), jedného IT maníka a k nim teamleadra s absolútne voľnými rukami a riadnymi guľami. Ajeto.