Ústavný súd rozhodol, že Jozef Čentéš bol zvolený v súlade so zákonom. Napriek tomu si prezident Ivan Gašparovič dovolí Doc. Čentéša nevymenovať, čím úmyselne porušuje Ústavu SR. Ivan Gašparovič je hanbou Slovenska a mal by byť pozbavený funkcie. Tu však treba byť opatrný.
Najprv jeden a pol roka prepol Ivan Gašparovič na prievan – nevidel, nepočul, mal dôležitejšie veci a nemal čas J. Čentéša ani len prijať. Potom zrazu, keď si jeho šéf zmyslel, že patrilo by sa mať prokurátora, si prezident rýchlo našiel čas konať – Jozefa Čentéša jednoducho odmietol vymenovať, akoby zákony a najmä Ústava SR pre Ivana Gašparoviča neplatili.
Nie je to prvé vážne zlyhanie Ivana Gašparoviča, pripomínam parlamentnú noc dlhých nožov, či kauzu Gaulíder. Svojim aktuálnym hanebným rozhodnutím nás Ivan Gašparovič vrátil späť do 90-ich rokov, kedy bolo Slovensko čiernou dierou Európy.
Je najvyšší čas, aby bol Ivan Gašparovič pozbavený funkcie a Ústava pozná pre tento prípad dva spôsoby. Článok 106 – odvolanie z funkcie a článok 107 – obžaloba prezidenta.
Odvolanie prezidenta Ivana Gašparoviča z funkcie
Prezident môže byť z funkcie odvolaný ľudovým hlasovaním, o ktorom rozhodne Národná rada 90-imi hlasmi. Keď teda bude hlasovať 90 poslancov za odvolanie, vyhlási predseda NRSR referendum a odvolanie je platné, ak zaň hlasuje nadpolovičná väčšina voličov. Nestačí teda, aby sa referenda zúčastnilo viac ako 50 percent oprávnených voličov, potrebné je, aby 50 percent oprávnených voličov hlasovalo za odvolanie. Takéto referendum na Slovensku zaručene úspešné nebude.
Ale pozor! Ak prezident odvolaný nebol, začína prezidentovi plynúť nové funkčné obdobie. Ivan Gašparovič by tak bol prezidentom až do roku 2018.
Preto aj iniciatíva na Facebooku, ktorú krátko po vzniku lajklo 20 tisíc ľudí, treba brať ako prejav výraznej nespokojnosti s tým, čo sa tu deje. Len preboha nechcime toho uja naozaj odvolávať, lebo ho tu budeme mať ďalších päť rokov.
Obžaloba prezidenta
Oveľa bezpečnejšia cesta je prezidenta obžalovať podľa článku 107. V tomto prípade je potrebných 30 podpisov na podanie návrhu a keď bude aspoň 90 poslancov hlasovať za, podá NRSR obžalobu na Ústavný súd. Ten rozhodne, či prezident porušil úmyselne Ústavu, alebo neporušil
Samozrejme, pri dnešnej konštelácii nebude ani druhý spôsob úspešný, lebo 83 kolesíkom strach nedovolí hlasovať inak ako veľký vodca prikáže. No ak sa podarí získať 30 podpisov pod návrh, bude musieť byť rozprava v NRSR a tá nebude ničím príjemným. Je to riadna hanba pre prezidenta, lebo ešte nikdy sa nikto nepokúšal prezidenta obžalovať, neboli totiž dôvody.
Aj keď k obžalobe zrejme nepríde, považujeme za mimoriadne dôležité ukázať občanom, že ani prezident nemôže porušovať Ústavu SR. Navyše, nie je to veru žiaden slávny koniec kariéry – skončiť všetkým na smiech ako bábka v rukách Roberta Fica.
1. http://richardsulik.blog.sme.sk/c/317469/Odvolat-prezidenta-Preboha-len-to-nie.html